Na běžkách mého kamaráda jsem nedávno zahlédl podivnou stoupací věc, která by mohla usnadnit namáhavé stoupání do dlouhých a strmých kopců (článek Pavla Krupky o velmi jednoduchém stoupacím přípravku pro běžkaře s možností přidat komentář o smysluplnosti a o praktických zkušenostech)…
Spolupracovník redakce nám poslal zimní aktualitu o jednoduchém stoupacím přípravku na běžky. S „bačkorami“ nemá praktické zkušenosti, ale aby vše předal rychle dál, udělal pár fotek a článek je zde. V redakci doufáme, že se brzy ozvou čtenáři s vlastními zkušenostmi. Jakmile bude Pavel Krupka mít fotky ze sněhu a vlastní zkušenosti, k článku je připojíme.
Na lyžích mého kamaráda jsem nedávno zahlédl podivnou věc, která připomínala bačkory. Podle mého soudu by mohla mnoha běžkařům usnadnit namáhavé stoupání do dlouhých a strmých kopců kdekoliv v horách.
Jedná se o jednoduchý výrobek z podlahových koberců, tedy jejich odstřižků, které vyřezáním uzpůsobíme na velikost našich běžek. Mnohokrát se mi stalo, že mé i dobře namazané běžky mě v prudkých kopcích donutily ke dlouhému stoupání stromečkem, nebo i bokem. U protismyku platí samozřejmě totéž a batoh na zádech stoupání také neusnadňuje. Krátké převýšení nedělá problém, ale dlouhý prudký kopec je už náročnější. Jako řešení jsem si vysnil úzké „tulení“ stoupací pásy, ty ale byly dříve téměř nedostupné a nyní jsou sice k dostání bez problému, ale jednak jsou poměrně drahé a jednak použití není nijak snadné. Opakované nasazování a balení úzkých pásů je téměř vždy dost nepříjemná věc, známá hlavně skialpinistům. Pomoc spočívající v nalepení kobercové textilní pásky na celou skluznici je jednorázové a jen nouzové řešení. Prostě jsem zatím marně hledal snadné a levné řešení.
Můj kamarád nedávno cestou Krkonošemi potkal běžkaře s nasazenými jakýmisi „bačkorami“ a podařilo se mu jedny přebytečné od něj vcelku levně koupit (doufám tedy jen, že zveřejněním popisu někomu nepokazím podnikatelský záměr). Princip je zcela jednoduchý, z pruhu podlahoviny vyřežeme požadovaný tvar podle našich lyží. Při použití v prudkém stoupání běžky nemusíme ani sundávat, stačí jen zezadu přes otvory „bačkoru“ nasunout a před špičkou vázání pak zaříznuté konce podlahoviny do sebe uzamknout. Hotovo a můžeme stoupat i poměrně strmou cestou jakékoliv kvality. Nahoře přední část rozpojíme, běžku vysuneme a můžeme jet schůdným terénem vesele dál. Použité „bačkory“ dotyčný běžkař v Krkonoších zavěsil karabinkou k bederáku batohu a ujížděl k dalšímu stoupáku na dohled.
Rozměry musíme odměřit podle šíře a délky vlastních lyží a typu vázání, pak sehnat odřezky podlahoviny a začít řezat a zkoušet. Také se do toho ještě tuto zimu pustím… Takto můžeme vylepšit jakékoliv běžky, sportovní, turistické či backcountry. Hodí se zvláště při cestě z hlubokého údolí na hřebeny. Do vyřezané sportovní stopy to ale prosím rozhodně nepoužívejte, vždy lze stoupat mimo stopu.
Dosud jsem tento vynález nikde neviděl, tak ani nevím, jak se mu správně říká, ani kdo to vlastně vymyslel, ale oceňuji to jako dobrý nápad od někoho, kdo jako já jen nesnil, ale vymýšlel, zkoušel, no a řešení možná i našel.
Praktické zkušenosti a případná další vylepšení můžete dopsat do diskuse pro pomoc ostatním, co to také chtějí vyzkoušet. Myslím, že všechna vázání NNN, SNS i proslulá NN75 jsou pro toto použití vhodná. Zkušenosti teprve získám, jen si myslím, že taková inovace i v průběhu zimy ještě může někomu přijít vhod. Proto tuhle drobnost popisuji i bez vlastního vyzkoušení.
© Svět outdooru, únor 2012, text i foto Pavel Krupka
Placené odkazy k tomuto článku: |
Zde může být váš odkaz! Napište nám. |
Jakou pomůcka pro turisty ve volné přírodě asi dobrý. Jen si to nedokáži představit při namazání lyží klistrem.