Šelmy v Česku + VIDEO

Šelmy v Česku + VIDEO

Každý z nás už viděl dokument či film, ve kterém figurovaly velké šelmy typu lva, tygra, medvěda či vlka. Všichni se shodneme, že jsou to nádherná a silná zvířata. Ale víte, jaké šelmy se vyskytují u nás a jak je to s jejich stavy?

Velké šelmy

Mnoho lidí si myslí, že všechny velké šelmy (medvěd, rys, vlk) z našeho území již zcela vymizely. Ještě loni bych s pevným hlasem řekl, že to není pravda. Dnes už je tomu tak jen z části – bohužel.

Medvěd hnědý

Jedná se o největší evropskou šelmu. Ve volné přírodě se u nás vyskytuje od roku 1973 (když pomineme předchozí etapy), konkrétně v Beskydech. Přišel k nám ze Slovenska a jeho počty se v posledních době stabilně odhadovaly na pět jedinců. Jenže pytláci se „činili“ a v posledních dvou letech i tuto malou populaci téměř vyhubili.

Správa CHKO spolu s dobrovolníky každoročně provádějí sčítání velkých šelem. Poslední dva roky nebyly z hlediska počtu medvědů příliš pozitivní, protože loni (2011) nenašli žádnou stopu (trus, kořist, stopy). Letos to vypadalo podobně, když se ke konci dubna přeci jen zadařilo. Byla nalezena srst a stopy. Může však jít jen o zatoulaného jedince ze Slovenska či Polska.

Vše svědčí o tom, že právě zmínění pytláci se na této skutečnosti podepsali. Důkazem je nález několika částí medvěda, které byly pohozeny v lese (2009).

Rys ostrovid

Co do velikosti drží také jeden evropský prim. A sice, že je to největší kočkovitá šelma v Evropě. Trvalý výskyt je hlášen v Beskydech (10 jedinců), na Šumavě a Pošumaví (70-80 jedinců). Dnešní počty se na našem území odhadují kolem 80 jedinců. V Evropě je to pak asi 8000. Toto číslo se může jevit jako vysoké, ale více než 30% z tohoto počtu žije na území Karpat a dalších 60 % ve Skandinávii a Pobaltí. Na zbytek Evropy tak připadá jen 5 %, což je asi 500 jedinců.

Počty rysů rychle klesají. Zatímco v letech 1996 – 1998 se jejich počty odhadovaly na 100-150, tak v současnosti je to jen zmiňovaných 80 jedinců.

VIDEO

Vlk obecný

Je největší psovitá šelma na světě. Je kolem nich mnoho mýtů, legend a polopravd. Nic to však nemění na tom, že jsou to nádherná zvířata.

Výskyt vlka a jeho počet na našem území je stejně jako u předešlých šelem kritický, lépe řečeno velmi kritický. Momentální odhady nejsou příliš pozitivní. Podle nich totiž na našem území nežijí trvale žádní vlci a spíše sem, především do Beskyd, jen přechodně migrují.

Kromě CHKO Beskydy, byl výskyt vlka hlášen také v Jeseníkách, Rychlebských horách a na Šumavě.

Situace nebyla vždy tak špatná. V roce 1996 byl počet trvale žijících vlků v Beskydech odhadován na pět dospělých jedinců a šest mláďat. Vlivem pytláctví a legálního lovu vlků na území Slovenska se tyto počty snížily na dnešní smutná čísla.

Co dělat, když se potkáme s šelmou?

Šelmy, které se vyskytují na našem území, jsou velmi plachá zvířata a kontaktu s člověkem se budou chtít až na výjimečné případy vyvarovat. Pokud jezdíte pravidelně na Slovensko, tak je pravděpodobné, že jste se už s velkou šelmou setkali, ale stačila utéct dříve, než jste ji vůbec zpozorovali, a to díky jejím vyvinutým smyslům a maskování.

Svědčí o tom také skutečnost, že za posledních sto let nebyl na území Evropy rysem ani vlkem usmrcen žádný člověk.

Pokud byste se přeci jen někdy setkali tváří v tvář s medvědem, tak se podívejte na následující odkaz, ve kterém je zmíněna také prevence.

Další šelmy

Medvěd, rys a vlk nejsou jediné šelmy, které se vyskytují na našem území. Kromě nich jsou to hranostaj, kuna lesní, kolčava, tchoř, jezevec, liška obecná, kočka divoká, vydra, psík mývalovitý, norek americký, šakal obecný.

Zajímavosti

Rys dokáže pohledem zachytit myš na vzdálenost až 65 metrů, zajíce na 300 metrů (v noci 125 m) a srnce na půl kilometru (v noci 300 m).

Vlk má dvakrát větší sílu skusu než německý ovčák.

Vlk byl v jistých dobách nejpopulárnějším zvířetem v ČR. Svědčí o tom názvy 71 obcí, které mají spojitost právě s vlkem (Vlkov, Vlčkovice apod.).

V Evropě žije asi 50 000 medvědů. 3/4 z nich žijí na území Ruska.

Rys pardálový je nejohroženější kočkovitá šelma na světě.

Vlk dokáže za den sežrat až 12 kilogramů masa, což může být až 25 % jeho hmotnosti.

Medvěd dokáže vyvinout rychlost až 65 km/h, podobně jako kůň.

V současné době je na světě jen 200 000 vlků (v Evropě asi 18 000).

Úmrtnost u vlčích mláďat je v prvním roce života asi 60 %.

Na závěr se můžete podívat na dokument, který vypovídá o aktivitě dobrovolníků, kteří bojují s pytláky a pomáhají při každoročním sčítání šelem.

S využitím selmy.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: