Lezci i milovníci skalních labyrintů Českého ráje vědí která bije. Sušky jsou přece zdejší Suché skály.
Dolomity nebo pískovec
Suchým skalám se někdy pro jejich bělavou barvu říká Malostranské dolomity či pro tvar skalní kry jsou známy coby Kantorovy varhany. Ovšem nenechte se zmást, nejedná se o dolomitický vápenec, nýbrž o tvrdý cenomanský pískovec. Jde o poměrně hrubozrný, místy až slepenec připomínající materiál jemuž tvrdost dodává křemičitý tmel. Skalní hřeben má šířku zhruba 80 metrů a velikost chráněné plochy má rozlohu 23 hektarů. Jak se k nim s batohem plným vybavení dostat? Nejlépe ze silnice vedoucí z Malé Skály do Koberov.
Smrt chodí navečer
Když 20. září 2011 vyráželi hasiči směr bílé bradlo Suchých skal, doufali, že jde jen o sundání uvízlého horolezce někde ve skále. Sice asi každému z nich někde v podvědomí blikala kontrola s červeným nápisem „mrtvola“, ale naděje umírá poslední. Do akce jejíž cílem bylo najít pohřešovanou osobu vyrazily jednotky profesionálních hasičů z Tanvaldu a Semil. K nim se přidaly čtyři jednotky dobrovolných hasičů. Akce netrvala nijak dlouho, naděje zemřela zhruba po půlhodině a mělo podobu mrtvého těla 79letého muže. Nejde ani tak o to vytahovat na světlo půl roku starou tragédii jako o memento a připomenutí, že riziko nečíhá jen na exponovaných ledovcích či nad vysokohorskou zónou smrti. Nadmořská výška Suchých skal je totiž pouhých 440 – 550 m n. m. Jde o to soudně posoudit své fyzické schopnosti.
Oschlé Sušky
Suché skály mají právě díky křemičitému tmelu pro lezce příjemnou vlastnost. Dá se na ně lézt i relativně krátce po dešti, což je vzhledem k okolnímu „klasickému“ pískovci unikátní. Bylo by divné, kdyby tak nápadný geomorfologický útvar unikl ochranářskému drobnohledu. Není proto nepřekvapí, že se skály staly v roce 2000 národní přírodní památkou, byť pod „kuratelu“ státní ochrany přírody spadaly skály už od roku 1956. Z výše uvedeného jasně vyplývá střet zájmů mezi horolezci a ochranou přírody, který vyústil v tu více, tu méně přijatelný kompromis uznávaný oběma stranami (bez ohledu na fakt, že na blba narazíte kdekoliv). Lézt se může, Sušky mají cesty různé obtížnosti, ale je třeba respektovat pravidla, která přece jen jistá omezení znamenají. Například logický zákaz lezení v době hnízdění sokola stěhovaného.
Tip na keškuGC198GN Kantorovy varhany – Tentokrát nejde o klasiku, takže si pořádně přečtete „geokešáské“ informace. |