Rychlejší než smrt

Rychlejší než smrt

Ačkoliv o horolezeckém vybavení se na svetoutdooru.cz zmiňujeme spíše informativně, následující článek patří právě do kategorie varovných pro všechny, kdo k lezení teprve hledají svoji cestu. Až si ho přečtete, pochopíte, proč autor náš občasný seriál Příběhy věcí a lidí tentokrát aktuálně přejmenoval na “Příběhy lidí a mrtvol” …

Ačkoliv o horolezeckém vybavení se na svetoutdooru.cz zmiňujeme spíše informativně, následující článek patří právě do kategorie varovných pro všechny, kdo k lezení teprve hledají svoji cestu. Až si ho přečtete, pochopíte, proč Honza Šťovíček náš občasný seriál Příběhy věcí a lidí tentokrát přejmenoval na velmi srozumitelné Příběhy lidí a mrtvol:

„Horolezci neriskují!“ hájil jsem vášnivě na závěr jednoho psychotestu lezoucí lid před zjevně zaujatou psycholožkou.
„Horolezectví je iracionální hra se smrtí,“ trvala na svém doktorka. „Na úrovni ruské rulety.“
„Horolezectví je riskantní sport,“ připustil jsem, „ale horolezci neriskují. Protoč by jinak s sebou tahali všechny ty skoby, karabiny a lana?!“

Stačilo jedno nedělní odpoledne na Černolických skalách nedaleko Prahy, abych zjistil, že právě horolezecké vybavení může být v rukou samotných horolezců nabitým revolverem, časovanou bombou.

O sedáku

Jako první mě zaujal improvizovaný sedák z kulaté smyce. Inu, proč ne, i když už jsem to dlouho neviděl a je to jen o trochu lepší než jištění přes kšandičky z dračí smyčky s „uzlem na srdci“. Tomu chlapovi muselo být už aspoň padesát let a starého psa novým kouskům nenaučíš. Nakonec, možná lepší dobře upevněná smyce, než špatně zapnutý sedák. Při letmém pohledu na jeho mladičkou parťačku se mi v hlavě rozsvítilo varovné světlo, že něco není v pořádku. Podíval jsem se pozorněji. Zatímco se dívka navazovala zjevně správně na protisměrný osmičkový uzel, bederní popruh čněl na nezvyklou stranu. Zářila na něm obnažená kovová spona s nápisem „danger“.
Neudělal jsem nic.
„Zatím se navazuje a není důvod k panice,“ říkal jsem si, „a před startem si nejspíš ještě všechno zkontroluje.“

Zrovna nedávno jsem totiž s Schubertem polemizoval nad stránkami jeho „Bezpečnosti a rizika“, zda má člověk právo upozorňovat ostatní na jejich chyby, nebo se nekoukat doprava doleva, a striktně se soustředit na svou bezpečnost. A tak jsem pod skálou řešil morální dilema vměšovat se či nechat být. Když ji na to upozorním, nejspíš mě odbyde s tím, že si vždycky všechno zkontroluje a ať se starám o sebe. Rozhodl jsem se proto počkat, až jestli si dívka nebo její jistič sedák zkontroluje. Když zasáhnu až v nejzazší chvíli, bude to jednoznačné a určitě i pro ně poučnější. Jenomže já prostě nesnáším nezapnuté sedáky. Když už si člověk jednou navlékne sedák, má si ho zapnout hned celý a ne zůstávat na půl cesty. Během navazování dívky jsem byl nervózní a nedokázal se pořádně soustředit ani na své vlastní jištění. A něco vám řeknu: měl jsem úplně normální, hluboký, paralyzující strach. Jistil jsem při tom svého partnera na vedlejší cestě a mohlo se stát, že v rozhodujícím okamžiku nebudu na dívku dávat pozor… to rozhodlo. Nestál jsem o to, aby mi dívka připlachtila k nohám a já věděl, že se tomu dalo zabránit.
„Nic mi do toho není,“ ozval jsem se, „ale zkontroluj si ještě sedák, ano?“
Dívka přejela pohledem úvaz, pohmatem zkontrolovala, zda nemá překroucené nohavičky a tázavě se na mne podívala.
„Přezku,“ napověděl jsem.
„No jó, nemáš to protažené zpátky,“ řekl klidně její jistič. „Tak si to uprav a lez.“

O kamenech

Ačkoli jsou Černolické skály hojně navštěvované a pod hlavní věží tvoří lezci často výřad jako na umělých stěnách, krystalický ordovický křemenec se i ve frekventovaných cestách občas uvolňuje a vylamuje.

