Šestikilometrové boty: Jak vybrat obuv na letní výpravu do velkých hor?

Šestikilometrové boty: Jak vybrat obuv na letní výpravu do velkých hor?

Bez pořádných bot se v horách neobejdete a ve větších výškách to platí dvojnásob. Zaměřili jsme se na obuv, která vám poslouží při zlézání vyšších kopců. Jaké výhody nesou duplexy, proč stále nevymřely skelety a jak se dají vylepšit obyčejné pohorky?

Pomýšlet na cestu do výšky 6000 m určitě nemůže úplně každý, ale při dobré kondici a dostatečných zkušenostech není proč se předem vzdávat. Základem je mít něco nachozeno a nalezeno v nižších horách. Co nás ve větší výšce čeká? Kromě zážitků, pro které tam jdeme, to bude také zima, sníh, led, nižší atmosférický tlak i obsah kyslíku a s tím spojené horší fungování těla, ale třeba i nízká vlhkost vzduchu a horší shánění tekutin. Proč se o tom zmiňujeme v povídání o botách? Ony omrzlé prsty na nohou jsou spojeny i s horším prokrvením a fungováním těla.

Samozřejmě i s ohledem na boty platí, že není hora jako hora a je třeba posoudit konkrétní podmínky. Jsou rozdíly v technické náročnosti cest, klimatických podmínkách jednotlivých horských oblastí atd. Kdo se občas pouští do náročných podniků, určitě už si našel vybavení, které mu vyhovuje. Pokud se však na svůj první vyšší kopec teprve chystáte, pojďme se podívat, jaký je výběr mezi botami určenými do takto náročných podmínek.

Požadavky na boty

Boty patří ke klíčovému vybavení, co bychom tedy od nich měli chtít? Na první pohled jsou to požadavky docela jednoduché a logické. Aby zajistily pohodlnou chůzi, ochranu nohy, tedy především tepelnou izolaci, obratnost i stabilitu v terénu a spolehlivý záběr na různých površích. Pak pevné uchycení maček, snadné obouvání i šněrování, a to třeba i v rukavicích a za mrazivé noci. Uvedené požadavky jsou však při konstrukci bot dost protichůdné a v namíchání zmíněných ingrediencí se liší modely různých výrobců.

Pro technické lezení potřebujeme stabilní, pevnou a pokud možno štíhlou botu. Jenže aby bota byla stabilní, tak je nutné ji dobře spojit s nohou, což je v protikladu s tepelnou izolací, prokrvením nohy i s pohodlím. I přes to dnes máme docela velký výběr bot do výšek, nabízí se totiž i možnost kombinace s doplňky, jako jsou zateplené návleky či převlečné boty. Tím můžeme také vylepšit botu určenou do méně náročných podmínek.

Udržet nohy v teple není jednoduché. O ochranu proti chladu se stará celý systém, který začíná přímo u nohy ponožkou, pokračuje vnitřní izolací a konstrukcí boty a dále následují návleky (kamaše) či převlečné boty. U tepelné izolace je nutné připomenout i správnou velikost bot. Pokud do nedostatečně velkých bot přidáme další ponožku, může být výsledek přímo opačný. Pevně stažená noha s omezeným krevním oběhem a stlačená tepelná izolace bude ve výsledku horší než bota s tenčí ponožkou.

Duplexy

Koncept, který nesmíme opomenout a jehož ocenění roste se vzrůstající zimou a výškou, jsou duplexy. Tedy boty s vnitřní botičkou, která zvyšuje tepelnou izolaci a díky tomu, že je vyjímatelná, je možné ji samostatně vysušit. Protože, jak všichni víme, vlhkost je nepřítel tepelné izolace číslo 1.

Vylepšené pohorky

Možná to bude znít překvapivě, ale základem bot, po kterých se před první cestou na vyšší kopce budete dívat, jsou v podstatě vylepšené pohorky. Tedy pevnější boty podobné těm, které se používají třeba pro lezení v Alpách, jen se zlepšenou tepelnou izolací. Podobně jako u lehčích příbuzných se v nich dá nachodit spousta kilometrů, a protože dobře sedí na nohou, jsou vhodné i na těžší lezení a použitelné i s mačkami. Konkrétní mačky je třeba vyzkoušet, ne všechny tvary špiček a pat si bez drobných úprav rozumí s upínacími mechanismy různých maček. V nabídce jsou tradiční kožené boty, ale postupem času se prosazují syntetické materiály. Získávají přízeň jednak díky lepší tepelné izolaci, jednak mají menší nasákavost a tolik nezamrzají, boty jsou jednodušší na obouvání a v neposlední řadě mají nižší hmotnost.

Specializované výškové boty

S gradací venkovních podmínek postupuje i specializace. Nejvýše ční výškové boty, které řeší hned několik problémů najednou, ale logicky na úkor univerzálnosti. Integrují převlečné boty i kamaše do jednoho celku s botou, která je pak teplejší, lehčí a snadno se obouvá. Stačí stáhnout vnitřní botičku, pak vnější část a následně už jen zapnout vnější zip – a jste připraveni vyrazit. Dělají se i méně izolované či nižší verze výškových bot, které mohou najít své užití na nižších kopcích, ale pořád jde o výbavu, kterou si asi nepořídí někdo, kdo na vysoký kopec vyrazí jednou za čas.

Přes skelety zpět k výškovým botám

Spíš na okraji zájmu dnes zůstávají skelety, které dříve vysokým horám kralovaly. Skelet je označení pro dvojitou plastovou botu. Skládá se z vnitřní izolační „botičky“ a vnější plastové skořepiny. Skelety mají hlavní výhody ve své absolutní nepromokavosti, výborné tepelné izolaci a díky definované tuhosti jsou vhodné zvlášť na lezení. Jsou odolné a skořepina skeletu nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Skelety převzaly žezlo od klasických kožených bot, ale i když postupem času přišel měkčí a lépe tvarovatelný plast, nezbavily se tvrdosti, kvůli které mimo sníh a led nevynikají pohodlností. Nejsou to ale samozřejmě žádné neforemné lyžáky, chůzi usnadňuje jak profilovaná podrážka, tak volnější pohyb v kotníku. Asi nejznámější jsou značky Koflach, Asolo či Scarpa. Stále se dají sehnat, cena je příznivá, ale je třeba zvážit jejich vlastnosti.

Skelety ale na výsluní nezůstaly, nastala opětovná změna v podobě nástupu bot výškových a návratu odlehčených a zateplených bot. Výhodou je přirozenější a pohodlnější chůze, a především další rozšíření nabídky modelů podle specializace – na extrémní lezení, s důrazem na tepelnou izolaci, na dlouhé pochody apod. Pro nadšence jsou určeny třeba modely Scarpa Phantom 6000, LaSportiva Batura nebo Spantik či Lowa Expedition 6000.

Zvýšení tepelné izolace

Pokud vyrazíte do výšek s klasičtějším obutím, než jsou tyto specializované boty, určitě se ještě podívejte na další možnosti zvýšení tepelné izolace. Jde o převlečné boty a zateplené návleky (kamaše). Díky zvýšení tepelné izolace až ke kolenu, a tedy zateplení celého lýtka, zůstane víc tepla i pro samotné chodilo a prsty. Existuje několik provedení – buď s překrytím celé boty včetně podrážky, nebo zateplené návleky, které nechávají podrážku boty venku. Stejně tak se liší použitým materiálem, protože spodní část musí odolávat nástrahám terénu a maček.

Vyhřívání

Moderní doba ještě přinesla možnost vyhřívání. A to jak elektrického, tak chemického. Vzhledem k tomu, že se jedná o další náklad, který s sebou člověk musí tahat, nejde o řešení pro celou dobu pobytu na kopci, ale jako pomoc při krizové situaci. U chemických ohřívačů je ještě trochu problém s umístěním do boty. Elektrické v tomto ohledu mají výhodu, jsou tenké a lehké, ovšem těžší je zdroj energie, tj. akumulátory. Proto doba každodenního elektrického vyhřívání ještě nenastala, ale jednu zajímavou aplikaci najdete ve článku o vyhřívaných botách Radka Jaroše.

Přejeme šťastnou ruku při výběru a ještě poslední připomenutí: Boty se nedají vybrat z katalogu bez vyzkoušení. Sebelepší bota, která nebude sedět na noze nebo nebude správné velikosti, bude jen k vzteku.

O autorovi: Jan Hotmar je zakládajícím členem redakce Světa outdooru a šéfem testovacího týmu. Pokud není v nemocnici (kde také pracuje), tráví volný čas na horách, na dalekých cestách, na motorce, v Okřesanči a v rodných Beskydech.

Článek vyšel v magazínu Svět outdooru. Kde jej zdarma získat?

Celkem 76 stran zajímavých rozhovorů, reportů z expedic, novinek z outdooru a článků o outdoorové výbavě hledejte ve Světě outdooru 1/2014. Je zdarma k dispozici na více než 250 odběrných místech (především outdoorové obchody a horolezecké stěny), případně si jej můžete ihned stáhnout ve formátu pdf. Přehled obsahu aktuálního čísla naleznete pod tímto odkazem.

Svět outdooru si můžete také předplatit za sybolických 79 Kč na rok, stačí vyplnit formulář a zaslat peníze na úcet.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: