Sněžnice Baston patří do kategorie sněžnic trubkovitých; principielně jde tedy o kovový rám, v tomto případě z poměrně silné trubky z hliníkové slitiny, vyplněný materiálem Nylonem. Rám je oválný s nadzvednutou špičkou, textílie výplně je pěkně napnutá, silná a pevná.
Sněžnice Baston patří do kategorie sněžnic trubkovitých; principielně jde tedy o kovový rám, v tomto případě z poměrně silné trubky z hliníkové slitiny, vyplněný materiálem Nylonem. Rám je oválný s nadzvednutou špičkou, textílie výplně je pěkně napnutá, silná a pevná.
Jako u většiny trubkovitých sněžnic je bota připnuta systémem, který jsme na nazvali „trepka“, v tomto případě jde o dva plastové zubaté pásy přes špičku a nárt, které se dotahují ráčnami. Pata je volná, fixuje se pouze textilním páskem přes achilovku. Tento pásek je pro větší komfort zesílený a vyměkčený gumou, délku je možné individuálně nastavit podle velikosti boty. Zatímco výplň je k rámu přinýtovaná, vlastní vázání je k výplni přišroubované, tudíž v případě potřeby snadno vyměnitelné. Je zřejmé, že spolehlivosti a pevnosti sněžnic Baston byla věnována velká péče. Všechny důležité nýty na vázání jsou zdvojené. Pásky přes botu mají samozřejmě tendenci omezit při důkladném utažení krevní oběh chodidla a prstů, což je slabina u všech podobných typů vázání.
Pod špičkou boty je jednořadá stoupací mačka s větším počtem menších zubů upevněná šrouby s matkou. Mačka se na tvrdém pokladu poměrně ochodí a je třeba ji za čas dobrousit. Otázkou je jak dlouho vydrží, ale to je cena za menší váhu materiálu. Samozřejmostí jsou malé zuby zajišťující postranní stabilitu sněžnice pod patou. Pod špičkou boty v prostoru trepky vázání je malá umělohmotná deska, omezující klouzání nohy ve vázání do stran „tzv. Šmajdání”. Podobná zdrsněná destička je i pod patou boty. Bota po výplni ani destičce neklouže, na destičku se nelepí sníh, takže pro vedení sněžnice terénem využil výrobce snad všech možností používaných u tohoto typu sněžnic. Pouze když jsme traverzovali prudké svahy, neudržela se bota na protiskluzné destičce a docházelo k určitému viklání, což klade velký tlak na materiál. Musím konstatovat, že vydržel i dlouhodobé používání. Během testu k žádnému problému nedošlo.
Osobně považuji všechny sněžnice s volnou patou za výletní, nicméně Bastonům bych věřil i v exponovanějším terénu. Navzdory volné patě se ve sněžnicích dá i couvat a jinak manévrovat, což je dáno oválným tvarem rámu a celkově menšími rozměry. Oválný tvar zase znesnadňoval odkládání sněžnic zapíchnutím do tvrdšího terénu. V průběhu testu se sněžnice Baston ukázaly jako velmi spolehlivé, propracované a promyšlené.
Po skončení testu při dalším používání došlo k jedné nepříjmené věci a tou je povolení matiček, ketré drží stoupací mačku pod špičkou boty. Při náročnějších akcích je tedy nutné matičky před a během akce kontrolovat nebo je zajistit pojistkou proti povolení. (pozn. red.)
© Svět outdooru 2008 text a foto Jan Šťovíček