„Tady je volný kámen,“ zavolal bezradně mladý muž asi v deseti metrech nad zemí. „Pozor!“
Než stačil kdokoli zareagovat, pustil horolezec kámen volným pádem pěkně podél stěny dolů. Nebyl to žádný oblázek, ale kámen velký asi jako pštrosí vejce, jen s ostrými hranami. Odrazil se od skály, kde změnil směr a nabral větší rychlost, pak ještě jednou aby získal rotaci a jen náhodou – protože předvídat křivolakou dráhu letu bylo vyloučené – minul hlavy všech jistících na úpatí. Nikdo z nich neměl helmu, to je taky fakt.

Na hlavu nešťastníka, který kámen hodil a helmu měl, se snesla vlna nadávek.
„Tak ho máš vrátit zpátky, nebo si ho dej do kapsy!“ Návrhy jeho přátel byly asi stejně pitomé, jako nápad poslat kámen po stěně dolů. Volný kámen takové velikosti uprostřed stěny je problém a najít správné řešení není lehké. Když nic jiného, znovu mi to připomělo, že pro lidi pod skálou je helma podstatně důležitější, než pro lidi na skále. Obzvláště lezec „na prvním“, je většinou zcela mimo ohrožení. Zvláštní, že používání přilby při lezení se ujalo celkem rychle, ale při jištění ji nepoužívá prakticky nikdo. Když už o tom mluvíme, paní doktorko, ne že já bych ji používal…

O odsedce

„Zruš!“
Horolezec dolezl ke kruhu, zašmátral u pasu, zacvakl karabinu odsedky a postavil se na širokou římsu. To mu zachránilo život.
„Čistě pro formu,“ usmál se a pohodil hlavou k prověšené odsedávačce. To ano. Kdyby nahoře nebyla římsa a on se musel do odsedávačky opravdu pověsit, čekal by ho dvacetimetrový pád. Druhý konec odsedávačky měl navázaný k materiálovému poutku.

O slanění

„Jak moc se do toho mám opřít?!“ hulákal z vrcholku skály horolezec na své kamarády dolů. „Vůbec to nejede!“
„Možná kdyby sis nejdřív odcvaknul odsedávačku, tak to pojede,“ upozornil jsem ho z vedlejší cesty se shovívavým úsměvem, jak se zmítal na ploché smyčce v kruhu. Tentokrát byla upevněna správně.
„Co?! Jo tohle…“
Odcvakl odsedávačku a začal se zaklánět. Nejspíš jen tak ze zvyku než cíleně jsem se na něj ještě letmo podíval, než zmizí za hranou. Všechno jak má být: dvojité lano vedlo k osmě u boku, správně se propletlo skrz a pokračovalo dolů. Jenom ta osma… u boku???

„Ani – se – nehni!“ Mluvil jsem pomalu a přísně, abych skryl emoce a paniku. Měl jsem přitom co dělat, abych hystericky neječel hrůzou. „Ani se nehni! A tu odsedku zase hezky klidně zacvakni zpátky.“
„Cože mám zacvaknout?“¨
„To zelenorůžové, cos teď odcvak‘.“ Polévalo mě horko. „Ale moc sebou nemrskej… tak, pomalu…“
Trvalo to věčnost. Konečně odsedávačka zacvakla zpátky do kruhu.
„Co je?“ zeptal se lezec zvědavě.
„Kolik vážíš?“
„Nevím…asi osmdesát.“
„A proč máš osmu cvaknutou do poutka, které unese osm?!“
Nešťastné materiálové poutko! Společnými silami jsme dali vše do pořádku. Zadoufal jsem, že teď už tam žádné překvapení není a poslal ho dolů.
„Až budeš dole, zajdi do nejbližšího kostela zapálit svíčku.“
A teprve z půlky stěny se ozvalo nesmělé: „Jo… díky.“

O karabinách

Od té chvíle už paranoidně kontroluji všechno všem. Dole narazím na dalšího výtečníka, jak jistí systémem top rope. Sedák má zapnutý dobře. Osma je cvaknutá, kam patří. Karabinou Walter.
Já proti waltrovkám nic nemám… když mají pojistku. Je pravda, že to už není tak fatální záležitost, ale zejména začátečníkům se osma šmrdlá u sedáku, často se v karabině různě posunuje a přeskakuje. Za zkušené lezce jsem je při vší vůli považovat nemohl, a jestli chtějí pokračovat tímto stylem, nejspíš ani nestihnou žádné zkušenosti nasbírat. Nechtěné otevření nezašroubované karabiny přitom zase tak výjimečné není a zrovna waltrovkám občas vypadne rovnou celý zámek.

