SnowCard – novinka proti lavinám

SnowCard – novinka proti lavinám

Letošní zima nám i v našich horách opět důrazně připoměla nebezpečí lavin. Jak riziko rozpoznat a lavinám se pokud možno dokázat vyhnout, o tom jsou celé knihy.


Letošní zima nám i v našich horách opět důrazně připoměla nebezpečí lavin. Jak riziko rozpoznat a lavinám se pokud možno dokázat vyhnout, o tom jsou celé knihy. Vzhledem k šíři problematiky dost dobře nemohou být stručné. O to složitější pak v terénu pod svahem bývá rozhodnutí, zda jít nebo se vrátit. Hlavou se honí mraky učebnicových pouček, na jedné straně touha jít když přece je tak krásně, na druhé podvědomý strach z nebezpečí.

Autoři příruček se proto pokoušeli nachystat kapesní „taháky“, které by přes stručnost obsahovaly to hlavní a vedly ke správným rozhodnutím. Doposud patrně nejzdařilejší byla skládačka založená na redukční metodě švýcarského lavinového experta Wernera Muntera, příloha jeho skvělé knihy „3×3 Lawinen“.

Martin Engler a Jan Mersch, mladí němečtí horští vůdci, po letech bádání došli ještě dál, když vyvinuli „zkoušečku lavinového rizika“ SnowCard. Lehká plastová karta s rozměry 10 x 12 cm má na jedné straně „zpovědník“ v podobě tří zásadních otázek a svahová měřítka pro určování sklonu podle vrstevnic na mapách 1:25.000 a 1:50.000. Na druhé straně je jednoduchý, nezničitelný a snadno čitelný sklonoměr (olovnička na šňůře) pro měření sklonu svahu v terénu – a to nejzajímavější a na SnowCard nejpodstatnější, dva duhově barevné grafy.

Vidět je buď jeden nebo druhý graf, podle sklonu destičky resp. úhlu pohledu (systém známý z pohlednic svlékajících se slečen) pozorujeme buď zeleně orámovaný pro příznivé svahy, nebo druhý pro nepříznivé svahy s červeným rantlíkem. Pak podle situace vybereme odpovídající stupeň lavinového nebezpečí (1, 2, 3, 4 mezinárodní škály, 5 jako totální stop chybí) a v daném sloupci na průsečíku s vodorovnou linií odpovídající sklonu svahu najdeme jednu ze “semaforových” barev. Zelená říká jdi, oranžová bacha, červená stůj!

V grafech SnowCard jsou zaklety vlastní zkušenosti autorů, Munterova redukční metoda i doporučení mezinárodní rady lavinových expertů. Chytré převedení pouček a čísel do barev značně usnadňuje a zrychluje vyhodnocení situace, zvyšuje bezpečnost a pomáhá vyvarovat se fatálních omylů.

Přestože SnowCard pochopitelně není samospasitelnou pomůckou a bez studia bichlí stejně jako získávání zkušeností pod odborným vedením a trvalého zapojení vlastní hlavy se neobejdeme, za svou ji přijal Deutscher Alpenverein. K nenákladné SnowCard je přibalena stručná brožurka. Problematiku lavinového nebezpečí pak do nejmenších detailů probírá nejnovější vynikající kniha Die weiße Gefahr – “Das Buch zur SnowCard” ze stejné dílny jako fikaná pomůcka -. Více informací na www.av-snowcard.de nebo [email protected].

Připravil Vladimír Procházka, tým MP

© Malý Průvodce 2002

Zkušenosti čtenářů

Rizoto

Tato karta je o nicom v podstate je to blby graf . Nezohladnuje nadolezitejsiu vec pri lavinach a to kvalitu jednotlivých vrstiev snehu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: