Tauernská cyklostezka sleduje tok řeky Salzach a hlavní hřeben Vysokých Taur. Po rovině napříč Alpami? To zní podezřele… Ale skutečně: Nejen po rovině, ba přímo s kopce projíždíte úchvatnou krajinou Salcburska po svěže zelených loukách a pečlivě udržovaných pastvinách, mezi seníky, selskými usedlostmi, jejichž dřevěné balkóny a okna zdobí rozkvetlé okrasné květiny.
Tauernská cyklostezka vede mimo frekventované silnice po vedlejších silničkách, země-dělských a lesních cestách, po hrázích vodních elektráren a neustále sleduje zelené tabulky „Tauernradweg“. Více než polovina trasy vede po speciální, většinou asfaltované stezce.Cyklostezka sice začíná u Krimmelských vodopádů, největších v Evropě, které ve třech kaskádách padají do hloubky 400 metrů, pro bruslaře je ale zajímavější zahájit trasu až v Mittersilu. Před obutím bruslí doporučujeme prohlédnout si živé náměstí a muzeum v mohutné věži Felberturm, která připomíná význam staré obchodní cesty napříč Vysokými Taurami. Lyžaře by mohla zaujmout světoznámá továrna na výrobulyží Blizzard.
Cesta z Mittersillu se vine loukami a míjí řadu třítisícových vrcholů, např. Stubacher Sonnblick (3088 m) a Hohe Riffel (3338 m), mezi nimiž lze údolím Stubachtal dojedet k lanovce, která vás vyveze k ledovci a jezeru Weißsee. Cyklostezka je za Mittersillem potažena novým asfaltem a kromě několika mírných klesání a železničních přejezdů na bruslaře nečekají žádné nástrahy. V teplých letních dnech nabízí příjemné osvěžení přírodní koupaliště v Uttendorfu a Niedernsillu. Pohled na hrdé dvoutisícovky tyčící se nad oběma jezery Vám naznačí, že koupel bude opravdu osvěžující – teplota vody se většinou pohybuje pod 20C.
Pokud jste zimomřiví, pokračujte až ke koupališti v Piesendorfu. Nenechte se překvapit mírným, ale táhlým stoupáním začínajícím na konci vesnice Niedernsill. Hrubší asfalt a členitější, ale nikterak záludný terén Vás budou provázet až do Piesendorfu. Na začátku Piesendorfu objevíte hezké přírodní koupaliště sousedící s místní úzkokolejkou. Kousek za koupalištěm se stezka rozdělí na dvě části, které se spojí po pěti kilometrech před vsí Kaprun. Dejte doprava a nechte se přes železniční přejezd svést na stezku lemujícíříčku Salzach. Pokud byste se vydali doleva, čeká Vás ostré stoupání do centra Piesendorfu, které vyústí na stezku lemující hlavní silnici. Kromě hluku aut Vás by Vás na této části stezky čekala řada stoupaní a klesání a především hrubý asfalt, který Vás připraví o část sil. Už před Kaprunem se před Vámi otevře pohled na zasněžený vrcholekledovce Kitzsteinhornu (3203 m) se známým střediskem celoročního lyžování. Slovo celoroční je v posledních letech spíše reklamním sloganem, středisko v horkých letních měsících omezuje provoz na jeden krátký ledovcový vlek, jehož špinavý podklad bývá signálem pokročilého léta.
Výlet ke kaprunským přehradám
Zajímavou odbočkou – samozřejmě nikoli na bruslích – je výlet ke gigantickým kaprunským přehradám. Vjezd na silnici vedoucí k přehradním nádržím Mooserbodena Wasserfallboden, které přehrazují celkem 166 miliónů kubíků vody, tedy asi tolik, kolik spotřebují obyvatelé Vídně za rok, má povolen pouze místní kyvadlová doprava. Zhruba dvě třetiny vody přehradních nádrží pochází z jihu (!) Vysokých Taur. Kousek za Kaprunem dorazíme na komplikovanou křižovatku, z níž vedou cesty všemi směry, pro bruslaře je vhodný ale jen jediný – vydejte se Tauernskou stezkou do širokého údolí směrem Zell am See.
Podél řeky Saalach poté můžete proniknout mezi mohutnými vápencovými masívy Steinernes Meer a Loferer Steinbergeaž do vesnice Weissbach, kde Vaše bruslařská etapa skončí – od Weissbachu už stezka kombinuje asfaltové a šotolinové úseky. Pokud s sebou máte i kolo, můžete se vydat směrem Bruck a změřit své síly na slavné großglocknerské panoramatické silnici. Byla vybudována v letech 1930 – 1935 a v té době představovala nej-účinnější projekt v boji proti nezaměstnanosti a se svým nejvyšším dosažitelným bodem – 2572 m n. m. (parkoviště Edelweißspitze) – byla i nejvýše vedoucí silnicí Evropy.
Na 45 kilometrové trase spojuje salcburský Bruck s korutanským Heiligenblutem. Celá trasa tam i zpět je i pro trénovaného cyklistu poněkud velkým soustem. I borcům stačí kóta 2504 m n. m. –Fuschertörl. Kvůli nepříjemnému provozu aut je vhodné vyrazit nejpozději v osm hodin ráno a navíc je nutné se informovat o počasí, které podléhá vysokohorským „náladám“. Z Brucku je stoupání milostivé až do Fusch (7 km), odkud začíná 15 km rovnoměrného stoupání (12% – 14%) s převýšením 1600 m. Jediná místa, kde se stoupání trošku zmírňuje, jsou serpentiny. Těch je celkem 14. Ale zpátky k bruslím. Kolem zellského jezera provoz na stezce zhoustne. Nedivte se, Zell am See je mondénním a bohatým městem, které láká i letní turisty.
Doplňkové aktivity
V posledních letech je kvůli lenivějící populaci stále náročnější a i Zell tak nabízí letním turistům řadu doprovodných programů – projížďky parníkem po jezeře,vodní lyžování,18 jamkové golfové hřiště,paragliding či týdenní kartu, která Vám za 50 EUR umožní bez jakýchkoli omezení využívat lanovky, bazény a místní dopravu. Pokud by Vás zlákala koupel v jezeře, můžete navštívit jednu ze dvou placených pláží nebo dojet až na východní kraj jezera a využít u místníhojachtařského klubu pláže bezplatné. Určitě Vás zláká objezd jezera, ale musíme Vás zklamat – na severní straně jezera stezka končí a nahrazuje ji členitá silnice. Sjízdná sice je, ale protože je v Rakousku bruslení na silnicích zakázáno, vystavujete se pokutě nebo alespoň dlouhé diskuzi s místními dost striktními policisty. Od pláže na východním kraji jezera dojedete po pár stech metrech k zámečku Prielau. Pokud byste se rozhodli navštívit místní restauraci, doporučujeme nejprve se podívat na jídelníček vyvěšený u vchodu – zámek Prielau, který patřil panu Porschemu – ano, opravdu se jedná o zakladatele značky Porsche, je dnes luxusní restaurací s vyhlášenou kuchyní a cenami výrazně převyšujícími pražské centrum. Stezka Vás od zámečku Prielau provede loukami až do vsi Maishofen, odkud pokračuje širokým údolím do centra běžeckého lyžování (což je v zemi sjezdového lyžování raritou) Saalfelden.
Úsek mezi Maishofenem a Saalfeldenem Vás potrápí několika šotolinovými úseky – rozhodnete-li se dojet až do Saalfeldenu, vezměte si s sebou boty, chůze na bruslích po několika dlouhých úsecích šotoliny není příliš příjemná. Ze Saalfendu stezka vede podél majestátního skalnatého pohoří Loferer Steinberge až do Weissbachu – hrubší asfalt Vám kompenzuje příjemné klesání, které Vás kousek za Saalfeldenem Saalfeldenem překvapí několika prudšími lesními sjezdy. V okamžiku, kdy se stezka stočí k říčce Saalach, se blížíte ke konci Vaší téměř 60 km etapy – za Weissbachem se stezka prudce stočí do hor a asfalt vystřídá šotolina. Pokud je pro Vás 60 km málo, najdete na stezkách sousedících s Tauernskou cyklostezkou řadu dalších zajímavých bruslařských úseků – můžete se například vydat do Leogangu, který je známý spíše jako místo zimní dovolené, ale bruslaře určitě nezklame. Pokud se chcete vyhnoutturistickému ruchu, nevyjíždějte do Leogangu v době ME ve fotbale. V místním hotelu bude totiž během ME ubytována ruská fotbalová reprezentace.
A pokud chcete bruslařský zážitek spojit se zážitkem kulturním, navštivte Salzburk, pro bohatství a zachovalost architektonických památek označovaný Římem severu. Bruslaře, blížícího se podél břehů Salzach, již z dálky ohromuje pohled na město korunované pevností a obklíčené vrcholky Mönchsberg, Kapuzinerberg a Gaisberg. Salcburk se stává měkkou zámožných a snobských návštěvníků, kteří nerozlišují historické hodnoty od laciného (nebo vlastně drahého) kýče mozartovských suvenýrů. Na bruslích poznáte město z toho nejkrásnějšího pohledu: v centru Salcburku a v jeho okolí je vybudovaná celá síť kvalitních cyklostezek o celkové délce 135 kilometrů (pro bruslaře jsou nejvhodnější úseky lemující řeku). Před pěší zónou sundejte brusle a zajdete do „íčka“, ve kterém získáte tipy, co podniknout ve městě, o kterém bylo již tolik napsáno… Mirabellská zahrada se zámkem, dóm, letohrádek Hellbrunn, poutní kostel Maria Plain jsou jen několika místy, jejichž návštěvou můžete završit bruslařské putování podél hřebenu Vysokých Taur. A jako sladkou tečku navštivte nějakou ze salcburských kaváren, sachr v nich bývá stejně dobrý jako ve Vídni!
Autorka je majitelka sportovní CK TRIP