Šumavská nouzová nocoviště

Šumavská nouzová nocoviště

Po problémech s turisty nocujícími v chráněných částech Národního parku Šumava se místní správa rozhodla vyjít lidem, kteří preferují vícedenní přechody hor a spaní v přírodě, vstříc.

Od roku 2008 funguje v šumavském národním parku 6 nouzových nocovišť, ke kterým se o rok později přidalo jedno další. Na těchto je možno, při dodržení několika jednoduchých podmínek, přenocovat.

Všechna nouzová nocoviště se nacházejí poblíž páteřní červené trasy vedoucí napříč Šumavou a jsou přístupná celý rok. Nacházejí se vždy poblíž zpevněné cesty kvůli údržbě chemických toalet, jsou tedy snadno dostupné i pro cyklisty, kteří by se rozhodnou zde strávit noc.

Provozní řád nouzových nocovišť

– Místo využijte pouze na jednu noc

– Nerozdělávejte oheň

– Veškerý odpad odneste s sebou

– Dodržujte klid

– Celoroční provoz od 18.00 do 9.00 hodin

Pod Plešným jezerem

Nejnovější nocoviště se nachází na zelené turistické značce u rozcestí Jezerní stezka. Nejlépe se na něj dostanete od železniční stanice Nová Pec, případně k němu můžete sestoupit po hřebenové trase vedoucí přes vrchol Smrčina od východu nebo trase přes vrchol Plechý (1378 m).

Oproti ostatním není toto nocoviště travnaté, ale leží na pasece vzniklé vykácením kůrovcem zasaženého lesa. Podklad je tvořen jehličím, kůrou a štěpky s podkladem ze štěrku. Pozitivní je, že dobře odvádí vodu a nestane se vám, že by se nedalo postavit stan kvůli loužím, ale budete mít problém ukotvit stan.

Vybavení nocoviště:

2 x mobilní toaleta,

2 x krytý stůl,

2 x venkovní stůl s lavičkami

místo zhruba pro 10 malých stanů.

Nové Údolí

Nocoviště se nachází poblíž konečné stanice pošumavské železnice několik desítek metrů od rozcestníku červené se žlutou značkou. Nejlépe se na něj dostanete vlakem, případně po svých po červené páteřní trase.

Nachází se na udržované louce, obklopené řídkým lesem. Podle některých se jedná o nejhezčí ze šumavských nocovišť. Postavíte zde odhadem 8 – 10 stanů.

Vybavení nocoviště:

2 x toaleta,

1 x stůl s lavicemi

Strážný

Z tohoto nocoviště jsem měl z počátku mírné obavy, jelikož se nachází poblíž frekventovaného hraničního přechodu nejen z důvodu zvýšeného hluku. Nocoviště je situováno poblíž rozcestí Na kapličce na bývalé Zlaté stezce vedoucí z Pasova do Vimperku. Nejlépe se sem dostanete od zastávky autobusu Strážný, nebo opět po páteřní červené trase.

Louka je o něco menší, zhruba s místem pro 8 stanů s výhledem na kopce obklopující Kunžvartské sedlo. Toto nocoviště je také na silné vrstvě štěrku, díky čemuž opět budete mít problémy s kolíky od stanu. Jako další nevýhodu musím zmínit, že v případě bezvětří je možné, že budete rušeni hlukem z přilehlé mezinárodní komunikace, který vás naprosto připraví o pocit z toho, že nocujete v národním parku.

Vybavení nocoviště:

2x toaleta,

1x nekrytý stůl s lavičkami

Bučina

Toto nocoviště se nachází u hraničního přechodu se zbytkem železné opony poblíž zaniklé osady Knížecí Pláně. Je dobře dostupné po silnici z Kvildy, tedy i na kole, nebo samozřejmě po páteřní trase. Od rozcestí Bučina na něj dojdete po silnici směrem na Kvildu. Je obklopeno pastvinami a pláněmi a nabízí vám výhled do Německa a v případě dobrých podmínek až na Alpy.

