Simone Moro buduje záchranný systém v Nepálu

Simone Moro buduje záchranný systém v Nepálu

„Nikdy nepřestat snít, nikdy.“ Takové je motto italského horolezce Simona Mora, který jako jediný zdolal tři osmitisícové vrcholy (Shisha Pangma, Makalu a Gasherbrum II) během jedné zimní sezóny. Nedávno ale zahájil zcela novou životní etapu.

Kdyby měl alpinismus tolik mediální pozornosti jako fotbal, Simone by byl mezinárodní hvězda. Není jen tak obyčejným sportovcem, vždy se mu v hlavě zrodí sen, o kterém si všichni ostatní myslí, že je neuskutečnitelný. Simonovi se ale daří tyto sny realizovat.

Jde o to vytvářet příběhy

Jeho vášeň zdolávat překážky a poznávat nepoznané ho vedla z italských Dolomit až do těch nejextrémnějších oblastí zeměkoule od Himálají, přes Pamír, Ťan-Šan, Andy, Karákorám až po Antarktidu. Jeho láska k lezení začala už od jeho prvního výstupu ve 13 letech, od té doby se účastnil více než čtyřiceti expedic – ve vysokých nadmořských výškách, na skále, na ledu, i smíšeném terénu.

V roce 2009 provedl spolu s týmovým kolegou Denisem Urubkem první zimní výstup na Makalu nalehko, bez kyslíku a bez šerpů. Jejich výkon byl na samé hranici lidských možností a zahájili tak novou horolezeckou éru. Za extrémní záchrannou operaci, kterou provedl na nepálské Lhotse (8516m) na vlastní pěst, ve tmě, s vysokým lavinovým rizikem a bez použití kyslíku, obdržel Cenu Pierra de Coubertina za fair play i cenu od italského prezidenta.

„Vždycky jsem chtěl objevovat místa, na kterých nikdo přede mnou nebyl, být tam první,“ říká Simone. V horolezectví podle něj nejde jen o sportovní výsledky, čísla a obtížnosti, ale o to vytvářet příběhy – něco, co je srozumitelné pro širokou veřejnost.

Pomoc Nepálu jako nové dobrodružství

V době, kdy zdolal Makalu, mu bylo 41 let. Ti, kteří si mysleli, že Simone odejde do horolezeckého důchodu, se ale spletli.

„Naučil jsem se, že každých deset let potřebuju změnu, jsem pak silnější,“ vysvětluje Simone.

Jeho snem bylo odvděčit se Nepálcům za jejich pomoc při výpravách a v hlavě se mu zrodil plán na nové dobrodružství. V Nepálu do té doby nefungoval efektivní záchranný systém za pomoci helikoptér, zorganizovat záchranný let trvalo mnoho dní. Přitom v těchto extrémních výškách právě helikoptéry mohou zachránit nejeden život. Tomase Humara, horolezce a Simonova přítele, právě jedno z takových zpoždění při záchraně stálo život. Simone se rozhodl to změnit.

I-VIEW trailer from Simone Moro on Vimeo.

Nikdy předtím s helikoptérou nelítal, ale vytyčil si jasný cíl: „Během příštích čtyř let zavedu v Himálajích záchranný helikoptérový systém.“

Začal brát soukromé lekce a během jednoho měsíce získal povolení stát se prvním pilotem helikoptéry (v rámci evropské komunity), který má povolení létat a pracovat v Nepálu. Dalším nadlidským úkolem bylo sehnat helikoptéru a dopravit ji do Nepálu.

Simone za svůj život zdolal hory, které před ním ještě nikdo nezdolal, tady ale stojí na samém začátku.  Podaří se mu zdolat i tyto překážky a vybudovat nový záchranný systém v Nepálu? Tento unikátní projekt sleduje snímek I-View režiséra Claudia Rossoniho, který je právě k vidění na festivalu Expediční kamera. I-View je kód jedné speciální helikoptéry a jednoho neuvěřitelného příběhu. India – Victor -India – Eco – Whiskey.

Expediční kamera v AERU

Celovečerní pásmo špičkových filmů plné cestovatelských zážitků, divoké přírody i napětí. Expediční kamera vás zve na ty nejlepší snímky o dobrodužných výpravách za zapomenutými národy a tajuplnými místy, o poznávání starobylých kultur i extrémních expedicích do těch nejnedostupnějších míst Afriky a Asie i neuvěřitelné výkony na hranici lidských možností v Alpách. To vše zažijete na slavnostní premiéře v pražském kině AERO ve čtvrtek 18. února od 17 hodin. Festival postupně až do začátku dubna zavítá do 221 českých a slovenských měst.

EXPEDIČNÍ KAMERA v kině AERO: 18.února od 17:00

Více na: FB

www.ExpedicniKamera.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: