Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Švýcarsko: Matterhorn, Zermatt, Ženeva a lahodný kousek sýra
14. 12. 2023
PR
Mnoho dobrodruhů a nadšenců hor se jednoho dne rozhodne obdivovat majestátní alpské vrcholy, poklidná jezera a nádherná města Švýcarska. Společně s manželem jsem si tento sen konečně splnili a vyrazili jsme na fascinující cestu do Švýcarska. Zde si můžete přečíst pár našich postřehu z návštěvy Zermattu a Ženevy.
Cesta do Švýcarska: Novinka kolem švýcarské dálniční známky
Naše cesta začala v Praze, kde jsme naložili auto vším potřebným a vydali se na více než osmihodinovou cestu přes Německo až do Ženevy, dále k Matterhornu a pak do italského Milána a znovu přes Německo do Prahy. Zajímavou novinkou je, že Švýcarsko nově zavedlo možnost zakoupit dálniční známku online z pohodlí domova, což jsme využili na stránkách vignetteswitzerland.com. Na stránkách najdete tipy a doporučení k řízení a využití určitých silničních tras. Dálniční známka je provázána s registrační značkou vozidla a v případě kontroly si policie tuto skutečnost může snadno ověřit, není třeba nikde nic lepit na sklo. Bohužel ve Švýcarsku není možnost koupit dálniční známku s kratší dobou platnosti než jeden rok, ale kvalita silnic se ve srovnání s těmi českými výrazně liší. Pokud stále preferujete klasickou nalepovací známku, tato možnost je nadále k dispozici a dálniční známku je možné zakoupit na místních benzínkách.
Švýcarsko: Dojmy z jízdy po švýcarských silnicích
Švýcarské Alpy, ve srovnání s jejich německými a rakouskými protějšky, jsou skutečně monumentální, a údolí se zdají být téměř nekonečná. Během naší cesty nás zaujala nejen délka těchto údolí, majestátnost hor, ale také kvalita švýcarských silnic, četnost prudkých serpentin a množství řidičů sportovních aut, které tyto silnice brázdí.
Srdce Alp: Pohled na Matterhorn a horskou perlu Zermatt
Když se řekne Zermatt, většině lidí se vybaví jediné: Matterhorn – majestátní hora s charakteristickým špičatým tvarem, která je pro Švýcarsko typická stejně jako pro Francii Eiffelovka. Tato největší švýcarská ikona se tyčí nad Zermattem. Samotná vesnice Zermatt je krásná s tradičními hnědými chalupami a klikatými uličkami. Lyžování v tomo regionu zde často trvá až do začátku léta, ale když je teplejší počasí, je to místo skvělé na pěší túry.
Do Zermattu auta nesmějí (jen schválená elektrická vozidla s povolením), takže naše auto jsme odstavili ve vesničce Täsch vzdálené asi 6 km od Zermattu. Pokud byste chtěli se v Zermattu pohybovat autem, lze si pronajmout elektrické auto nebo využít koňské drožky. My jsme preferovali zanechat naše auto ve vesničce Täsch, kde je vybudováno velké parkoviště, které se jmenuje Matterhorn Terminal, a odkud se dá do Zermatu dostat pomocí vlaku. Parkovné na celý den stojí 16 CHF a kyvadlové vlakové spojení jezdí každých 20 minut, cesta trvala zhruba 12 minut. Zpáteční lístek pro dospělého stojí 16,40 CHF, pro děti 8,20 CHF.
Nejlepší výhledy na Matterhorn – Gornergrat nebo Sunnegga
My jsme neodolali nabídce vyrazit na Gornergrat spolu s velkým počtem stejně nadšených turistů. Počasí nám přálo a výhledy během jízdy vlakem byly neskutečné. Vyhlídková plošina na vrcholu Gornergratu se nachází nad železniční stanicí za hotelem Kulmhotel Gornergrat. Z plošiny se naskýtá vynikající panoramatický výhled: vidíte 29 čtyřtisícových vrcholů – a navíc mnoho vrcholů vysokých přes 3 000 metrů a Gornergletscher. Kromě ikonického Matterhornu uvidíte také dva nejvyšší vrcholy Švýcarska – Dufourspitze a Dom. Vyhlídková plošina je přístupná pro vozíčkáře a dětské kočárky. Zpáteční lístky na vlak zakoupíte u společnosti Gornergrat Railway a cena lístku je 88 CHF.
Pokud vás výprava na Gornergrat neláká kvůli množství turistů či ceně, druhou variantou je vyhlídková terasa Sunnegga, kde se také můžete kochat výhledem na Matterhorn. Pokud si zakoupíte i zpáteční lístek na lanovku, které se zde familiárně říká ‚metro‘, protože vede tunelem v hoře, cena lístku je 15,50 franků. Lze zakoupit i jenom jednosměrnou jízdu.
