Alaska Range patří v zimních či jarních měsících mezi nejnehostinnější pohoří, a to i když má „pouze“ čtyři vrcholy nad pět tisíc metrů. Může za to jeho severní poloha a blízkost moři. Takový sólo výstup Samuela Johnsona na čtyřtisícový vrchol Mount Hayes (4216 m) pak nabírá úplně jiných rozměrů.
Mount Hayes je nejvyšší vrchol východní Aljašky a celkově sedmnáctý v pomyslném žebříčku aljašských hor z hlediska výšky. Když se k tomu přidají ještě takové výzvy, jako jsou západní či východní stěna, tak se pro horolezce jedná doslova o magnet.
Právě vábení východní stěny přitáhlo dva horolezce Samuela Johnsona a Ryana Johnsona, kteří se v polovině dubna pokoušeli o novou, těžkou linii v této stěně.
Do cesty se jim však postavily extrémně nízké teploty, které už v základním táboře (2200 m) klesaly k hodnotě – 35 °C (v noci). K tomu se přidalo Ryanovo onemocnění a na komplikace bylo zaděláno.
Bylo třeba přehodnotit plány
Samuelovi se domů bez vrcholu vracet nechtělo, ale rovněž nechtěl riskovat omrzliny nebo dokonce svůj či Ryanův život. Proto se rozhodl, že sám poleze jednodušší a slunečnější 2000 metrů vysokou jihovýchodní stěnu.
Tu přelezl za 18 hodin (včetně sestupu), takže i když pomineme teplotní a technické obtíže, tak se v této výšce jedná o skvělý sportovní výkon.
Nejtěžší chvíle však zažíval při sestupu ostrým, východním hřebenem a to v podobě ledovcových trhlin. „Při sestupu jsem musel překonat snad stovku trhlin, které ležely ve strmém terénu“, dodal Samuel. Do základního tábora trefil díky světelné signalizaci svého parťáka. Jednalo se teprve o druhý průstup jihovýchodní stěnou.
V letošním roce to nebylo poprvé, kdy nízké teploty zkřížily plány expedice. Horolezci z Nové Anglie se chtěli pokusit o dosud neslezenou jižní stěnu Mount Deborah (3761 m), podmínky jim však nedovolily ani se o to pokusit.
S využitím climbing.com