Pro fanoušky měření outdoorových parametrů je letošní S1 určitě zajímavou výstavou. Důležitou hodnotou, kterou bylo možné na veletrhu měřit, je paropropustnost. Údaj je zajímavý především z hlediska schopnosti membrán udýchat páry, které produkuje lidské tělo
Pro fanoušky měření technických parametrů outdoorových textilií je letošní brněnský veletrh S1 určitě zajímavou výstavou. Další velmi zajímavou hodnotou, kterou si dokonce mohli na veletrhu změřit, je paropropustnost. Již na podzimním veletrhu Sport life bylo možné změřit paroproustnost (další parametr vedle vodonepropustnosti, jejíž měření zmiňujeme v jiném článku). Měření provádí přístroj Permtest profesora Hese z Textilní fakulty TU Liberec. Také na letošním S1 bylo ve středu na stánku Clutexu možné vidět přístroj Permetest v provozu.
Údaj paropropustnosti je zajímavý především z hlediska schopnosti membrán udýchat páry, které produkuje lidské tělo. Přístroj měří tepelný tok, který je přímo úměrný relativní paropropustnosti (udávané v procentech) a z údajů umí vypočítat výparný odpor Ret, který známe z přehledových tabulek Světa outdooru. Čím nižší je hodnota Ret, tím je paropropustnost lepší, velmi dobré jsou hodnoty Ret nižší než 6.
Přístroj profesora Hese je unikátní tím, že hodnotu Ret vypočítá z naměřených údajů rychle a tudíž levně v několika minutách. V laboratořích je na to potřeba celý den a tím se pochopitelně měření prodraží. Další výhodou je, že měření je nedestruktivní, takže je možné změřit i hotové výrobky. Ret je údaj, který napoví, jak moc se to které oblečení blíží svou funkcí igelitové pláštěnce. Nebo jinak, jak rychle se při chůzi pod svojí nepropro bundou zapaříme.
Měření několika desítek bund, které provedli studenti liberecké TU, napoví hodně o kvalitě výrobků. Svět outdooru připravuje podrobnější článek s výstupy z měření tímto pozoruhodným přístrojem. Děkujeme také Pavolu Hrehovi za upřesnění některých formulací v tomto textu.
© Svět outdooru 2009, text podle podkladů redakce, foto Jiří Červinka
tak na tohle se teda těšim.