My jsme vyjeli nahoru na terasu Sunnegga a poté jsme se pěšky vydali zpátky do Zermattu, trasa není fyzicky náročná ani časově. Jízda lanovkou ze stanice v Zermattu do Sunneggy trvá asi 4 až 5 minut a dostanete se do výšky 2 288 metrů nad mořem, kde si můžete užívat nádherné výhledy na Matterhorn. Děti do 9 let (včetně) mají jízdu zdarma. Pokud budete mít štěstí na počasí, tak jako jsme měli my, můžete zachytit Matterhorn hned dvakrát – jeden v pozadí a druhý odrážející se na hladině jezírka Leisee. Kolem jezírka je umístěné dětské hřiště s vodními prvky, dále jsou zde k dispozici dřevěná lehátka, pikniková chata a spousta míst na grilování. Od lanovky na dětské hřiště se dá dojít lehce pěšky i s kočárkem.
Ženeva: Město historie a moderní vědecké centrum
V Ženevě jsme navštívili náměstí Place du Bourg-de-Four, které bývalo původně středověkou tržnicí, a dnes zde najdete malebné domy z 16. století, galerie, staré hospody i kašnu z 18. století. Náměstí nás nadchlo svým historickým rázem, takže jsme využili posezení u výtečné kávy a kochali se. Samozřejmě jsme neopomněli navštívit katedrálu svatého Petra, která je více než 850 let stará a byla místem kázání Jana Kalvína, který je důležitou historickou postavou ve Švýcarsku. Tak jako naše katedrála sv. Víta, i tato katedrála kombinuje různé architektonické styly a je monumentální. Návštěvníkům jsou k dispozici severní a jižní věže s vynikajícím výhledem na Ženevu, určitě doporučujeme je navštívit, pokud milujete výhledy a panoramatické fotografování.
Dále podle nás určitě stojí za návštěvu Květinové hodiny (L’horloge fleurie) v parku Jardin Anglais. V roce 1955 na počest hodinářské tradice vytvořila Ženeva největší hodiny na světě vyrobené z květin a jsou jednou z hlavních atrakcí města. Zajímavostí je, že hodiny se během roku vzhledově mění, protože jsou osázeny různými květinami, které kvetou v různých obdobích roku. Vynechat byste neměli ani návštěvu Ženevského jezera s fontánou Jet d’Eau, jejíž vodotrysk vyvěrá jezerní vodu do výšky neuvěřitelných 140 metrů a v noci je nasvícen.
Podle toho, jak dlouho plánujete se v hlavním městě zdržet, stojí za zvážení využití turistické karty Geneva City Pass, díky které můžete mít vstup do historických míst a atrakcí zdarma nebo využít komerční nabídky na sportování za nižší ceny. Cena za Geneva City Pass se odvíjí od délky platnosti, kterou si zvolíte, a to mezi 24, 48 a 72 hodinami, ceny jsou 30, 40 a 50 CHF. Pokud plánujete Ženevu procházet důkladněji a navštívit více turistických atrakcí, určitě je dobré nákup této karty zvážit, protože seznam míst, kde je možné využít slev, je velmi široký.
Protože nás zajímá věda, tak návštěva CERN Science Gateway byla pro nás jasná volba. CERN je prestižním celosvětově uznávaným vědeckým centrem vědců zabývajících se přírodními zákony a fungováním vesmíru. My jsme neodolali a navštívili jsme CERN Science Gateway, které běžným lidem prostřednictvím výstav, laboratorních pokusů, předvádění vědeckých experimentů či prohlídek s průvodci přibližuje srozumitelným způsobem vědu a fyzikální zákony. Vstup do centra je zdarma, ale určitě je dobré zmínit, že pokud se do centra vypravíte kvůli konkrétní výstavě či přednášce, je dobré si tuto aktivitu předem dopředu zarezervovat, protože centrum funguje na bázi: kdo dříve přijde, ten má místo jisté. V případě některých velmi zajímavých přednášek byste se na ně tudíž nemuseli dostat. My jsme zvolili individuální prohlídku centra a postupně procházeli a zkoušeli různé interaktivní atrakce a byli jsme neskutečně nadšení kvalitou různých tabulí a přístrojů a vůbec celé prohlídky. Určitě doporučujeme návštěvu tohoto centra i rodinám se staršími dětmi, celé centrum je přístupné jak pro vozíčkáře, tak kočárkem, a je prostorné.
Švýcarské speciality
Cestovat do Švýcarska a nezkusit místní sýry a čokoládu by bylo neodpustitelnou chybou. Místní sýrová paleta nabízí více než 400 druhů sýrů, několik z nich má dokonce chráněnou značku AOP, což značí autenticitu a původ produktu. Mezi nejznámější a nejvyhledávanější patří Gruyère, Appenzeller a Emmentaler. Když se vydáte do hor, není nic lepšího než se zastavit v některé salaší a ochutnat sýry přímo na místě. V mnoha případech můžete dokonce sledovat tradiční výrobu sýra a dozvědět se o procesu zrání sýrů od místních sýrařů. Sýry vyráběné přímo na salaších se nazývají Alpkäse, což je nejen nejchutnější, ale často také dražší možnost. Sýr z horských pastvin, který se zpracovává až v údolí, se pak nazývá Bergkäse. Pokud vám zachutná některý z vyráběných sýrů, můžete si zakoupit trvanlivé směsi v obchodech či připravené směsi sýrů na fondue, které jsou skvělým suvenýrem či dárkem pro příbuzné. A když už mluvíme o kulinářských radostech, doporučujeme nezapomenout na slavnou švýcarskou čokoládu, která je dalším neodolatelným lákadlem této země.