Smrt si nevybírá

Smrt si nevybírá

Čtyřicítka krátkých příběhů z Vysokých Tater v knize Smrt si nevybírá přibližuje osudové okamžiky při dramatických akcích záchranářů horské služby. Bohužel jen část záchranných akcí končí šťastně a autor Jaroslav Švorc, publicista a předseda Tatranské horské služby, varuje svojí knihou před neuváženými kroky a přeceněním vlastních sil v horách…

údaje vydavatele
Smrt si nevybírá
autor Jaroslav Švorc
nakladatelství Altituda, Vsetín, 2004
200 stran + 28 stran foto
doporučená cena 245 Kč

Při čtení nepříliš povzbudivých příběhů z prostředí Vysokých Tater se snad každému, kdo někdy v Tatrách byl, vybaví vlastní zážitky a vlastní chyby, na které by raději zapomněl. Mnozí však neměli to štěstí a za svoje chyby museli přes veškerou snahu kamarádů i členů horské služby zaplatit mnohdy cenou nejvyšší. Hlavním cílem autora ale není zastrašit, jak píše v úvodním slově, spíše varovat a upozornit na možná rizika. Nebezpečí se v horách nikdy nedá úplně vyloučit, ale při dostatečné opatrnosti a rozvaze je možné snížit ho na minimum.

Autor Jaroslav Švorc má k této výzvě velmi dobré podklady. Je dlouholetým členem horské služby, téměř 20 let působil jako vysokohorský nosič na Chatě pod Rysmi, a od roku 1981 pravidelně publikuje o práci horské služby i o horách vůbec. Vydal několik knih a je předsedou Tatranské horské služby – dobrovolného sboru ve Vysokých Tatrách.

Tím je dána i další ambice, kterou autor knihy má. Přibližuje ve své knize práci záchranářů, popisuje co všechno je nutné podniknout, aby se napravily často neuvážené chyby návštěvníků hor, horolezců i místních obyvatel. Pro záchranu zraněného z obtížného terénu, kam pro špatné počasí nemůže přiletět vrtulník, je potřeba pracovat hodiny a hodiny, přejít ve vichřici či v noci mnoho kilometrů a vynaložit plno sil. V knize nejsou technické detaily a podrobný popis zkoumání příčin neštěstí, jak je známe například z populárních knih Pita Schuberta. Obsahuje samozřejmě autentické příběhy, nejde však o přesné rekonstrukce. Jaroslav Švorc zachycuje události tak, jak je sám zažil, nebo jak mu je popsali jeho kolegové z horské služby. O to cennější je osobní pohled na práci horské služby i na hory samotné.

Smutný nález – foto Vasil SaloňV příběhu Nedokončená vynáška je patrná časová náročnost akcí horské služby. Začátkem března roku 2000 začínají kolem 16. hodiny na Téryho chatě pohřešovat nosiče a mají podezření, že byl stržen lavinou. Ve vichřici jsou přivolaní záchranáři se psi neúspěšní, kolem 23. hodiny se počasí zlepšuje a kolem půlnoci je dispečer horské služby požádán o posily. Po noční cestě dalších záchranářů na místo je v půl deváté ráno na místě dostatek posil k vytvoření rojnice. Nechme hovořit autora: „Přesně v 9.30 naráží sonda na něco neobvyklého. Nalézáme nosičskou krosnu a za pár minut i pohřešovaného. Ležel tváří dolů, přikrytý metrovou vrstvou sněhu. Okolo úst nebyla žádná vydýchaná dutina, která by nasvědčovala, že v lavině ještě žil. Tělesné teplo vytálo okolo těla jakousi jeskyňku, na jejíž stěně se vytvořila tenká ledová skořápka. Přes ni pach těla nepronikl, proto psi nic neucítili, i když jsme těmito místy prošli několikrát…“ Fotografie dokumentuje smutný konec mnohahodinového pátrání. Lavina byla tentokrát neúprosná.

Publikace obsahuje 24 stran barevných fotografií zachycujících úspěšné záchranné akce i tragické nehody, kde byla již veškerá pomoc marná. Fotografie názorně doplňují varovný podtext knihy a nutí k zamyšlení. Přibližují také práci záchranářů, která z krátkých novinových zpráv o neštěstí v Tatrách není většinou dostatečně patrná a nezasvěcený člověk si ji nedovede příliš představit. I to je vítanou devizou knihy.

V současné době jsou Vysoké Tatry spojeny především s ničivou vichřicí, která v listopadu 2004 způsobila jednu z největších katastrof v Tatrách za několik století. Život do Tater se však nepochybně vrátí a ony budou dál cílem návštěv mnoha obdivovatelů, horolezců i turistů. Pro všechny, kdo se do Tater rádi vracejí, může být kniha Jaroslava Švorce inspirací, jak se podobných nepříjemných nebo dokonce tragických zkušeností vyvarovat.

Zkušenosti čtenářů

radis

tuhle knizku by si urcite mel precist kazdy, kdo jezdi do vysokych hor. Kazdy si pak uvedomi, jak malo kolikrat staci k tomu, aby skoncil v cerne kronice. A taky si kazdy teprve uvedomi, ze svoji chybou nebo nezodpovednosti neprimo ohrozuje i zivoty zachranaru. Do precteni tehle knizky si malokdo dokaze predstavit, co vsechno ti chlapi z Horsky podstupuji, aby zranene nasli a zachranili jim zivot nebo aby „jen“ v nebezpecnem terenu a v krutych podminkach nasli uz mrtve lidske telo. Velmi uzitecna kniha.

Rozhodne ale musim vsem doporucit uzasnou knizku V lavinach a Vanicich od pana Vrby – ta knizka naprosto predcila me ocekavani. Velmi poutave vypraveni, nekdy poucne, nekdy vesele a vtipne, nekdy smutne a dojemne, ale od prvni do posledni stranky nesmirne zajimave a ctive. Velky dik nakladatelstvi Altituda, ze tuto knizku vydali, a velky dik a obdiv hlavne panu Vrbovi.

Pavlušák

Ahoj všichni, pokud uvažujete jít do Tater (ale i kamkoli jinam) tak tuhle knížku vřele doporučuji. Sám do tater chci jít a tak sbírám různé informace. Připravuji se do těchto hor jako do himalájí a rozhodně se mi nemůžete za toto co jsem řekl smát. Protože ten kdo si přečte tuto knihu smích přejde a uvidí, že černá kronika dohnala i takové kteří už na osmitisícovce byli. NEPODCEŇUJTE TATRY!!!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: