Sestup do jeskyní Rudického propadání

Sestup do jeskyní Rudického propadání

Několik desítek metrů nad místem, kde se Jedovnický potok ztrácí v zemi, je ve vápencové skále puklina. Díra, za níž je jen černočerná tma, je zakrytá mřížovými vraty. Tady je místo, kudy se obvykle speleologové spouštějí do druhého nejdelšího jeskynního komplexu v České republice – Rudického propadání. Na celých dvanáct kilometrů se Jedovnický potok ztrácí v zemi, denní světlo spatří znovu až u Býčí skály.

Nejen profesionální jeskyňáři zde sestupují sto padesát tři metrů pod zem, ale i skupinky amatérských odvážlivců bez klaustrofobie a s duší dobrodruhů. To ale jen za doprovodu zkušených průvodců. Za rozvrzanými železnými vraty čeká soustava žebříků do hlouby přes sto metrů a ohlušující řev devadesátimetrového vodopádu spouštějícího se pod zemský povrch.

S kým pod zem?

Každý s patřičnou fyzickou zdatností a odvahou se může do hlubin propadání vydat. Vše obvykle začíná v Informačním středisku u Větrného mlýna přímo v obci Rudice, kde se také nachází malé muzeum speleologických dějin Moravského krasu. Celý sestup je nutné si buď ve mlýně nebo na internetu nejprve domluvit se zkušeným jeskyňářem z České speleologické společnosti.

Patřičnou výbavu, jeskyňářské kombinézy, lano i kvalitní čelovky, si stačí zapůjčit. Nutné je akorát pořádně teplé prádlo, protože desítky metrů pod zemí je i v tom největším vedru pořádně zima.

Cesta do hlubin Země

Celá expedice trvá asi pět hodin a zkušený instruktor s sebou bere nejvíce desetičlennou skupinku lidí. Celých dvanáct kilometrů ale není možné absolvovat bez potápěčského vybavení, proto se obvykle končí u Obřího dómu. Nedaleko za ním se totiž objevuje Srbský sifon, kde se celý jeskynní systém ztrácí pod vodou. I přesto se značná část cesty odehrává ve vodě. Je nutné se brodit potokem a bez speciální nepromokavé kombinézy by to téměř nešlo.

Chůze se skrčenými záda, plazení se v úzkých chodbičkách, kdy lze jeskyňářský vak jen stěží tlačit před sebou nebo přelézání po vysutých lanech. To všechno je nutné absolvovat pro pokochání se obrovskými dómy nebo stropy posetými krápníky.

Nejhlubší suchá propast v Česku

Národní přírodní památka Rudické propadání se také pyšní jedním prvenstvím. Místní propast je nejhlubší suchou propastí v celé České republice. I na její dno se účastníci speleologického kurzu dostanou. Do hlubin země ale rozhodně nedopadá žádný sluneční paprsek, a tak i na stěny propasti si musí jeskyňáři svítit extra silnou čelovkou.

Cesta zpátky je stejně náročná jako začáteční sestup k Obřímu dómu. Chodbou vzdechů je nutné se plazit po břiše nehledě na bahno a vlhkost všude kolem a lana nad bouřící říčkou se zdají vetchá. Denní světlo je pak po několika hodinách v absolutní tmě hotový balzám na duši. Přesto vás ale ona tajemná černá díra ve skále nad Jedovnickým potokem bude už navždy přitahovat.

Jeskyně ČR

Na území České republiky se nachází krom jeskyní veřejnosti nepřístupných jako je bez odborného doprovodu i Rudické propadání i 14 zpřístupněných jeskyní, o něž se stará Správa jeskyní České republiky. Ta zajišťuje jejich ochranu, péči o ně a provoz, sídlí v Průhonicích u Prahy a je státní příspěvkou organizací pod Ministerstvem životního prostředí. Mnoho dalších informací o jeskyních, otevíracích dobách a vstupném najdete na webových stránkách www.caves.cz a www.jeskynecr.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: