Chození a balancování na laně zpopularizoval letos v červenci na největším evropském outdoorovém veletrhu ve Friedrichshafenu Dean Potter, který patří ke světové špičce nového sportu. O čem je tedy slacklining neboli chození po napnutém popruhu či laně?
Chození a balancování na laně zpopularizoval letos v červenci na největším evropském outdooorovém veletrhu ve Friedrichshafenu Dean Potter, jeden z nejznámějších protagonistů nového sportu. Nejen prostřednictvím veletrhu, ale i třeba díky slackline festivalu, který se u nás také objevil, se tato nová zábava začíná rychle rozšiřovat. O čem je tedy slacklining? Základní obrázek si můžeme vytvořit z jeho minulosti. Z dnešní podoby oproti tomu můžeme zjistit, jaká je jeho filozofie.
Co je to slacklining
Slacklining je balancování a chození po nylonovém popruhu vypnutém mezi dvěma pevnými body. Používá se dutý popruh nebo lano (z lezeckého vybavení), které se vypíná pomocí karabin. Dnes existují i sety přímo určené na slackline, tedy dlouhé popruhy doplněné ráčnou pro dopnutí. Popruhy se vyrábějí různě pružné i různě široké. Rozdílné vlastnosti popruhů určují i jejich využití, pružnější popruhy umožňují širší škálu triků, které je možné předvést. V dnešní době se slacklining ubírá dvěma směry.
Jedním z nich je tzv. tricklining či freestyle medley, při kterém se balancuje nízko nad zemí, proto se také někdy nazývá lowlining. Nízko nad zemí se napne popruh mezi dva stromy, či jiné pevné body. Už při pokusech o balancování a chození si užijeme hodně zábavy. Ve chvíli, kdy dokážeme udržet rovnováhu, můžeme pokračovat skrze jednotlivé triky, otočky, sednutí si apod., až k velmi obtížným trikům, jako je např. salto. Můžeme se vydat i na jednotlivé festivaly a soutěžit s ostatními, jelikož slackline má i systém bodování za jednotlivé prvky (např. pozice stromu 0,5 bodu). Tricklining se stává životním stylem, obdobně jako skateboarding, snowboarding, kiting a další, protože podobně jako tyto aktivity poskytuje volnost a zábavu.
Druhému směru se obvykle říká highlining. Jedná se o vysoko nad zemí napnuté lano mezi skálami, nad jezery a dalšími exponovanými místy, po kterém se přechází. Tato záležitost je více spojena se skalními lezci a přináší mnoho adrenalinových prožitků. Používají se zde i materiály z lezení, na dlouhé úseky se využívají horolezecká lana i způsob zajištění proti pádu je obdobný. Vyhledávači rizika a adrenalinu, např. Dean Potter při jeho zdolání prostoru mezi skálami na Rostrumu v Yosemitech, přecházejí ve velké výšce bez jištění. Pro slackline se vyhledávají různá místa po světě, nejznámějším však zůstává přechod od skalní věže ke skále, tzv. Lost Arow Spire v Yosemitském národním parku (Yosemitské údolí je jednou z nejatraktivnějších lezeckých oblastí světa).
Kde vzniknul slacklining
Prastaré kořeny slackline bychom měli hledat před tisíci lety v Kazachstánu, v umění cirkusového provazochodectví. Do své dnešní podoby se dostal díky lezcům z Yosemitského údolí, kteří v dlouhých chvílích hledali zábavu a nechali se inspirovat provazochodci ve starých cirkusech žijící v Coloradu. Začali balancovat na řetězech okolo parkoviště a posléze i po napnutých nylonových smycích.
Mezi největší osobnosti patří Adam Growsowski, Jeff Ellington, Scott Balcom, Darrin Carter, Chris Canpenter a Chongo Chuck. Scott Balcom jako první přešel Lost Arow Spire. Dnes však upřednostňuje velmi pružný popruh nízko nad zemí, zvaný Super Tape, na kterém předvádí velmi zajímavé triky. Darrin Carter překonal Spire jako druhý a svým přelezením vstoupil do Guinnessovy knihy rekordů v létě 1998. V jeho stopách pokračoval Dean Potter, který přidal další kousky v Utahu i v Mexiku.
Nejvýše nad zemí přešel nad fjordem po napnutém laně mezi skálami Christian Schou (Kjerag, Norsko, 1000 m vysoko). Mezi nejnovější události patří nejdelší přechod měřící 154,29 m v Anglické zahradě v Mnichově Damianem Cooksey 10. července 2007 a přelez Lost Arrow Spire první ženou Libby Sauter z letošního 17. července.
V Yosemitech je slacklining známý a populární již několik desítek let, do Evropy se dostal teprve před několika lety a v poslední době začíná pronikat i k nám. Připravujeme test Slack Line od českého výrobce Singing Rock, který jako první u nás začal popruhy pro slicklining vyrábět. Slacklining má ambice stát se další z volných streetových zábav a současně i adrenalinovým sportem pro ty náročnější a vytrvalejší. Jak ukázal zájem diváků i obchodníků na veletrhu OutDoor 2007 a jak signalizují přibývající slackline festivaly, má dobře našlápnuto. Jestli zaujme i širší okruh lidí a uspěje i u nás, to ukáže nejspíš už příští letní sezóna.
© Svět outdooru 2007, text a foto Jan Kincl
Solidně zpracováno…Fil