O minulém víkendu proběhlo 23. udílení zlatých cepínů, chcete-li Piolet d’Or. Do finální nominace se podívalo několik zajímavých a hodnotných horolezeckých projektů z různých koutů světa. Kdo si nakonec z italského Courmayeur odnesl ocenění pro nejlepší výkon za uplynulý rok?
Jak už bylo zmíněno v úvodu, do Courmayeur se „dostaly“ jen ty nejlepší projekty. Tento užší výběr však vzešel z tzv. big listu, který se skládá z 58 nominovaných výstupů, mezi kterými letos opět nechyběli čeští zástupci Pavel Vrtík a Honza Straka. Pozornost si získali prvovýstupem „Dračí let“ neboli „Le Vol du Dragon“ (1200 m M7+ A2) v severovýchodní stěně Les Droites. Všech 58 projektů si můžete velmi přehledně prohlédnout na oficiálních stránkách organizace.
Kdo si zlatý cepín odnesl?
Ocenit pouze jeden výstup je někdy dost obtížné. Mnoho kritiků také tvrdí, že se výstupy v této obtížnosti už ani porovnávat nedají. Letos devíti členná porota ve složení: Ines Papert (GER), Kazuki Amano (JAP), Valerij Babanov (RUS), Michael Kennedy (USA), Stephane Benoist (FRA), Andy Houseman (GB), Raphael Slawinsky (CAN), Andrej Štremfelj (SLO) a Hervé Barmasse (ITA) ocenila hned trojici výstupů:
Traverz masívu Fitz Roy – Tommy Caldwell a Alex Honnold (oba USA)
Ve dnech 12. – 16. února loňského roku se podařilo dokončit dlouho očekávaný projekt v podobě traverzu patagonského masívu Fitz Roy ve směru sever-jih. Při něm museli Američané překonat sedm vrcholů: Aguja Guillaumet, Aguja Mermoz, Cerro Fitz Roy, Aguja Poincenot, Aguja Rafael Juarez, Aguja Saint-Exupery a Aguja S. To obnášelo „nalézt“ 4000 výškových metrů. Maximální obtížnost lezení dosahovala 7a s ledovými sekcemi o sklonu 65 °.
Pokud o tomto fenomenálním výstupu chcete vědět více, tak mrkněte na jeden z našich minulých článků o traversu masivu Fitz Roy.
|
Prvovýstup v severní stěně hory Hagshu (6657 m) – Aleš Česen, Luka Lindič a Marko Prezelj (Slovinci)
Slovinský tým se prokousal severní stěnou indické Hagshu, která leží v oblasti Kisthwar. Ledová linie je dlouhá 1350 metrů a dosahuje sklonu až 90°. Výstup trval dva dny.
Prvovýstup jižní stěnou Thamserku (6618 m) – Alexander Gukov a Alexej Lonchinsky (Rusové)
Dvojice otevřela novou cestu v jižní stěně. Při jejím průstupu museli šestkrát bivakovat. Linii ohodnotili za 6A/6B ruské škály.
Cenu za celoživotní přínos si odnesla legenda nejen britského, ale také světového horolezectví – Sir Chris Bonington.