Hádanka je jednoduchá: jsou to lyže a nejsou to lyže – je to snowboard a není to snowboard. Co je to? Splitboard!
Mezi lyžemi a prknem
Nemám obavy, že by valná většina z vás nevěděla, o čem bude řeč tentokrát. Ale raději pro jistotu. Poslední roky se do popředí zimních adrenalniových sportů dává cosi, co se jmenuje „splitboarding“ a nadšenci do tohoto sportu jsou zváni slangově „spliteři“. O co jde?
Zřejmě za to mohl fakt, že skialpinismus nabízí jednu nespornou výhodu, a to sjíždět svahy stejně snadno, jako na ně stoupat stále na stejných lyžích (pomineme-li pro tentokrát bližší rozbor co se týče bezpečnosti a metodiky a vybavení). Jenže co milovníci snowboardingu? Ti o tohle potěšení byli až doposud obráni, nebo lépe řečeno – aby si mohli sjet panenský horský svah na snowboardu, museli nahoru jít buď pěšky, nebo na lyžích, které si při sjezdu připnuli na batoh a vyměnili je za snowboard. Dost nepraktické, co říkáte?
Naštěstí badatelé bádali a bádali, až vybádali věc, kterou označili již zmíněným „splitboard“, což označuje snowboard, který lze rozdělit na dvě samostatné půlky sloužící jako lyže. Jak prosté a přitom zdánlivě složité! Při chůzi vzhůru je nejen nutné pootočit vždy jedno vázaní na dané půlce tak, aby mohlo sloužit pro chůzi, ale ještě je důležité půlky rozpojeného snowboardu vzájemně prohodit, aby byla „půlící hrana“ snowboardu ven, směrem od kolen.
Trochu složitý popis se tak po jednom dvou výletech mění v sérii několika kroků, které lze snadno zmechanizovat, a po zhlédnutí videa níže jsem si jist, že i vám se to zlíbí a přijde snadné! Užijte si pěkné záběry na zimní krajinu a umění lyžařů, snowboardistů a spliterů!
Placený odkaz: Chcete pořádně vyzkoušet novinky ze světa bílé stopy? Využijte nabídky a vyberte si některý z lyžařských zájezdů do Itálie či jiných destinací v Alpách.