Tibetské vlajky na českých domech vypovídají o tom, že události 10. března 1959 a osud Tibetu nejsou řadě Čechů lhostejné. Manželé Petr a Jana Ďáskovi se svou náklonnost k utlačované zemi v srdci Himálaje rozhodli přetvořit do zřízení neziskové organizace MOST ProTibet. Ta se snaží pomáhat jak exulantům v indickém Ladakhu, tak přímo v Tibetu.
Organizace od roku 2002 každoročně pořádá známý Festival ProTibet. „V roce 2006 jsme v Česku přivítali v rámci festivalu šest buddhistických mnichů z kláštera Tikse v Ladakhu, kteří nás utvrdili v tom, že je sice pěkné informovat o tom, co se v Tibetu dělo a děje, ale taky nám vnukli myšlenku, že máme potenciál někomu opravdu pomoci,“ povídá o činnosti organizace Jana Ďásková Neboráková, ředitelka MOSTu ProTibet.
Prohlédněte si celou fotogalerii k článku…
Protože čínský školský systémem na území Tibetu vytlačuje ze škol tradiční buddhistické vzdělávání a děti nemohou studovat ve svém rodném jazyce, považuje Jana Ď. N. za nejdůležitější část jejich pomoci Tibeťanům podporu exilových škol. „Rozhodli jsme se podporovat školu Tibetan Homes Foundation (THF) ve městečku Musssoorie, která byla založena v roce 1963. Na rozdíl od exilové školy THF, kde se dbá na historii, tradici, ale i na moderní vzdělávání, se studenti v Tibetu asi nikdy nedozvědí pravdu o své historii a kultuře.“
Absolventi THF tak získávají dobrý základ pro studium například práv nebo medicíny. „Jejich motivace dosáhnout kvalitního vzdělání je vysoká, protože tak mohou pomoci tibetské otázce,“ uzavírá Jana Ď. N., která sama v Indii strávila během svých návštěv celkem dva roky a pravidelně navštěvuje tibetskou exilovou vládu v Dharamsale, pobočky v Ladakhu, Spiti i Mussoorii.
PILÍŘE POMOCI MOSTu ProTibet
Způsobů, jakými lidé mohou pomoci, je několik. Největším projektem podpory exilových Tibeťanů je Adopce ProTibet. Na webu ProTibet lze virtuálně adoptovat některé z šesti set dětí a seniorů a pravidelně jim přispívat na studium nebo lepší život. „Sponzorům v kontaktu s Tibeťany nijak nebráníme. Měli jsme asi padesát lidí, kteří jeli do Indie, aby se potkali s babičkami, dědečky nebo dětmi, které podporují,“ říká ředitelka organizace.
Druhý pilíř pomoci stojí na eshopu shop.protibet.cz. Tam lze koupit nejen darovací certifikáty – např. zakoupit zimní otop nejchudším tibetským seniorům nebo psací potřeby a učebnice školákům. „Darováním kozy přispějete chudým Tibeťanům k udržení jejich nomádských tradic, zatímco certifikát Lékaři ProTibet pokrývá náklady na lékařské prohlídky a prevenci žloutenky u dětí, která je v Indii velkým problémem, protože očkování není státem hrazeno,“ popisuje účely některých dalších certifikátů Jana Ď. N.
Třetím způsobem je projekt Klub ProTibet, jehož dveře si otevřete zřízením trvalého platebního příkazu v jakékoliv částce. Vybrané peníze jsou přerozdělovány třetinovým způsobem – první třetina zůstává v ČR a financuje projekty vzdělávání ve školách nebo organizaci Festivalu ProTibet, druhá přispívá na nejurgentnější případy v Indii a poslední třetina putuje přímo do Tibetu. A jak pomůžeš ty?
Tip: Pomoci Tibeťanům můžeš hned! Na stránkách www.ProTibet.cz si vybereš pro tebe nejvhodnější způsob podpory těch, kteří nemohou žít svobodně ve své vlastní zemi. |
Představujeme projekty, o kterých si myslíme, že opravdu mají smysl a že pomáhají tam, kde je to nejvíce zapotřebí. Víte-li o projektu, který není tolik známý, ale má podle vás smysl, pošlete nám email s odkazem na
ja***@sv**********.cz