Smrk (1127 m) zdá se být oblíbeným pojmenováním pro tuzemské hory. Z hlavy znám ještě ten v Jizerkách nebo Beskydech, ale ani jeden z nich nemá na vrcholu přírodní památku v podobě rašeliniště jako ten v Rychlebských horách.
Rychlebské hory se nachází v Javornickém výběžku. Na západě hraničí s Polskem a nejbližším větším městem na české straně je Jeseník. Nejvyšší vrchol Rychlebských hor – Smrk najdete v jejich jižní části.
Zalesněný vrchol nenabídne příliš mnoho výhledů do okolí. Ty si budete moci vychutnat spíše po cestě k němu v odlesněných pásmech způsobených silnými větry. K vidění je z nich Kralický Sněžník, Jeseníky, Zlatohorská vrchovina, a pokud přeje počasí, tak i Krkonoše.
Nedaleko se nachází historické trojmezí Moravy, Slezska a Polska (Kladska). Kousek od tohoto místa je také odpočívadlo Mrazík vystavěné v roce 2002. To se skládá z přístřešku s lavicí, který je chráněn ze tří stran. Najdete tady také udržované ohniště a zastřešené lavičky se stolem.
Přístup
K vrcholu se dostanete snad z deseti různých výchozích míst a výlet bude mít vždy do 12 kilometrů včetně zpáteční cesty. Za zmínku stojí minimálně dvě z těchto tras.
Ta první začíná na chatě Paprsek červenou značkou . Zhruba po kilometru od chaty se dáte doleva na neznačenou, dobře viditelnou a širokou cestu, která vás podél hranic s Polskem dovede po čtyřech a půl kilometrech k odpočívadlu Mrazík. Od něj už jasně viditelnou cestičkou na vrchol (značeno jako červená vycházková/přerušovaná značka).
Přímo na vrchol vás zavede také červená vycházková trasa , která začíná v Ramzové a vede přes vrchol Klín až na vršek Smrku. Je to jediná značená cesta, která vede rovnou na vrchol bez toho, abyste šli přes odpočívadlo Mrazík.
Co se týče rašeliniště, tak to se nachází na severním okraji vrcholové planiny. Kromě vzácné květeny „Malení“ můžete sledovat panoramata v podobě mohutného vrcholu Kovadlina (989m) a skupinu Špičáku (957m).