S jarním oteplením přichází na náš trh také absolutní novinka mezi spacáky – Coleman Cocoon. Co je na něm tak zvláštního? Izolační náplň! Spacák totiž není naplněn klasickým izolačním materiálem. Místo obvyklého dutého vlákna či peří, je zde použito rouno z přírodního hedvábí. Co takový spacák umí a jak vypadá Vám napoví naše recenze …
Spacák je sbalen ve vaku, který sice není vybaven kompresními popruhy, ale má dvojité stahování uzávěru. Je tak možné obal o několik centimetrů zmenšit. Při stlačení je pak dostatečně malý na bezproblémové příčné uložení v batohu. Testovaný spacák měl svrchní materiál v barevné kombinaci tmavě modré a tlumené oranžové. Důležité je zdůraznit tlumené oranžové, která je velice decentní a nepobouří ani zapřisáhlé odpůrce světlých barev. Barva vnitřního materiálu je šedá. Spacák je proveden ve tvaru mumie s postranním rozpínacím zipem se dvěmi jezdci. Zip je na konci u kapuce pojištěn chlopní se suchým zipem. Chlopeň má uvnitř dva pásky suchého zipu a při rozepnutí zipu je ji možné složit do sebe tak, aby suchý zip nikde nezachytával. To je praktické pokud je spacák používán jako deka na přikrytí. U zipu je také našita visačka s návodem k údržbě, který je důležité dodržovat vzhledem k specifické izolační náplni.
Izolační rouno je fixováno k vnitřnímu materiálu a díky tomu je ve svrchním materiálu minimum švů. Svrchní materiál je vodoodpudivě upraven. Kvalitu materiálu podtrhuje také dobrá odolnost proti pronikání vzduchu a teplý vzduch je tak lépe „držen“ uvnitř izolační náplně. Vnitřní materiál je poměrně pevný a někomu nemusí připadat dostatečně příjemný, to je ovšem velmi individuální. Zajímavě je vyřešeno vnitřní stahování, které nahrazuje zateplovací límec. Na vnitřním materiálu je našit tunýlek se stahovací tkanicí, která pak stahuje celý vnitřek spacáku kolem ramen. Šikovné a překvapivě funkční řešení, které navíc není konstrukčně složité a nezvyšuje váhu lehkého spacáku. Nevýhodou je však umístění stahování vzhledem k tvaru kapuce. Kapuce je velká a prostorná, ale při stažení „límce“ kolem ramen je otvor ve stažené kapuci až ve výši očí a nikoliv ve výši nosu a úst pro snadné vydechování vlhkého dechu mimo spacák. Nad stahováním je i kapsa na drobnosti, třeba elektronický budík. Výhodou je to, že je přímo u hlavy a také je uvnitř kapuci chráněna před přímým vlivem okolní teploty.
Teplotní určení je udáváno -1°C komfort a -10°C extrém. Dané teploty ukazují na všestranné použití jako letní spacák s rezervou pro chladnější rána. Limitující je zde teplota těsně nad bodem mrazu. Extrémní teplotu jsme nezkoumali, protože to je údaj opravdu jen pro přežití. Důležitá je komfortní teplota a její vztah k odolnosti konkrétního uživatele k chladu. Po našem testování můžeme říci, že při oblečení dvou vrstev je spacák opravdu použitelný do teplot nad bodem mrazu. Pro „růžový“ spánek je však teplota samozřejmě vyšší tak do +5 až +8°C.
Jde o velice zajímavý spacák, zejména z hlediska použité náplně. Nikdy sice nebude tak rozšířený jako spacáky s klasickými syntetickými materiály či s peřím, ale rozhodně je zajímavou alternativou. Navíc to není jen novinka, ale opravdu plně funkční teplejší letní spacák s dobře propracovanými detaily.
Nespředené hedvábí bylo tradiční náplní prošívaných oděvů staré Číny.