Sázavský maraton má jasné vítěze

V sobotu 21. září se konal již třetí ročník Sázavského Samba maratonu – amatérského vodáckého závodu v otevřených kanoích na klasické maratonské trati 42 195 metrů. V letošním roce závodu přálo jak počasí, tak i dostatek vody a proto se mohlo závodit opět v úseku Chocerady – Pikovice.

Mezi pilíře choceradského mostu se postavilo celkem 62 posádek. Už po několika prvních záběrech si budoucí vítězové Otakar Venta a Stanislav Hamák zajistili dostatečný náskok, který se jim podařilo udržet celou cestu a do cíle tak dorazili po 4 hodinách a 20 minutách, s odstupem necelých 8 minut na druhou mužskou posádku.

Největší drama se ale tentokrát odehrálo v čistě ženské kategorii. Na občerstvovačku ve Zbořeném Kostelci, kde museli všichni závodníci absolvovat meziběh dlouhý 1623 metrů do kopce a z kopce, dorazily loňské vítězky jako první. V těsném závěsu za nimi doběhla i druhá ženská posádka. Boj to byl opravdu vyrovnaný a nakonec dopadl lépe pro druhou posádku. Ta využila chvíle, kdy vedoucí loď musela zastavit a vylít vodu, kterou nabrala na jezu. Dvojice Zuzana Čiháková a Jana Štěrbová si pro vítězství dojela v čase 4 hodiny a 54 minut, se 4 minutovým náskokem.

V kategorii smíšených posádek byli nejrychlejší Petr Tilz a Alena Maroušová. Ti museli být nakonec diskvalifikováni, protože pádlovali s kajakářskými pádly, nikoliv s kanoistickými, jak předepisují pravidla. Pomyslnou zlatou medaili si tak ze Sázavy vylovili Renata Bělohlávková a Tomáš Kotlovský.

Do cíle nakonec dorazilo celkem 60 posádek. „Velkým překvapením pro nás bylo, že všechny posádky letos dorazily do cíle v limitu a mohli se tak zúčastnit slosování o kanoi Samba.“ uvedla na závěr organizátorka závodu Anna Moravová z Půjčovny lodí Samba.