Jistě nejen nás zaujal test ponožek, který vyšel v MF DNES ve středu 16. října. Mezi kritizované vlastnosti patřila podle autorů článku i nefunkčnost antibakteriální úpravy několika outdoorových ponožek. Přinášíme reakce některých prodejců ponožek a doufáme, že se k tomuto tématu ozvou i další odborníci.
Stanovisko firmy TG 900 MOIRA
Stanovisko firmy PROSPORT PRAHA
Stanovisko firmy VAVRYS CZ
Zkušenosti s lehkými ponožkami Moira nejen mé, ale i kamarádů, jsou takové, že noha v nich opravdu zůstává v suchu (nošení v goretexové obuvi),ale oproti normálním ponožkám je výsledkem i celkem dost silný zápach. To i přesto, že ponožky byly každý den měněny,nohy myty, boty větrány. Kamarád si je netroufne ani vzít do normálních bot a jít s nimi do práce, kde se zouvá 🙂
Zcela je tady opomenuta problematika stribrnych vlaken v ponozkach, pouziva je napr firma Mico nebo Fox River Mills v modelech ponozek X-static. Tato antibakterialni uprava mi pripada mnohem „prirodnejsi“ jako vselike chemicke impregnovani. Ma nekdo prakticke zkusenosti s takovymi ponozkami ?
To hovorí moj kamarát vždy,keď sa vyzúva.V podstate je mi to úplne jedno.Ak chodím po horách s batohom a potím sa,tak nikto nemože čakať odo mňa,že budem voňať .No a čo potom nohy.Dobré trekové ponožky,aké sa teraz predávajú sú už sami o sebe velký pokrok a ak mi po 16-tich hodinách v pohorkách smrdia nohy,tak je to celkom prirodzené.Našťastie sa dajú nohy umyť a ponožky vymeniť no a ide sa ďalej.Ale ja by som rozhodne žiadnu ďalšiu chémiu do ponožiek nedával.Už je jej na svete aj tak privela.
Opomenuty nejsou, ale zadna z firem, ktera se k tomuto problemu vyjadrila, toto reseni nepouziva. Jen v textu firmy Prosport je stribro jako antibakterialni latka uvedeno.
Ja osobne jsem mel ponozky X-Static od FoxRiver a byl jsem spokojen, ale funkcnost co se bakterii a zapachu tyce nemuzu laboratorne zhodnotit, ale rozdil od klasickych outdoor ponozek byl subjektivne znatelny. Kazdopadne po celodennim noseni rozhodne nebyly jako nove :-)) to nezaruci zadny hi-tech material.
Ja nemam s Moirou co se tyce zapachu spatne zkusenosti. Mozna je to take clovekem?!, ktery ponozky nosi (nekdo se vice poti ap.). Pro mne byly nejvetsim zklamanim ponozky z Coolmaxu od f. Accapi. To jsou snad nejsmradlavejsi ponozky na svete.Memo.
Naprosto souhlasim s nazorem, ze je to individualni… Podle me Moira TG 900 taky docela smrdi a funkcnost bych nevidel jako zazrak.:-( Naopak, tady nekym kritizovany coolmax mi vyhovuje fantasticky! Mam bile, tenke, coolmaxove ponozky a chranim je jako oko v hlave, protoze jsem je uz nikde nevidel prodavat.:-( nejlepsi co znam! A zase mi vubec nevyhovuji tkzv. „letni“ silne trekove ponozky. Proste ne, at si rika kdo chce, co chce, proste vice materialu musi vice hrat. Nosim tenke coolmaxove ponozky…
Btw, taky si nemyslim, ze u outdoor vybaveni by mela byt priorita „vonet po fialkach“. Proste kdyz se potim, musim smrdet. Tecka. Hotovo. Asi tak nepujdu do prace, ale po par dnech v prirode…
Ostatne, onehda jsem mel nejake kozni problemy. Doporuceni lekare??? NEMYT SE, zmenit mydlo za specialni… Proste clovek miliony let zil mezi bakteriemi a myl se, kdyz spadl do vody. A najednou zacina zit ve sterilnim prostredi a proste to neni dobre. Vseho s mirou, osobne jsem proti antibakterialni uprave obleceni.
