Pro spoustu turistů je parťákem při jejich výšlapech čtyřnohý „nejlepší přítel člověka“. Co se Tatranského národního parku týče, je u takovýchto výletů potřeba dodržovat určitá nařízení. Ta se týkají především toho, kde všude v NP můžete psa vzít, jaké podmínky musí splňovat a co je potřeba dodržovat?
Se psem do Tater? To není jen tak!
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieOtázky směřující k tématu „pohyb psů v TANAPu“ jsou jedny z nejčastějších, se kterými se správa parku setkává. Je v této problematice opravdu tolik nejasností?
V roce 2002 došlo k úpravě návštěvního řádu
Nejvýznamnější změnu, s ohledem na psy samozřejmě, zažil návštěvní řád TANAPu v roce 2002. Do té doby byl pohyb psů v některých částech parku, IV. a V. stupeň ochrany, což jsou v podstatě celé Vysoké Tatry, zcela zakázán. Tato skutečnost byla častým tématem námitek ze strany návštěvníků, protože se omezení vztahovalo na velmi oblíbené túry.
V „národním parku“ platí vždy nejméně stupeň ochrany č. III nebo vyšší. Tam, kde je uvedeno „ochranné pásmo NP“, je platný II. stupeň ochrany. Označení „Národní přírodní rezervace“ pak znamená stupeň ochrany č. V.
Obecně se dá říct, že v Tatranském národním parku musí být pes vždy na vodítku a mít náhubek. Za porušení pravidel návštěvního řádu, tedy pes puštěný na volno a bez náhubku, hrozí pokuta až 66 €.
Podle koordinátorky pro vnější komunikace za ŠL TANAP, Mgr. Lenky Burdové, to vypadá, že soužití psů a turistů v Tatrách funguje poměrně dobře: „Šťažnosti turistov na psov neevidujeme. Podľa vlastných skúseností sa skôr sťažujú majitelia štvornohých miláčikov a ustanovenia predmetného zákona či Návštevného poriadku ignorujú so slovami: však on nič neurobí!.“
Nejde však jen o lidi. Pes může být pro místní živočich nebezpečný: „Důvodem je i to, že se nejedná o jeho přirozené prostředí.“ Už len svojou prítomnosťou vie vyplašiť celú svištiu kolóniu či stádo kamzíkov. Môžu napadnúť a tým ohroziť voľne žijúce živočíchy. Ďalej môžu byť nositeľmi parazitov, ktoré sú pre voľne žijúce zvieratá zárodkom rôznych, so životom nezlučiteľných ochorení“.
Jaká je osobní zkušenost s touto problematikou?
Daniel Kolek tráví na horách většinu volného času, a pokud s sebou může vzít ještě psa, je to pro něj ideální. Podělil se o své zkušenosti, postřehy a názory: „Se strážci parku jsem nikdy neměl konflikt. Na jendoho jsem narazil i se psem, když zrovna nebyl na vodítku, ale obešlo se to jen s domluvou. Co se této problematiky týká obecně, tak si myslím, že se psy na vodítku není žádný problém, v podstatě ani být nemůže (smích). U psů „na volno“, můžu na základě vlastní zkušenosti říct, že z 90 % mají majitelé své psy zvládnuté. Někdy se stane, že k tobě přiběhne a zaštěká, ale to je tak vše. Vyloženě s agresí jsem se nesetkal“.
Podmínky, které musí pes při návštěvě Slovenska splňovat
- Pas
- Identifikace mikročipem
- Platné očkování proti vzteklině
Všechny tyto náležitosti je možné vyřídit u soukromého veterináře. „Pas, čip a očkování stojí dohromady kolem tisícovky“, upřesňuje MVDr. Martin Grym.
Oblasti spadající pod TANAP
Západní Tatry | Východní Tatry |
Osobitá | Vysoké Tatry |
Roháče | Belianské Tatry |
Sivý vrch | |
Liptovské Tatry | |
Liptovské Kopy | |
Červené vrchy |
Jaké máte zkušenosti se psy, nejen v Tatrách, ale na horách obecně, vy?