Místo je opět zatravněno a tentokrát nebudete mít problém se stanovými kolíky. Při neplýtvání místem se na nocoviště vejde zhruba 8 stanů. Noc ale budete trávit přímo pod dráty vysokého napětí.

Vybavení nocoviště:

2 x mobilní toaleta,

1 x nekrytý stůl s lavičkami

Jeden stůl s lavicemi najdete na louce přes cestu, kde si můžete užít krásný výhled při večerním posezení po výšlapu.

Modrava

Místo u Roklanského potoka vybraného pro nocoviště se nachází kousek od šumavského střediska Modrava. Upozornění na nocoviště je umístěno včas a viditelně na rozcestníku, ale u cesty se nachází pouze mobilní toalety, od kterých musíte zhruba 100 metrů loukou, která bývá podmáčená.

Modravské nocoviště hodnotím jako nejméně vhodné. Lokalita je díky blízkosti potoka krásná, ale místo na louce bývá podmáčené a místo travnatého povrchu zde najdete obvykle hlínu s vystupujícími kořeny blízkých smrků. Celkově je povrch velmi nerovný a na místě pro 8 stanů postavíte, pokud se chcete vyspat pohodlně, stany nejvýše 3.

Vybavení nocoviště:

2 x toalety,

1 x nekrytý stůl s lavičkami.

Poledník

Jedná se nejhojněji využívané nocoviště, na které se ovšem není jednoduché dostat. Celý rok je přístupná pouze červená trasa od rozcestí Předěl, odkud se dostanete do Prášil nebo na Modravu. Červená turistická trasa k Javoří pile a dále podle Roklanského potoka na Modravu je nepřístupná v období 1.3. do 30.6. z důvodu hnízdění tetřeva, po zelené stezce od Frantova mostu je pak možné přijít pouze v období od 1.7. do 30.9., po zbytek roku je také nepřístupná. V místě je rozhledna vybudovaná z bývalé hraniční roty, která je otevřena v závislosti na sezóně, stejně tak kiosek. Díky krytému posezení s velkým množstvím lavic a především zděnému krbu si můžete legálně rozdělat oheň a strávit příjemný večer. Horská služba se stará, aby zde byl k dispozici dostatek dřeva. Poledník má nadmořskou výšku 1315 m, počítejte tedy, že zde bude chladněji a větrno.

Místo ke stavbě stanů najdete na vyhrazeném prostoru pod rozhlednou s prostorem opět zhruba pro 8 stanů, které určitě dobře ukotvěte. S kolíky nebudete mít problém.

Vybavení: nejlépe vybavené nocoviště 4 x toaleta, ne všechny však bývají otevřené a díky vysoké návštěvnosti rozhledny jsou často znečištěné, stolů a lavic k sezení je zde mnoho pod střechou, jsou zde umístěny také nádrže s pitnou vodou, při poslední návštěvě však byly prázdné.

Hůrka

Dle mého názoru nejatraktivnější lokalita. Nachází se v pláních na louce poblíž bývalé osady Hůrka s výhledem na hřeben Debrníku. Hůrecké nocoviště je dobře dostupné po stezce od jezera Laka, od Prášil a také z Nové Hůrky, dobře dosažitelné i na kole. Místo je schované zhruba 100 metrů od cesty po vyšlapané cestičce.

Bez problému je možné zde postavit kolem 12 stanů, podklad je travnatý bez problému s kotvením stanu.

Vybavení nocoviště:

2 x mobilní toalety,

1 x nekrytý stůl s lavičkami,

cca 200 m od nocoviště u památníku bývalé osady se nachází 2 kryté stoly s lavičkami.

Nápad s nouzovými nocovišti je dle mého názoru rozumným kompromisem mezi ochránci přírody z řad správy Národního parku Šumava a turisty, kteří si rádi užívají horskou turistiku blíže k přírodě a podstatě cestování. Věřím, že se v budoucnu nechají svými šumavskými kolegy inspirovat i další správy národních parků a CHKO.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: