Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Smaragdová kráska Soča: outdoorové hřiště pro všechny
20. 7. 2020
Honza Rott
Outdoorová dovolená ve Slovinsku nemá chybu. Údolí řeky Soča v Julských Alpách nadchne všechny milovníky přírody. Je ideální pro turistiku, divokou vodu, cyklistiku, canyoning či paddleboard.
Poprvé jsem se do okolí malého městečka Bovec ve slovinských Julských Alpách dostal na jaře roku 2012. První pohled na řeku a hory kolem mi doslova vyrazil dech. Do té doby jsem se věnoval hlavně windsurfingu, a tak jsem za nejkrásnější vodu považoval tu slanou a hledal tu nejprůzračnější modrou v zátokách všech moří světa. Soča je bezpečně všechny předčila. Tolik odstínů azurové jinde neuvidíte!
Městečko Bovec je centrem místního ruchu a z krás řeky Soči a jejího okolí těží. Návštěvníci jsou z 90 % sportovci, kteří se sem vydávají s kolem, kajakem nebo na pěší výlety. Sportovní a přátelský duch, který v městečku vládne, se nedá popsat, rozhodně stojí za to ho zažít!
Náš první paddleboardový výlet vedl na divokou vodu Soči, která je tu největším lákadlem. Raftových center je tady více než prodejců kebabu v celém Berlíně. Od té doby jsem byl v Bovci každý rok alespoň jednou, někdy se mi povedlo přijet i pětkrát a pokaždé jsem objevil něco nového. Vezměme to ale pěkně od začátku.
Na své si zde přijde opravdu každý. Začátečníkům a romantikům mohu s klidným srdcem doporučit úsek mezi Bovcem a hotelem Boka, kde si užijete krásnou průzračnou vodu, skrz kterou zahlédnete určitě půlmetrové pstruhy. Nemusíte se ale vůbec bát těžkých či nebezpečných peřejí. To samé platí pro řeku od Kobaridu níže po proudu. První krůčky s paddleboardem na řece si můžete odbýt právě zde. Helma a vesta je stále na místě, protože nikdy nevíte, který šutr se stane magnetem pro vaši hlavu.
Zkušenější jezdci se mohou vydat na úsek ze Srpenice do Trnova, kde už se hodí opatrnost a místa znalý kamarád, který vás provede. Když je dostatek vody, nabízí pěkné svezení i pravostranný přítok Soči, řeka Korytnice. I tuto řeku bych doporučil spíše zkušenějším jezdcům.
Na horní Soču a náročné úseky mezi Trnovem a Kobaridem – Slalomka (WW III+ až IV), Katarakt (nepřehledný úsek, WW V, sifony) a Otona (WW III+ až IV) – se vydávají pouze velmi zkušení vodáci v sehraných skupinkách. Úsek Kataraktu na paddleboardu zatím nikdo nesjel a jedince, kteří sjeli Slalomku či Otonu, spočítáte na prstech rukou.
O pravidlech pro splutí se informujte v místním infocentru kousek od náměstí. Za splutí se platí poplatek a na vodě se smíte pohybovat mezi osmou hodinou ranní a šestou večerní.
Možností pro kaňoning je v okolí Bovce spousta, ale pravděpodobně nejznámějším a nejvhodnějším místem pro začátečníky je koryto potoka Sušec. Kaňon se dá překonat celý bez slaňování, tedy jen skoky a přírodními skluzavkami. Nikdy jsem si nepřipadal tak moc jako dospělé dítě, je to jedno velké hřiště pro odrostlé. Je fajn s sebou mít zkušeného průvodce, který zná aktuální stav, protože kaňon se každý rok trochu mění.
Bike
Kolem celé řeky vede mnoho stezek vhodných pro bajkové výlety spíše nižší obtížnosti. Vyznavači sjezdu vyrazí lanovkou na Kanin, ze kterého vede řada down-hill tratí. Pokud máte ale raději pohodový výlet, doporučuji naplánovat si cestu přes vesničku Drežnica kousek od Kobaridu, která nabízí až kýčovité výhledy. Na výlet s koupáním vyrazte k jezírku Virje pár kilometrů západně od Bovce, kde sice kolo po stezce občas budete muset vést, ale malý vodopád a koupání v osvěžující průzračné tůni za to stojí.
Hory a feraty
V okolí Bovce je mnoho krásných vrcholků, které stojí za návštěvu, naplánovat si můžete celodenní výlet i jen ranní výběh. Na kratší výšlap je nejlepší výrazný vrchol Svinjak (1653 m) kousek od Bovce. Na delší výlet s feratou vyrazte na majestátní Mangart (2677 m) na slovinsko-italském pomezí. Spoustu sil a výškových metrů ušetříte, když dojedete až k chatě Koča na Mangrtskem sedlu (1900 m) autem (poplatek 5 eur). Ale i pokud přijede až na horní parkoviště, nechte si dostatek času na výstup i sestup (minimálně čtyři hodiny). Výstup slovinskou stranou je kombinovaný s příjemnou feratou (C, začátkem července ještě pozor na zbytky sněhových polí), pro sestup zvolte snazší italskou cestu. Výhledy od vrcholového kříže jsou dokonalé!
Pohodové výlety
Když už budete mít dost adrenalinu a sportu, můžete se vydat na toulky po okolí. Na italské straně čeká na objevení krásné jezero Predil, kde se můžete koupat, pádlovat, ale třeba i windsurfovat. S paddleboardem se můžete vydat do velké soutěsky Soči (Velika korita), do které se dá najet zespodu a proti proudu vypádlovat až k malému vodopádu. Bez boardu jsou zajímavá i Malá korita a pramen řeky Soči, která vyvěrá přímo z pukliny ve skále pod masivem hory Jalovec.
Přímo u Bovce nad vesničkou Kal Koritnica leží pozůstatky pevnosti Čelo a památka padlým. O historii tohoto místa by se dal napsat celý článek, proto jen krátce zmíním, že zde probíhaly jedny z největších bitev první světové války. V bitvě na Soči (také Isonzo) bojoval a byl raněn také mladý Ernest Hemingway, který ji zvěčnil v románu Sbohem armádo!.
Nejen zážitky živ je člověk, a proto nezapomeňte navštívit místní pohostinství. Kousek od náměstí v Bovci dělají skvělý kebab a nejlepší kalamary mají v restauraci v zatáčce ve vesničce Žaga.
Dobrou chuť, spousty zážitků a ahoj na vodě na stojáka!
Paddleboardshop je největší prodejce vybavení pro SUP paddleboarding v Česku. Provozujeme rovněž půjčovnu, kde si můžete naše produkty před zakoupením vyzkoušet. Více o jízdě na paddleboardu a potřebném vybavení se dozvíte na www.paddleboardshop.cz.