Očekávané CD s video záznamem přednášky L. Siegera Survival in Wilderness – základy teorie přežití je tu! Dále z obsahu: jak bivakovat s co nejjednodušším vybavením, jak vařit v termosce a šetřit tak palivo, jaké vybrat palivo, jak výkonný vařič, kolik budu potřebovat paliva a jak jím šetřit. Výpočty: rychlost chladnutí vody v termosce, výpočet doby vaření a spotřeby …
Dobrý den,
nebyla by možnost si po zaplacení sníženého poplatku (třeba já bych rád dal tak 50-100Kč) obsah CD stáhnout po internetu. Čas jsou peníze a domlouvat další přebírání v už tak nabiteém programu….
Díky
Zatím bohužel tato varianta není možná, protože by znamenala další náklady na programovém zabezpečení proti nelegálnímu stažení. CD považujeme za službu zájemcům a nechceme jeho cenu zbytečně prodražovat. Omlouváme se, ale snad někdy v budoucnu.
CD je dobré, potřeboval bych však k němu některá vysvětlení od autora:
– Co je myšleno igelitovou rourou?
– Jak se dá vak na mrtvoly společně s igelitovou rourou použít jako plovák o tak vysoké nosnosti?
– V jednom armyshopu jsem viděl vak na mrtvoly z výbavy US-Army (s bytelnými poutky na odnášení, cena 800,- Kč), ale nezdál se mi nepromokavý. Černé nebo bílé vaky na mrtvoly, které lze letmo zahlédnout v televizních novinách při záběrech z tuzemských katastrof se naopak jeví jako úplně neprodyšné. Jaký vak doporučuje p. Ing. Sieger jako náhradu Žďárského pytle?
Omlouvám se, že jste na moji odpověď čekal trochu déle.
Igelitová roura je roura z igelitu, která se dá koupit např. v železářství apod. v metráži. Šířka role je 1,2m a necháte si odvinout kolik potřebujete. Rozumná délka je okolo 2,5m. Sílu igelitu jsem neměřil, ale je srovnatelná s běžnou igelitovou taškou. Vyrábí se totiž ještě silnější varianta okolo 0,3mm, která je příliš těžká a v praxi neohebná. Ta není vhodná.
Igelitová roura se běžně dá použít jako nouzový přístřešek, ochranná folie, po svázání jako nouzový vak do lodi, popřípadě do ni vložíme celý batoh i s oblečením, když potřebujeme přeplavat řeku. Tato folie o délce 2m, kdybychom ji zcela nafoukli, bude mit objem okolo 0,9 m3, tedy nosnost okolo 900kg. To je teoretická hodnota, kterou ovšem nevyužijeme, protože tenký igelit se při sebemenším zatížení roztrhne. Abychom tlak na tenký igelit rozložili, vložíme jej do „vaku na mrtvoly“. Oficielne to má označení „Pounch for human remains“. Je to zřejmě ten váš vak za 800Kč z army shopu. Zřejmě podražili, já jej kdysi koupil za 500Kč. Když igelit vložíme do vaku (protože vak je menší) můžeme vyrobit plovák o nosnosti max. 500 kg. Vak je velice pevný a snese i hrubé zacházení. Spojením několika plováků lze vyrobit vor o nosnosti i několika tun. Bylo to používáno (zkoušeno) jako záchranný prostředek na moři. Postup je následující. Objem 0,5 m3 (500 litrů) nenafoukneme pusou. Provazem svážeme na jednom konci igelit a ve větru jej nafoukneme. Když nefouká, tak běžíme až se nafoukne. Pak zavážeme druhý konec a vložíme jej do vaku na mrtvoli. Vak sám bude vysoký určitě 50 cm a dlouhý 2 m. Bude na vodě tvořit plachtu, do které se bude opírat vítr. To nás může nakonec hnát tam kam nepotřebujeme. Je proto třeba mít možnost ve vodě igelitovou rouru vyfouknout. To není možno udělat rozvázáním uzlu. Po 2 hodinách v moři se vám to zřejmě nepodaří. Proto je třeba mít sebo určitě nůž, kterým uděláme do igelitu díru, odfoukneme vzduch a opět zavážeme. Nůž musí být přivázaný buď u igelitu na konci provázku, nebo ještě lépe na levé ruce (předloktí). Dá se s tím pohodlně plavat a je vždy k dispozici. Máme jej opět přivázaný, abychom jej neztratili. Vak na mrtvoli má 6 poutek na odnesení. Tam se drží zachraňovaní. Při pokusech se zřejmě necháte s vakem na dlouhém laně přivázat k lodi. Pozor na to, aby nenapnuté lano neudělalo smyčky a nezachytilo vás. Spolehlivě vás to stáhne pod vodu a budete se topit před očima ostatních. Přitom se budete držet nepotopitelného vaku a ostatní nebudou chápat co se děje.
Ještě k vaku. Nebyl konstruován jako plovák či žďárák. Umění přežití je ale o schopnosti použít to málo co máme optimálním způsobem. Stan, ždárák, batoh, hamaka, saně, spacák či nosítka budou vždy svou funkci plnit lépe než vak na mrtvoli. Přesto jej lze použít všemi vyjmenovanými způsoby. Vak je ušit z pevné látky (je tedy těžký, zhruba 1,3kg, ale za to k neroztrhání). Není nepromokavý, ale když do něj nalejete vodu jako do nouzové zásobárny, tak vám nevyteče. Kdybych ho použil jako žďárák a bude sněžit, nepromokavost nepotřebuji, když bude pršet, klidně si do něj vezmu pláštěnku, nebo onu igelitovou rouru. Pak stejně budu víc mokrý od vlastní vypařené vlhkosti jak od deště.
Zcela k nezaplacení je v případě, kdy potřebuju rychle opustit své stanoviště. Když máte obuté boty, tak se to dá zvládnout určitě do 1 minuty. Vše se do něj nahází, setřepe a připevní na záda tak, že máte obě ruce volné a můžete pohodlně chodit celý den. (K pohodlnému připevnění použijete poutka na vaku, která vzájemně prostrčíte. Chodil jsem tak několik dní za polárním kruhem, když jsem potřeboval být pohyblivý. Zbytek momentálně nepotřebných věcí jsem měl zahrabány ve sněhu). Balení batohu by trvalo určitě dobu podstatně delší.
Tolik k dovysvětlení. Zdraví Láďa Sieger
Díky za obšírné vysvětlení a cenné poznámky jaksi mimochodem řečené; nadchlo mě to stejně jako přednáška v Praze a obsah CD. Určitě něco z toho vyzkouším. Srdečně zdraví Honza Havel
Co jste napsal je prvotřídní blbost kvalit RIAA. Nejlepší obrana proti nelegálnímu stažení je důvěřovat poctivosti lidí, a dát jim snadnou a levnou možnost obsah stáhnout legálně. Představa, že k morálnímu chování lidi přimějete jakýmsi programovým zabezpečením, je dnes už celkem směšná.
Hmm… Díky za uznání, ale asi se neshodneme. Na tomto webu jsou tuny informací ke stažení zdarma. Každý pochopí, že jejich zrod zadarmo asi není. Příprava CD stojí od oka například tolik co dvacet článků. Nabídneme-li CD ke stažení zdarma, nevyrobíme dvacet článků a web bude dva měsíce mrtvý. Prodáváme-li CD, můžeme dělat v klidu články, ale zase nemůžeme dát obsah CD k dispozici, protože to by bylo nefér vůči těm, co si ho koupili. Nebo můžeme stažení zabezpečit a prodávat ho, ale to zase něco stojí a (jak je výše uvedeno) buď prodraží CD nebo ošidí web o nevyrobené články. Představa, že někomu necháme za CD zaplatit a někomu ho necháme stáhnout zdarma, mi připadá nejen směšná ale i nemorální. Ale někomu to zřejmě může připadat jako prvotřídní blbost. Zajímalo by mne, jestli to tak vidí i další.
Levně nenít totéž, co zdarma. Stažení zabezpečit a prodávat – myslel jsem, že chcete vyvíjet nějaký systém proti kopírování. Zařídit placené stahování je triviální. Vezme se hotový platební systém (např. platba.cz) nebo něco podobného. Po úspěšné platbě člověk dostane odkaz ke stažení. Prodražení – třeba desetikoruna/stažení? Fyzické cedéčko a pošta jsou alespoň o 50Kč dražší.
čus jestli mate někdo o to cd zajem tak mi napište domluvime se, bud si to stahnete nebo vam to poslu na cd. Mirfil
Miro, Miro, to se prece nedela, kopirovani CDcek je nelegalni, copak to nevis? To davas Jestrabum pekny priklad! Co by tomu rekla Jesterka???
http://www.pruzkumnik.com/druziny/vlci.htm
Miroslav Filip vedoucí družiny Jestřábů, TOM 4316 Průzkumník Ostrava-JIH, vedoucí oddílu Martina Slavíková „Ještěrka“
umiš hleat na netu toje dobrý:-D
hledat
To je fakt blbost at si to každý koupi, ja jsem si ho taky koupil a jak se už píše na hoře byl by ošizený tento web a to by byla smula no at si tedy ten kdo to chce koupit koupi, jo jinak je dobře že jsou mezi námi lidi jako „ondra“ to bych si fakt neuvedomil co napsal, a až budeš nekdy neco hledat nebo nutne potrebovat tak se na tebe určite všichni vykašlou, protože se najde určitě někdo jako ty a napiše to co ty.
CD mi právě přišlo,bohužel né za deklarovaných 150 +40 kč ale za 215 kč!!!
tak to naštve……….někdo má o 25 kč více :-D………
To vážně naštve! Služby pošty od roku 2004 zdražily. V té ceně už není účtované žádné balné, poslání CD na dobírku, při jeho hmotnosti a ceně stojí rovných 65 Kč!! Omlouváme se, že jsme tento údaj nezaktualizovali včas.
http://avc.siliconhill.cz/archiv/index.php?id=104&select=Fyzik%E1ln%ED%20%E8tvrtky
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
VIVOBAREFOOT Tracker Forest
Nejpohodlnější outdoorové boty na světě.
Ponožky Darn Tough s doživotní zárukou
Skvěle sedí, nesmrdí (příměs merina), hezké designy a když je prodřeš, zdarma výměna za nové. Fakt.
ORTLIEB Duffle RG
Vodotěsná cestovní brašna se systémem popruhů na záda. Různé barvy, objem 49 – 89 litrů.
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky
Poručíme větru, dešti… sněhu? Nová kolekce od Sensoru krotí všechny živly
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy