Sněžnice TSL Escape 325

Sněžnice TSL Escape 325

Sněžnice model 325 značky TSL patří tradiční promyšleností a technickou vyspělostí do evoluční řady někam mezi sněžnice a skialpy. Sněžnice TSL určené na dlouhé pochody a výstupy se zátěží byly testovány v průběhu polární expedice na Špicberkách.

Nespornou výhodou TSL je drátěná hrazdička, nastavitelná pod patu. Používá se při stoupání do příkrých svahů, do kterých se nám stoupalo nejen mnohem pohodlněji, ale s hrazdičkou se dokonce vystoupalo dál, i tam, kde sněžnice bez hrazdičky beznadějně klouzaly. Velkou měrou pomáhala i velká kovová mačka pod špičkou boty a šest kovových hrotů zespod po obvodu boty. Všechny pomůcky, jako uvolnění paty nebo zdvihnutí stoupací hrazdičky lze provádět za pochodu, tj. bez odnímání sněžnic z nohou. Protože expedice Arctos III se na Špicberkách potýkala i s teplotami okolo -30°C, bylo pro nás životně důležité, že tyto prvky bylo možné ovládat i v rukavicích.

Přestože jsou sněžnice plastové, prokázaly mimořádnou pevnost. Dlužno říci, že sněžnice za celou dobu polární výpravy nebylo potřeba opravovat, ani jsme nezaznamenali žádné poškození.

Doufám, že sněžnice TSL model Escape 325 budou i nadále sloužit horolezcům a polárníkům na dlouhých cestách bez zaváhání, jako dosud. Sněžnice TSL jsou skutečně univerzální sněžnice vhodné i na dlouhé pochody a výstupy se zátěží, zejména proto, že nabízejí uživateli mnoho kombinací na výběr.

Všechny typy TSL jsou vybaveny transportním vakem na zip.

© Svět outdooru 2008, text Jan Šťovíček, foto Jan Hotmar a Jan Šťovíček

Zkušenosti čtenářů

Martin

Je zajímavé, že všechny poslední dobou testované věci jsou testované na Špicberkách. Už před tím se mi zdál chlap na fotkách u bundy a trička stejný a teď tam je ta jeho flinta.

Rujir

Niet divu, kedze po vyprave na Spicberky bolo na SO napisane, ze dotycni tam testovali mnozstvo vystroje, ktorej recenzie sa budu postupne objavovat na SO. 😉
Ale tie fotky sneznic na zelenej lucke si skutocne celkom vtipne. 🙂

Jan Hotmar

Fotky na zelenej lučke jsou vtipne diky tomu, že účastnící expedice si sice na sněžnicích a lyžích užívali na Špicberkách, ale fotky detailů jaksi v epedičním nadšení zapoměli nafotit :-P, takže máme fotky kde je plno sněhu a ledu, ale detaily vybavení chybí a až jsme se probírali fotkama a tak jsme zjistili, že detaily chybí av se létě fotky na sněhu dělají dooost špatně.

Rujir

Myslim, ze to je kazdemu jasne. Ale nedalo mi nerypnut si. 🙂 Skor je smutne, ze mame tento rok opat taku zimu, ze aj sneznice musime fotit na zelenej lucke. 🙁

David

Zdravím, mohl byste mi někdo doporučit nějaké kvalitní hole k vícedenním zimním přechodům s báglem na sněžnicích. S báglem vážím cca 120-130 kg a slečna 80 kg. Co je dobrá volba? Máte zkušenosti? Dík Dave.

P. Krupka

Do terénu doporučuji pevné hole s větším kroužkem vhodným do měkkého sněhu. Délka se doporučuje kratší než ke běžkám, ale k turistických BC běžkám mají být také kratší než pro běh, tak univerzálně používám hole Fischer Mountain které se v loňské zimě objevily v prodejnách Fischer. Nevím ale jak to bude letos, doufám, že opět budou v prodeji. Jiný ekvivalent jsem na našem trhu nenašel, snad něco pro skialpinisty by mělo také vyhovět. Skládací kvalitní hole jdou ale také použít, jsou trochu těžší a mohou se porouchat. Jejich výhodou je složení na téměř velikost sněžnic a snadná přeprava.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: