Aktualizováno 14. 5. Testy Světa outdooru se nezabývají hodnocením cen výrobků. V diskuzích se však prvek ceny a její přiměřenosti často objevuje. Rozhodli jsme se proto dát všem čtenářům příležitost se k cenám testovaného vybavení vyjádřit
Aktualizováno 14. 5. Testy Světa outdooru se nezabývají hodnocením cen výrobků, ceny zkrátka nehodnotíme. V diskuzích se však prvek ceny a její přiměřenosti často objevuje a naše reakce bývá opakovaně stejná v tom, že vysvětlujeme náš neutrální postoj k cenám. Tentokrát jsme se naopak rozhodli dát všem čtenářům příležitost se k cenám testovaného vybavení vyjádřit.
Proč se k cenám výrobků neradi vyjadřujeme? Ono totiž je velmi relativní, co je drahé a co levné. Co může být pro jednoho nesmyslně drahé, to se druhému drahé nezdá. A ještě jiný pohled je ten, že v případě kvalitního výrobku může někdy jít cena stranou, protože na něm závisí úspěch dlouho připravované expedice nebo ušetření či dokonce záchrana vybavení a v krajním případě i života.
Na stránce „Jak testujeme“ píšeme, že při testování se zaměřujeme především na kvalitnější výrobky, na zajímavosti a na novinky na našem trhu. Často opravdu jde o dražší výrobky, protože jsou něčím ojedinělé, průkopnické a inovativní. Domníváme se, že takové testy přinášejí zajímavé poznatky i jen při vlastním přečtení, nastavují laťku a umožňují hledat v obchodech kvalitnější vybavení. Protože naši čtenáři vědí, že takový výrobek existuje, i když nakonec třeba zvolí jiný, než se objevil v našem testu.
Naproti tomu stojí názor, že testovat věci z vyšší cenové hladiny je spíš na zlost a takový test jen nahrává výrobcům, kteří výrobky předražují a požadují nepřiměřené peníze. Že bychom měli testovat ne snad šunt, ale výrobky ještě jakž takž kvalitní, ale cenově dostupné. My samozřejmě i takové testy děláme, tam se ale většinou podobná diskuze o ceně výrobku nevede.
Nyní tedy máte příležitost se k tomuto problému v komentářích vyjádřit na místě, kde je to ku prospěchu věci a kde každý názor může i do budoucna přispět k posílení jedné či druhé strategie testování. Ne, že bychom jeden nebo druhý způsob zcela opustili – máme za to, že by to náš web ochudilo, ale můžeme samozřejmě zvažovat a případně přehodnotit vzájemný poměr obou možností. Napište, co preferujete.
Druhá část doporučení se týká srovnání konkrétních cen, zhodnocení zda výrobek patří k dražším či lacinějším na trhu, vypsání lacinějších alternativ k výrobku.
Větší problém bude s druhou skupinou připomínek, která se týká okomentování konkrétní ceny výrobku a srovnání s jinými výrobky. Tady to nevidíme tak jednoduše. V testech je vždy uvedena infocena (doporučená konečná cena pro zákazníka), která se pochopitelně mění podle místa, času i různých slev, to už sledovat samozřejmě nelze. Tato cena může být pro někoho téměř nepodstatná a pro jiného nad všechny reálné možnosti.
Navrhovanou cestou je porovnání cen alternativních výrobků, jenže jak srovnat užitnou hodnotu výrobku s jinými, které tester měl v ruce před rokem nebo taky třeba nikdy? Umíme popsat, jak se to které vybavení osvědčilo, říci co se nám na něm líbí a co ne a v duchu předchozího odstavce říci k čemu se hodí. Ale ho srovnat s jiným je možné jen v případě, že dotyčný konkrétní výrobek má právě k dispozici. Jinak jde o domněnky. Musíme brát ohled na to, co jsme schopni nejen slíbit, ale i splnit. Pro Svět outdooru testuje kolem 20ti spolupracovníků, přičemž práce na testu mnohonásobně převyšuje náročnost jiných článků a také několikanásobně převyšuje odměnu, kterou za test můžeme nabídnout. Objektivní zhodnocení vlastností více srovnatelných výrobků (navíc s konkrétním „standardním“ výrobkem) je nadstavba sice lákavá, ale nereálná.
Přehledové tabulky – filtr stan pro 2 osoby do 2 kg |
Dále je tu možnost porovnat hlediska více lidí a to větším zapojením čtenářů, kteří si mohou navzájem sdělit zkušenosti. Na našich stránkách může každý čtenář hodnotit kterýkoliv testovaný výrobek. Pod každým testem je odkaz na hodnocení, kde může kdokoliv výrobek stručně ohodnotit. Čím více různých názorů od uživatelů výrobku se v hodnocení objeví, tím lepší přehled další čtenář získá včetně třeba subjektivního pohledu na cenu. Uvažujeme proto o zviditelnění tohoto hodnocení přímo v článku.
Karta výrobku, ke které je možno přidat hodnocení |
Dvě hodnocení stanu Hubba Hubba |
Budeme rádi, pokud diskuse pod tímto článkem bude pokračovat dále v konstruktivním duchu. My se na oplátku budeme snažit co nejdříve zrealizovat všechny změny a úpravy, které jsou pro nás akceptovatelné a povedou k lepší užitné hodnotě stránek Světa outdooru.
© Svět outdooru, květen 2010, aktualizováno 14.5.2010, text redakce
Placené odkazy k tomuto článku: |
Zde může být váš odkaz!Napište nám. |
Proč tolik omáčky kolem??? Vaše „Testy“ jsou placeny či jinak sponzorovány přímo výrobci/dovozci konkrétního „testovaného“ výrobku.
Tedy jakékoliv negativní názory nejsou žádoucí. Ať se týkají ceny nebo kvality. On by se totiž výrobce/dovozce nemusel příště vrátit s nabídkou dalšího placeného testu nebo reklamního banneru.
Myslím si, že je důležité, abyste do testů faktor ceny zanesli v plné míře!
Normální lidé, kteří chtějí vyrazit do přírody, nemají obvykle tak velký rozhled a přehled o materiálech a nabídce na trhu a skutečných možnostech výrobku.
Proto si myslím, že naprosto POVINNOU součástí testů by měla být rada, pro jakého uživatele a jaké podmínky je výrobek určen, pro koho je naopak zbytečně hitech/drahý a zároveň zhodnocení, jak si vzhledem ke své ceně a nabídce na trhu vede.
Např. ukázka takto:
Pokud jde o třeba profi expediční benzíňák (MSR XKG či jak to je, ten nejvyšší model) měli byste uvést, že funguje fakt perfektně, všechno vydrží, ale že pokud se nejedná o dlouhou expedici nad pět tisíc nad mořem, do kruté zimy apod, kde jde fakt o všechno, tak si ho určitě koupit, i když je pekelně drahý. Naopak pro všechny střední aktivity – zimní táboření, delší treky v Rumunsku, Mongolsku atd je benzínový vařič výborná volba, ale bohatě stačí ten nejlevnější a zároveň nejlehčí model (např. Whisperlite). A pokud někdo jde v léte na čtyři dny na výlet, tak vůbec nemá cenu se tahat ani kupovat s drahým benzíňákem, takový lehoučký plyňák (F1 Coleman třeba) s malou kartuší bude výborný, spolehlivým ,čistým lehkým a levným společníkem.
-> Toto celé byl jen ukázkový příklad, nechtěl jsem tady prosazovat názory na vařiče, jen ukázat, jaké rady by měl test obsahovat.
Revoluční a drahé výrobky najdou totiž využití a jejich cena opodstatnění jen v určitých situacích a podmínkách a myslím si, že toto fundované stanovisko by s vaším rozhledem mělo být vždy součástí testu.
Co se mne tyka, tak cena u zajimave novinky me nezajima, rad si poctu. Ale kdyz si ji chci koupit, tak me zajima zatracene. V tomhle mi tady testy vyhovujou. Co se tyka Vladi, tak to jsou stare veci a stokrat omilane nesmysly. Z jeho pohledu je zavisly kazdy medium, protoze vsechny do jednoho zijou z reklamy. Kazdej si muze vybrat web, kterymu duveruje. Ale jedna pripominka, je malo testu stanu. Vlada.
Ludvik to napsal přesně líp bych to nenapsal, ale plně s ním souhlasím
Ve všech objektivních odborných mediích, které se testováním něčeho zabývají, je cena jeden z rozhodujích faktorů. Každý automobilový redaktor, který otestuje Mercedes, musí být soudný a napsat „ano je to skvělé auto, ale za ty peníze můžete mít dvě stejné velká auta a ne o moc horší, od konkurence“. Když naopak otestuje Dacii, napíše „je nejlacinější, odveze vás kam chcete, ale to je všechno, komfort je neznámý pojem“. Nesoudí, ale objektivně hodnotí.
