Fenomén táboření a vůbec pobyt v přírodě je v tuzemsku hojně zakořeněný, ale zároveň z hlediska ochranných křídel legislativy je na tom spíše jako silně nechtěný potomek. Jako by úředníci byli radši, kdyby se vůbec nenarodil – i když…
Povolení spaní pod širákem se ovšem nevztahuje na táboření se stanem, na spaní s přístřeškem, ani na zvláště chráněná území, kde bývá zákonem zakázán i pohyb mimo cesty natož přespávání. Smutnou věcí je, že zákon o lesích existenci vyhrazených míst pro táboření předpokládá, ta však jaksi nikdy nikdo nikde nevyhradil (vyjma komerčních kempů, které s tábořením nemají nic společného). Někde se sice setkáme s tolerancí, nebo aspoň možností rozumné dohody, ale jinak nic moc, spíš negativa. Co s tím? Zkusili jsme proto najít alespoň nějaké příklady dobrých a pozitivních myšlenek v oblasti táboření. Jako ukázku, že to jde, i jako příklad pro ostatní…
V současné době je v lesích hlavního města Prahy v provozu celkem devět piknikových míst: |
Nouzová nocoviště na Šumavě: |
© Svět outdooru, text vyšel v ročence Malý Průvodce světem outdooru 2011, připravil Jiří Červinka, foto autor, Pavel Krupka a NP Šumava
Placené odkazy k tomuto článku: |
Zde může být váš odkaz!Napište nám. |