Svět outdooru 4/2018: na běžkách skrz Šumavu, Jeseníky, Beskydy či Bavorský les, sněžnice v Totes Gebirge, Raxalpe, na Fagaraši nebo ve finském Laponsku, skialp na Stubai, v podhůří Hochschwabu, na Malé Fatře či ve švýcarském Graubündenu, lezení v Thajsku a Laosu, trekový Reunion, outdoorové Azory, Tomáš Petreček o Nanga Parbat, Taiwan na kole, džunglí Guatemaly, na fatbiku přes Hardangerviddu, karimatky: výběr a péče, podle čeho vybírat hardshell bundu, recenze.
Milí příznivci (Světa) outdooru,
zimní vydání časopisu právě vyšlo z tiskárny a míří k předplatitelům a na naše distribuční místa. Připravili jsme číslo nabité inspirací, jak nepodlehnout zimnímu spánku.
Podívejte se na ukázky ze zimního čísla…
BĚŽKY
V zimním čísle projedeme na běžkách krásné kouty Jeseníků, Beskyd a Bavorského lesa. Asi pětidenní přejezd podnikneme přes Šumavu – správou NP povolená nouzová nocležiště přímo vybízí k přejezdu pohoří.
SNĚŽNICE
Na sněžnicích se vydáme napříč mrazivým Raxalpe, Totes Gebirge, rumunským Fagarašem nebo přes jezero Inari ve finském Laponsku. V článcích najdete kromě zážitků a dojmů také praktické rady pro organizaci podobné akce – kde spát, co si vzít s sebou a mnoho dalšího!
SKIALP
Na tuleních pásech se sklouzneme třeba na Malé Fatře. Výstupy na trojici vrcholů podnikneme na Stubai. Pro začátečníky doporučíme tři trasy v podhůří Hochschwabu – okolí řeky Salzy tak oblíbené v létě totiž v zimě spí pod nadýchanou peřinou, terény na skialp jsou tu ovšem perfektní! Představíme také skialpovou nabídku divokého švýcarského kantonu Graubünden – na své si tam přijdou jak začátečníci, tak ostřílení borci.
FATBIKE
Trochu z jiného soudku bude článek o přejezdu zaváté norské náhorní plošiny Hardangerviddy na fatbiku. Taková výzva není pro zmrzlíky!
ZA TEPLEM
Až už bude radovánek na sněhu dost, vypravíme se i za lezením do Thajka a Laosu, čtyři lezecké oblasti nám doporučí jedna z nejlepších českých lezkyň současnosti, Edita Vopatová.
S pohorkami se vypravíme doprostřed Indického oceánu. Místo povalování na bělostných plážích projdeme krásy vulkanického ostrova Reunion, který si při veškerém civilizačním komfortu (jako součást Francie je v EU) zachovává nádhernou divokou přírodu a unikátní krajinu. Outdoorovou nadílku ochutnáme i na věčně zelených Azorech, kterým se podobně jako Madeiře přezdívá ostrovy věčného jara. Pěšky se vydáme také skrz neprostupnou džungli Guatemaly, která ukrývá prastaré ruiny mayských měst a chrámů.
Do pedálů šlápneme na turisticky neprávem podceňovaném Taiwanu – ostrov s vysokými horami, exotickou východní kulturou a přívětivými obyvateli je skutečným neobjeveným rájem cyklistiky.
EXPEDICE NANGA PARBAT
V rozhovoru jsme tentokrát vyzpovídali horolezce Tomáše Petrečka, který se s Márou Holečkem pokoušel o prvovýstup Rupálskou stěnou Nanga Parbat. Zeptali jsme se na detaily z výstupu i živelného sestupu nejvyšší skalní stěnou na Zemi.
TÉMA
Kde se vzal fenomén dálkových treků jako je Svatojakubská cesta, Pacific Crest Trail a další? Počty lidí na dálkových trasách každoročně výrazně stoupají. V čem je jejich kouzlo?
VYBAVENÍ
Na zoubek jsme se podívali také vybavení – jak je to s tepelným odporem karimatek a jak je skladovat, aby nám co nejdéle vydržely? Horský vůdce Vojta Dvořák se tentokrát zaměřil na výběr kvalitní hardshell bundy – vyznáte se parametrech nepromokavosti, paropropustnosti a dalších? Připravili jsme malý tahák. Nebudou chybět ani recenze novinek ve vybavení a mnoho dalšího.
Krásné čtení přeje za celou redakci
Natálie Kohoutková
Šéfredaktorka Světa outdooru