Je na čtenáři, ať si udělá názor. Vždyť cena je jeden z hlavních parametrů zboží. Většina z nás se rozhoduje hlavně podle ní. Prostě proto, že musí. Pokud budu cenu úmyslně stavět stranou a ignorovat, je test neobjektivní a neúplný. Nechápu, proč by outdoorové vybavení mělo být vyjímkou.
Jinak poděkování redakci za otevření diskuse a taky za to, že i když se tu občas najdou mouchy, je to fajn server :-).
100% souhlas s Petr.K. byla by to také jasná odpověď pro spoustu nedůvěřivých jako je Vláďa a na kvalitě vašeho serveru to může jedině přidat. poměr „cena – výkon“ mě určitě chybí.
skor ako hodnotenie toho, ci je cena primerana alebo neprimerana by mohlo byt uvedene kratke porovnanie, pripadne nieco ako rubrika „lacnejsie alternativy“…len tak, bez obsirnosti….inak si myslim, ze vacsina ludi je tu gramotnych a dost inteligentnych nato, aby si vedeli zratat, ci im to za tie prachy stoji alebo nie a nejakemu rozpytvavaniu ceny by som prehnane vela priestoru nevenoval.
Ano moc děkuji za otevření této diskuze, upně jste tím změnili muj pohled na tento server. Myslím že zařazení výrobku do určité kategorie + srovnání s podobným výrobkem a jeho cenou by bylo určitě velmi přínosné a pomohlo by spoustě lidem při rozhodování jestli opravdu musí kupavat zrovna tohle za takové peníze. Jinak v dnešní době často není cena ukazatelem kvality, výrobci navýší záměrně cenu aby tím svůj výrobek zařadili do VYŠŠÍ kategorie a už jenom z tohoto duvodu by měla být v testu porovnávána.
Souhlasím s ostatními, že cena by měla patřit mezi základní faktory hodnocení výrobků. Mohlo by být například v závěru uvedeno: „Tento výrobek patří spíše k těm dražším na trhu, v ceně je však zahrnuto nadstandartní příslušenství v podobě X,Y,Z, které konkurence standartně nenabízí, zákazník si také platí značku a možná s ní spojenou určitou garanci kvality.“ nebo „Tento výrobek splňuje potřeby běžného uživatele a lze jej pořídit za poloviční cenu v porovnání s konkurencí. Kdo nepotřebuje X,Y,Z, může být s tímto výrobkem plně spokojen.“ Věřím, že se jmenováním alternativ to může být trochu neobjektivní, protože nikdy nevyjmenujete všechny, ale k střízlivějšímu pohledu na věc to jistě dopomůže. Jak to máte dohodnuté s dodavatelem – pokud je v ceně zapůjčení výrobku také jeho kladné ohodnocení – to asi zůstane vaším tajemstvím…
Každopádně většinu vašich recenzí si čtu a rád. Děkuji.
Přidávám se k názoru ostatních.
Porovnání -> Ano
Ludvík to popsal docela realisticky – konkrétní podoba takového modelu by mohla být i taková, že se stanoví pár „mustrů“ uživatelů (občasný, často využívající, víc na horách než doma, profesionál – něco na ten způsob, samozřejmě s obšírnější definicí) a pro tyto kategorie se pak výrobku udělí hvězdičky, případně se slovně vyjádří, proč se tomu kterému typu „čundráka“ hodí nebo nehodí… Občas se to děje už nyní, ale asi by se to mohlo více sjednotit.
… asi tak se da vyjadrit definice Ludvika, ke ktere se pridavam. Pomer cena/vykon se tezko posuzuje, protoze co jsou dobre vynalozene penize pro horolezce, bude zbytecne moc penez pro turistu. Tedy zkuste navrhnout komu je vyrobek urcen a proc, aby i mene zkuseny ctenar pochopil 🙂
Jinak to delate moc dobre a jsem rad, ze SvetOutdooru existuje. Diky
Udávať cenu u prezentácie výrobkov je samozrejme dôležité, ale porovnávať cenu / výkon je podla mňa problematické, pretože tu už hraje úlohu osobný pohľad na vec. Mne sa to môže zdať bezva „za tie prachy“ , ale pre iného to môže byť “ drahé jak prase“. Myslím si, že na to je dobrá tabulka výrobkov, kde si človek môže naozaj porovnať čo chce. No a aj následná diskuzia po článku často povie veľa.
Ted jsem resil problem ve sportovnich kamerach. Ja ctel typ „protahnuta baterka“ a tech josu tri typy. ContourHD, X170 a VIO pov. Cenove asi 7.000CZK, 5.000CZK, 15.000CZK. Parametrove nejlepsi ta prvni a druha. Vybavou ta druha a treti. Nakonec jsem koupil tu za 7.000CZK ackoliv vybavou zaostava za nejlevnejsi se stejnejma parametraa. Ale otestovani jasne ukazalo, ze ackoliv Contour nema displey, nema TV out a papirove stejne parametry, tak je pro mne ta levnejsi nepoizitelna. A ted je otazka, jak otestovat v testu spravne tu pouzitelnost, zivotnost apod? A kazdy preferuje neco jineho. Treba ta absence displeye a TV out a dalkove spuste je papirove absence primo na odepsani.
Nechci sem davat odkaz na prodejce, to si najdete sami. Ale zde je porovnani kvality videa:
X170: http://www.youtube.com/watch?v=6MkFQvj-hsA
CountourHD: http://www.youtube.com/watch?v=g4lBpMZIWQ0
Poměr cena/výkon by jste rozhodně měli brát v potaz. Je hezké, že bunda za 15.000,-Kč je MEGA SUPER ULTRA, ale je opravdu potřeba na turistiku? Nebo turistovi stačí bunda za 3000,-Kč, a ta za 15.000,- Kč ma smysl až pro horolezce? Proto si myslím, že by jste to rozhodně měli brát v potaz, líbí se mi názor, udělat třeba 4-5 kategorii lidí (např. výlet, turistika, částa VHT, horolezení, extremně náročné expedice např.) a k nim pak výrobek přiřadit. Co je pro jednoho luxus, pro druhého bohatě stačí, proto to rozhodně do všech recenzí přidejte…
muzete to hodnotit, tak jako jine tematicke servery/magaziny formou hvezdicek nebo znamkovani v jednotlivych kategoriich (provedeni, vybava, odolnost, funkcnost a take cena/vykon) – proste pridat neco ve smyslu „value“.
jinak svetoutdooru.cz je skvely server, chodim tady uz asi 8 let a davam 9 bodu z 10 🙂
Ahojte,
dělám v outdoor shopu přes dva roky. A řeknu jedno nikdy nemůžete porovnávat top model např. od Tilaku s top modelem od Hannahu. Pokud chci vybavení na které se mohu 100% spolehnout i v těch nejnáročnějších podmínkách klidně si za něj připlatím a nšetřím si na něj. Nemluvě o vydrži takovéhoto vybavení. Když si koupím boty např od Hanwag alaska(můj případ) tak vím že mi vydrží alespoň 8 let oproti botám za 2000 ze sportisima. Díky a všem outdoorákům zdar
Děkujeme za komentáře a hlavně za slušný a konstruktivní tón diskuze. Nad náměty jsme popřemýšleli a reakci si můžete přečíst přímo v článku, který jsme právě aktualizovali.
Pokud něco potřebuji jednorázově, koupím i méně prestižní výrobek, pokud je funkční.
Jestli ale na něčem závisí můj život či zdraví, nešetřím, navíc kvalita obvykle vydrží déle a rozdíl cen není pak významný. Před 13 lety jsem si koupil drahé „hadrové“ goretexové pohorky od norské firmy Viking. Vynikajícně padnou, slouží v létě v zimě, stále drží tvar a s drobnou údržbou neprotékají. Takže jsem ušetřil.
Hlasuji o porovnavani napric cenovymi kategoriemi. Vim, nejde to vsude, ale,napr. redaktori casopisu Velo, vyzkouseli silnicni kola za 20 tis., 52 tis., a 114tis.. shodny vyrobce-Author. Vyslo, ze casovy rozdil pri stejne energii je 8 sec./km nezi nejlevnejsim a nejdrazsim. Nechali na ctenari, zda to za ty penize stoji. Podobny test provedl www. noze- nuz.cz na kuchynske noze. Victorinox nebyl 7x horsi nez „japonec“ z damascenske oceli (rozdil v cene), ale krajet maso „japoncem“ to je pocit….a za ten je nekdo ochoten zaplatit. V jene kategorii to neni spatne, ale preferuji napric!
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Ponožky Darn Tough s doživotní zárukou
Skvěle sedí, nesmrdí (příměs merina), hezké designy a když je prodřeš, zdarma výměna za nové. Fakt.
Nikon Prostaff P7
„Ten kouká…“
WHI – LASTING
Dvouvrstvý úplet z merina. Achillovu patu a špičku tvoří dvouvrstvý zesílený plyš, omezující otlaky.
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy
Decathlon: jak správně pečovat o stan, karimatku a spací pytel
WARMPEACE: život mezi spacáky