O bezpečnosti

Není žádný důvod, aby vás do základů nějakého sportu nemohl zasvětit zkušenější kamarád. Problém je v tom, že čím zkušenější člověk, tím víc činností považuje za samozřejmost, o které se netřeba zmiňovat. Zatímco lidé v západní Evropě jsou na sebe opatrní a najímají si instruktory už i na běžnou chůzi, vztah k Čechů k instruktorům je přinejmenším vlažný, ne-li přímo odmítavý. Do jisté míry mají pravdu. On nakonec žádný instruktor za vás skálu nevyleze. Jenomže bezpečnost, to není jenom helma. Instruktor zná totiž dokonale nejčastější chyby, kritická místa výstupu i nebezpečné úkony. Nepřipustí, aby v těchto místech byl jeho svěřenec sám a při všem, co dělá, byl přinejmenším pod kontrolou.

O horolezcích

Lidé, o kterých vyprávím, odešli odpoledne spokojeně domů s pocitem pěkně prožitého dne ve skalách. A přitom si nejspíš ani neuvědomili, že už byli mrtví. Paní s kosou byla dost neodbytná, ale nakonec odešla s prázdnou.

Někdy nám chyba projde a nestane se vůbec nic, jindy stejná chyba skončí v jediné vteřině tragédií. Pouze když si chybu uvědomíme a analyzujeme, můžeme se jí příště vyvarovat. Jinak je jen otázkou času, kdy se sedák vyvlíkne, odsedávačka bude zatížená, materiálové poutko se utrhne.
V horolezectví se málokdy objeví nějaká skutečně nová chyba a chyb dokonce není ani tak moc. Ono úplně stačí, že se donekonečna opakuje těch několik známých a tisíckrát popsaných.
Co tím chci říct? Všímejte si lezců okolo sebe a přestože se občas nesetkáte s pochopením, upozorňujte na chyby. Nikdy nevíte, kdy si někdo všimne vaší chyby. Horolezectví samo o sobě vlastně ani tak riskantní není. Největším nebezpečím je totiž pro horolezce – sám horolezec.

Horolezci neriskují!Poté, co sluníčko vytáhlo ze zimních děr hady, štíry a horolezce na skály, už si tím nejsem tak jistý.

© Svět outdooru, květen 2011, text i foto Jan Šťovíček

Zkušenosti čtenářů

KD

Velmi čtivě a pěkně napsáno 🙂 Mám pocit, že minimálně část ze jmenovaných byli „nehorolezci“. Přece by dobrovolně nehazardovali se životem… Navic proč vlastně čeština (na rozdíl od jiných jazyků) neodlišuje horolezce a skálolezce…

Luke

Pěkný článek a bohužel pravdivý, spousta začínajících lezců si vůbec nepřipouští co by se mohlo stát a oboustrannou kontrolu leze- jistič berou jako zbytečnou. Už vůbec nemůžu ale pochopit když už někdo upozorní na nějakou chybu, že je to mnohdy bráno jako buzerace a vměšování.

Koleš

Na jedno jediné odpoledne v Černolicích je to síla. Tam teda zubatá každýmu čechrala kosou vlasy. Co se taky dá čekat. Už i horolezectví je všemožnými life-style magazíny tlačeno jako moderní „in“ a adrenalinový sport a každý si myslí, že když si koupí v Tescu kraťasy a lahev piva, že může vyrazit na skálu … Díky za pěkné počtení.

patricius

No vy Cesi ,sorry ze to tak vravim, ale staci sa pozriet na symbolicky cintorin v Tatrach a jednoznacne vediete. Nieje to len o skalnom lezeni… v horach som dost casto ci uz v nasich alebo alpskych ale aj na kaukaze… a co som videl tak to niekedy hranici s totalnou blbostou , aj ked asi aj v tom by sa naslo zopar odvazlivcov ktory by oponovali, ze moze byt …
zopar prikladov:
ferrata taliansko: prazska cestovka, miesto prsaku druhy sedak otoceny dolehlavou spojeny sluckou s kravskym uzlom! skuste si obliest druhe sedak ako prsak…takto isiel cely autobus! kaukaz: manici v kanadach (vojenske topanky bez maciek…my cetli na netu ze to je projistka) grosvenediger november -15 nevzali si spacaky …my mysleli ze to dame za jeden den..3660m. akurat zhorsilo sa pocasie napadlo meter snehu 4 lanvinovy odpoved : kdyz uz sme tady tak to skusime…
marmolada… my mysleli ze ty macky neni treba skali sme po tych sutrech a vono to slo az najednou ty sutry zmyzely…tak jeste ze mate lano a nam pomuzete… zlanovanie 4 z ladovca, v mezeckech topankach.
prepacte mi ale budem kruty , vsade kde som sa s vami stretol som sa stretol s nejakou formou lajdackosti a totalnej blbosti , neviem cim to je ze ste taky setrny si nieco kupit (ved mate vacsie priemerne zarobky ako mi ) alebo to je tym pocitom ze ste dokonaly , alebo ze na nete si precitate od pseudo odbornikov ktory mali opat stastie a z toho kopca sa vratili aj napriek tomu ze nemali nic a potom machrovali ze to byla brnkacka…. takymto sposobom nam zaplnite symbolicke cintoriny za par rokov.

Koleš

Já bych do toho národnostní otázku netahal a rozhodně bych to negeneralizoval. Je to dost krátkozraké. Takové případy co popisuješ jsem zažil i u Slováků, Poláků, Němců … Je to jednoduché. Pokud je Čechů 10 milionů a Slováků 5 milionů tak se nabízí, že takových „blbečků“ bude mezi Čechy více. To je podobné jako když pražákům nalepí nálepku, že se chovají a jezdí jak hovada.

pabloo

čo Čech to muzikant, turista a vodák, takže jedna z príčin vysokého výskytu úrazov je jasná, daľšia je podľa mňa tá, že k vyšším horám potrebujú dlhšie cestovať. Tým pádom idú do väčšieho rizika, čo sa týka počasia a vlastných síl- když už jsme tady… a dovolenou mám jen jednou za rok:)
Želám všetkým nech je úrazov na horách čo najmenej a hlavne takých ako sa stalo pred pár rokmi v Roháčoch, v Spálenej doline tuším, kde partia Čechov bivakovala v zime v lavinóznom žľabe a samozrejme ich to zasypalo a nik neprežil – dodnes si predstavujem ako prosili maminku a boha, meter pod snehom a nik ich asi nepočul…

Nuclear

No, cert vem improvizovanej sedak z lanovice, ale jistit pullodakem prez HMS a mit lano na druhou stranu nez je zamek, je snad prvni co se clovek kdekoli o pullodaku dozvi….

Martin

Nejsem si jistej, na fotce to není úplně zřejmý, ale mám dojem, že volnej konec mu de ke straně hmsky bez zámku, akorát ho drží v pravý ruce. Místo levý. 🙂 Takže to ve výsledku je blbě, ale ne tak moc. :))

jano

Pred kazdou turou, kazdym lezenim, kazdou ferratou, kazdym kajakovanim aspon prelistovat Pita Schuberta. Netreba to dramaticky citat, staci prelistovat, pozriet obrazky.
Hore zdar!

Tom

Když už jsme u té bezpečnosti a toho, jak se má co dělat správně.
Nedávno měn padlo, jak se správně má navazovat odsedka k sedáku? Ano, je mi jasné, že přes lišcí smyčku, o to mi zas nejde. Jde mi spíš o to, zda se má správně navazovat ke kroužku spojující bederní pás a nohavičky a nebo přes dvě očka, jako když se navazuje k lanu?
Hledal jsem na netu a nikde jsem nic kloudného nenašel.
Děkuju za odpovědi

honza

Nás na kurzech vojenského lezení vždycky učili to vázat přes ten spojovací kroužek. Určitě je to minimálně pohodlnější, když si pak odsedneš, protože se ti pás a nohavičky nestáhnou trvale k sobě. A z hlediska únosnosti je to taky v pohodě, zatěžuješ to přece staticky, ne dynamicky.

Petr
honza:

Možná neaktuální – ale já mám odsedku (120cm smyce) uvazanou dvojitou dračkou tak, že kopíruje jistící oko. Manipulace s odsedkou pak neinterferuje s matrošem v hlavním oku, který v ten okamžik může být zatížený. Nevýhoda je, že při navazování na lano, je o něco míň místa, ale 10.5ka provlíkaná najednoducho není potíž. Půlkyjsou hraniční.

Honza

U odsedky ještě pozor na drobnost. Celkem se rozšířila prošitá odsedka s oky, kdy dle potřeby se karabina cvakne do potřebného oka a tím se odsedka zkrátí.
Ovšem má to háček v tom, že pokud je karabina v posledním oku a cvakne se do nějakého dřívějšího, vycvakne se tím vlastně z odsedávky a drží pouze za prošití mezi oky. Pokud by prošití prasklo karabina se ocitne mimo odsedávku.
Špatně se to popisuje a představuje. Ale doma si to zkuste, kam se přemístí karabina, pokud povolí šev mezi oky.

Vlada

jj to je celkem znama vec. Proto nikdy nezkracovat Daisy Chain do stejny karabiny, viz. http://www.youtube.com/watch?v=KWSk6tAUNcU&feature=player_embedded#at=170

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: