Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Všechno potřebné sbalit do batohu, hodit na záda a jít. Řešit jen, co budu jíst a kde si ten den zrovna ustelu. Trekování na těžko má své nepopiratelné kouzlo. Připravili jsme seznam vybavení, co si sbalit na vícedenní trek.
Samozřejmě se vybavení bude lišit podle aktuálního počasí, délky a typu túry. Jinak bude vypadat batoh na třídenní přechod s feratovými úseky v Alpách se spaním na chatách a krosna na týdenní putování rumunskými Karpatami se stanem. Na seznam proto dáváme všechno, co je dobré nezapomenout.
Vše, co si sbalíš, s sebou několik dní poneseš na zádech. Proto je dobré být při balení minimalistou, ale zároveň nic důležitého nenechat doma. Vyplatí se volit univerzální vybavení (např. šátek/tunel využiješ na krk, místo čelenky apod. nebo se dá pořídit šampon, mýdlo a prací prostředek v jednom, navíc ekologicky odbouratelné), vybírat si kvalitní funkční oblečení (např. triko z merina odolá zápachu daleko déle než syntetické materiály), hodně se dá ušetřit na jídle (ideální je instantní sušená strava, hlavně žádné konzervy).
Snaha stlačit váhu batohu na minimum dala vzniknout stylu ultralight – tedy ultralehkému vybavení, většina jeho vyznavačů si k němu ale musela najít svou cestu a metodou pokus omyl odlehčovat a eliminovat vybavení. Pokud se chystáš vyrazit tzv. „na těžko“, tedy s vybavením pro spaní a vaření venku, určitě vezmi v úvahu aspoň hmotnost tzv. zlaté trojky – spacáku, stanu a batohu, abys už po dvou kilometrech nesedal(a) na první autobus domů.
TIP: Oblečení a spacák doporučuji zabalit do nepromokavých kompresních pytlů. I když je na batohu pláštěnka, přece jen člověk nechce najít po celodenním pochodu v dešti a zimě náhradní oblečení navlhlé a spacák durch nasáklý vodou.
Od zkušených hikerů máme pár tipů, jak si treky užít bez zbytečné zátěže a bezpečně. Pro začínající trekaře máme návod, jak se připravit a vybavit na dálkový trek po Česku od zkušeného hikera Kuby Šolce. Další tipy, co a jak sbalit na vícedenní přechod hor připravil ostřílený dobrodruh Kuba Venglář na webu zahorami.cz. Než vyrazíš, přečti si návod od Petra Koska – držitele prestižní Tripple Crown za absolvování tří dálkových trailů přes USA (Pacific Crest Trail, Continental Divide Trail a Appalachian Trail), jak odlehčit výbavu na trek. Seznam jak se zabalit na trek pod 7 kilo, připravila milovnice ultratrailů Viktorka Hlaváčková.
Hezký den, a jak vypadá Borku tvůj seznam? Ráda se inspiruju. Neříkám, že je potřeba všude tahat všechno ze seznamu, ale podle situace něco vynechám. Jinak jsem šla i vícedenní treky jen ve dvou holkách normální síly a postavy, batohy měly kolem deseti kilo a v pohodě jsme je utáhly 😉
Šnek
Hezky udělaný seznam, který může mnohým nezkušeným pomoci. Mám to podobně, jen jsem trošku skromnější, co se hadrů týče. Na dva týdny do rumunských Jižních Karpat beru 2 x triko krátký rukáv (merino 150 – 200), 1 x triko dlouhý rukáv (merino 200), 1 x gatě softshell, 1 x běhací tříčtvrťáky, 1 x běhací sukně, 1 x bunda softshell bez membrány, 1 x lehká zateplená bunda (duté vlákno, kvůli vlhkosti si na peří netroufám), 1 x pončo s hrbem na batoh, 3 x ponožky, 4 x kalhotky, 1-2 podprsenka, lehká čepice, nákrčník, multifunkční šátek Buff, podle strachu ze zmrznutí někdy rukavice.
Mino Palaga
Dobry zoznam, podrobny, suhlasim. Len neviem ako toto vsetko dostanete do 55L batohu, ja to mam problem narvat do 60tky 🙂
…a na interpunkci v nadpisu si nehrajem?