Říkal kamarád. A za tímhle tvrzením si stojím. Lidi vždyť je to normální a chtít od ponožek aby nesmrděly je trochu bláznivina. Spíš mě ale zase zaráží míchání jablek s hruškama tak typické pro MF Dnes. Komu vyhovujou „vjetnamcovky za dvacku“, ať je dál nosí, ale do testu by je měl dát po půl roce nošení (jestli něco zbude)……
Informaci pracovníka fy Moira, že antibakteriální úprava jejich výrobků je určena pro obyvatele tzv. kulturních zemí, jejichž nohy trpí nadbytkem hygieny, považuji za zajímavou a zásadní. Pak by ovšem každý zákazník měl být o této skutečnosti informován. Nevidím jediný důvod, proč bych si měl výrobek s takovou úpravou pořídit pro mnohadenní pobyt v extrémních podmínkách, ani pro cokoliv jiného.
Mam jiz pres rok ponozky Moira Trek, a jsem spokojen co se prijemneho noseni tyce, ale i toho, ze ty fusekle (pokud je nenosim tejden v kuse) opravdu nesmrdi. Slaby zapach je citit az tehdy, kdy se daji ponozky uspesne oprit o zed…
Přijde mi to všechno strašně legrační, ale zároveň smutné. MF a její nezávislá zkušebna zjistí, že ponožky bakteriím neublíží (ochránci všeho živého zajásají). Vzápětí povstane jedna firma a chce všem zaplácnout ústa všemi možnými certifikáty ze všech možných zkušeben a přesvědčit nás o opaku a nakonec se dozvídáme od evidentně konkurenční firmy, že všechno to co tvrdí ta první je sice pravda, ale pravda chemická, neekologická, nečistá a neetická. Obyčejný člověk pravděpodobně zůstane s pusou dokořán a nestačí se divit. Deset let je nám vtloukáno do hlavy, že vše zařídí trh no a tak to zařizuje. Moira má velice dobře propracovaný marketing a najdete ji pomalu v každém i tom nejkomerčnějším sportu což se o Vavrysu říct nedá. A co Craft? Může být kvalitní a ekologický jak chce ale za značku se hold platí někdy i dvakrát tolik co za chemickou Moiru takže ta etika je dost diskutabilní.
P.S. Pokud někdo nařkne f. Sanitized z toho, že to je firma na jedy dostanete přesně tolik certifikátů o tom, že tomu tak není kolik jich musel vyrobit Temelín o své bezpečnosti.
NEvim, koupi li si nekdo trekove ponozky, neresi prece jestli smrdi, ale jak mu poslouzi v terenu. A ja musim konstatovat, ze oboje Moiry co mam, model Trek a UL TG 900, mi vyhovuji naprosto. Specialne ultralightky se daji nosit po meste 3 dny po sobe a ze by nak smrdeli se rict neda…. proste Moira dela dobre jmeno ceskemu prumyslu…jen tak dal…drzim palce!!
Souhlasím s předchozím komentářem, jsou to super fusekle, používám TG 900 tlusté i ultra tenké, tlusté do zimních GT US kanad a tenké (takové ty skoro síťové) do trekových GT Dolomit bot, opravdu pot odvádějí dokonale, noha je v suchu-ale ten puch je bezkonkurenční. Mám zákaz si zouvat boty ve stanu aniž bych ty ponožky nechal před stanem, ani předsíň mi moji spolubydlící nepovolí. Ale to nevadí-SUCHÁ NOHA je přednější než nějaký SMRÁDEK.
Veľmi ma zaujala táto diskusia, tak teda rád prispejem aj svojimi skúsenosťami. Ponožky používam od firmy Bridgedale z CoolMax-v kombinácii s hrubšími trekingovými priznám sa, že s nimi nemám najmenšie problémy z pohľadu zápachu. Aj pri väčšom zaťažení ich môžem mať zhruba 3 dni vkuse na sebe bez toho aby som sa musel hambiť vyzuť. Predpokladám, že zrejme veľkú rolu zohráva priedyšnosť a klíma v obuvi. Používam aj tričko MOIRA ULTRALIGHT a tiež s ním nemám probémy, čo sa týka odvádzania vlhkosti je vysoko účinné, iba po asi dvoch až troch dňoch nosenia je nutné zmyť z kože lepkavú vrstvu od vysušeného potu, ktorá ale nejak extrémne nepáchne iba kus svrbí a je zdrojom dosť neprímeného pocitu na koži.
Na podzim se mají objevit cykloponožky X-STATIC RACING od PEARL IZUMI v ceně okolo 550,- a na Václaváku v nové sportovní prodejně prodávají tričko PUMA z materiálu X-static okolo 2000,- . Kousek dál v Adidasu mají také prádlo Salomon z tohoto materiálu. Vice informací a zkušeností zatím nemám. A co někdo jiný?
Mé osobní zkušenosti s ponožkami:bavlna je příjemná a nesmrdí, ale když provlhnou tak vlhké zůstanou dokud je nesundáte, o něco lepší je to pokud je k bavlně přidána syntetika(PES je nejfunkčnější)-ponožky jsou příjemné, vcelku fungují a nesmrdí. Na vlhkost nejfunkčnější ponožky jsou Coolmaxové, ale ty prostě smrdí až běda. Měl jsem kvalitní od Lorpenu a je to tak dvakrát na kolo a konec. Jakékoliv úpravy coolmaxového vlákna(tedy ionty stříbra apod.) se mi neosvědčily. O dost lepší(vzhledem ke smradu)jsou ponožky s přídavkem vlny(nejčastěji merino-ikdyž je to často hlavně reklamní tah fungují vcelku obstojně) a samozřejmě nejlepší jsou „čistě“vlněné ponožky ty fungují a nesmrdí (fungují i vlhké)/čistě vlněné ponožky se takřka nedělají vždy se tam objeví alespoň lycra pro tvarovou stálost apod. ale podíl vlny musí být alespoň 75%) Stejně dobře mi fungovaly i ponožky s modalem(přírodní fční vlákno) a předpokládám podobné vlastnosti i u ostatních eko materiálů.
Recentní dojem z 12 dost deštivých dnů ve slovenských horách: staré Moira Trek (asi TG900) v pohodě i po 3 dnech. Nové Moira EKS – smrdí jak kocour už po 1 dnu trochu, po 2 dnech hodně. Samozřejmě není to kontrolovaný pokus – třeba se mi mezi tím něco zabydlelo v botách; ale boty samy po vyschnutí (skoro) nesmrdí.
Tak s tímto tvrzením by tě asi zaměstnanci od Klimatexu a Moiry asi ukamenovali. Daleko funkčnější je polypropylen, z kterýho právě tyhle firmy svoje výrobky vyrábí.
Ono chápu 100 lidí 100 chutí, jednomu vyhovují bavlněný fusky, jinej se po umělým vláknu osype, jinýmu je příjemněšjí PP jinýmu PES, já sám si ale polypropylen nemůžu vynachválit 🙂
Jinak k 8let starému článku nemá snad ani smysl se vyjadřovat, kór když ho píše tak seriozní ,,outdoorový deník“ jako MF DNES 🙂
Doporučuji používat ponožky se stříbrem nanosilver, které zabraňují tvorbě zápachu a množení bakterií. Do konce měsíce mají akci 6 + 1 zdarma. I když jsou ponožky dražší, tak se určitě vyplatí. Neváhejte a vyzkoušejte. Více informací na http://www.nanosilver.cz
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
Forclaz merino tričko MT900
Bezešvé provedení, odolnější látka na ramenech a bedrech
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky
Poručíme větru, dešti… sněhu? Nová kolekce od Sensoru krotí všechny živly
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy