Osamělý vrch Špičák je nazývaný také Tanvaldský Špičák kvůli odlišení od Oldřichovského Špičáku.
V minulosti sloužil jako strážní hora, tj. jako jedno z míst signalizace při příchodu nepřátel. Zdaleka viditelná hora se nachází se mezi Tanvaldem a Albrechticemi a v zimě se díky vlekům a sjezdovkám stává jedním z nejvyhledávanějších lyžařských středisek Jizerských hor.
Na vrcholu stávala od roku 1886 hospoda, která na podzim v roce 1905 vyhořela. První skalní vyhlídka, Fonterova skála, tu byla zpřístupněna roku 1889. Kamennou rozhlednu, která byla slavnostně otevřena roku 1909 pod jménem Jubilejní rozhledna císaře Františka Josefa I., nechal postavit Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory podle projektu Roberta Hemmricha na počest šedesátiletého panování monarchy.
O rok později byla dokončena chata s restaurací a hostinskými pokoji, jejíž dnešní podoba pochází z roku 1930. Vyhlídková plošina rozhledny ve výšce 14 m poskytuje kruhový rozhled na Jizerské hory, Krkonoše, Ještěd, z měst uvidíme Tanvald či Jablonec nad Nisou. Na vrchol Špičáku vede od roku 2003 lanová dráha.
Přístup
Vždycky to bude do kopce. Po modré z Albrechtic a z rozcestí Pod Špičákem po zelené – 1,5 km. Mnohem delší stoupání je od dolního nádraží ve Smržovce po modré a z rozcestí Pod Špičákem po zelené – 7 km.
Další možností je výstup z Desné se zelenou k rozcestí Albrechtice – sedlo, dál po modré a z rozcestí Pod Špičákem po zelené (8 km), nebo od železniční stanice v Jiřetíně pod Jedlovou po zelené značce až na vrchol – něco přes 2 km. Pěkná procházka je Tanvaldský Špičák () – Albrechtice, sedlo a dál po zelené na Mariánskou horu. Odtud je opravdu krásný výhled na Albrechtice, továrna na hračky v Jiřetíně připomíná svými komíny Titanic (ze Špičáku na vyhlídku to jsou asi 4 km). Sejít lze do Albrechtic po neznačených cestách.