Pokud si myslíte, že je vámi zamýšlený projekt natolik zajímavý, aby si zasloužil podporu, tak Grantový program, který firma Rock Point začala vypisovat od loňského roku, je pro vás ideální příležitostí. Letos už je pozdě, protože podpořené projekty jsou již známy. Na druhou stranu získáte představu o tom, jakým způsobem zaujmout porotu, která projekty vybírá. Snad budete mít příležitost i příští rok.
Víte, že na způsobení závažných popálenin zdaleka nemusíte mít vroucí vodu, horký olej či další kapaliny? Zvláště citlivou dětskou kůži může popálit i kapalina, kterou byste ani za horkou nepovažovali. Jak se poskytuje v takovémto případě první pomoc?
Letos vrchol odolal snad nejúpornějšímu náporu ze strany horolezců. Celkově se o zimní výstup na Nanga Parbat (8125 m) pokusily čtyři expedice, které dohromady čítaly deset horolezců. Poslední polské bojovníky strhla lavina. Naštěstí z ní vyvázli živí a už jsou v nemocnici ve Skardu.
Desítky údolí a každé je jiné. Roque Nublo, které sice uprostřed kaldery stojí už miliony let, ale z každé světové strany vypadá jinak. Bílé vesničky, zelené svahy, červené víno, modré nebe. Aby se šance na návrat zvýšila, přidali jsme letos s mateřskou cestovkou Kudrna k zájezdům na Tenerife, Lanzarote a La Palmu i nabitý zájezd na Gran Canarii, tak snad mě výlet do ráje čeká letos zase…
V České republice jsou desítky vrcholků a kopců, které jsou příznačné pro daný region a tvoří jejich „přírodní-horský symbol“. Přední příčky takového pomyslného seznamu s jistotou sobě vlastní okupuje liberecký Ještěd (1012 m n. m.) …
Anton Krupicka (30) je americký ultramaratonec, který miluje pohyb v horách. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního. Anton na sebe však strhává pozornost díky svému životnímu stylu, který je jedním slovem bezstarostný. Co vše na sebe prozradil v rozhovoru?
Pískovcové lezení je odjakživa jakousi třešničkou na dortu pro většinu lezců. Světovým unikátem je v tomto směru Labské údolí, které lemují pískovcové masívy a věže vysoké až 80 metrů. Co „pískaře“ na Labském údolí tolik fascinuje? Je to charakter skály, vysoké nároky na morál, atypický styl lezení, atmosféra či okolní prostředí? Asi od každého trochu, ale pokud chcete být těmi, kteří udávají, co a kde se bude lézt, potom musíte tenhle sport a toto místo opravdu milovat. Jinak řečeno „práce“ prvovýstupce opravdu bolí.
Družba Bouldering Wall v Ostravě je projekt boulderingové stěny, jejíž společenský přesah a atmosféra místa je pro její tvůrce důležitější než čistý výdělek. Zdá se vám to v dnešní době nemožné? Při návštěvě Družby na vás ze všech míst dýchá osobitost a vy hned víte, že nejste v „lezeckém fitku“. O tom, co všechno obnáší založení vlastní lezecké stěny, ve které necháte kus sebe, jsem si povídal s Petrem Mynarčíkem a Pavlem Polachem.
Vodácký magazín HYDRO obdarovává každoročně své předplatitele v HYDROnadílce. Pokud si předplatíte HYDROmagazín na rok 2014 máte šanci získat celkem 27 vodáckých dárků včetně dvou nejlákavějších – nafukovací kánoe Palava a kajaku Noah Ascento. Vodácká sezona brzy začíná!
Situace kolem Everestu je řešena ze všech možných stran. Jedním z těch velkých problémů jsou odpadky, které se na nejvyšší hoře naší planety kupí snad každým rokem. Nepálská vláda chce situaci zlepšit. Jak?
Je za námi druhé kolo letošního Rock Point Českého poháru v boulderingu, které společně s prvním kolem rozhodlo o nominaci do reprezentace.
První pomoc je především o praktických zkušenostech. Nemusíte vystudovat medicínu, abyste své znalosti mohli předávat dál, naopak profesionální lékaři často nemají čas, aby se věnovali kvalitní výuce první pomoci.
Honza Trávníček o sobě dává v posledních letech hodně vědět v souvislosti s výstupy na osmitisícovky. Loňská plánovaná expedice na K2 byla kvůli omrzlinám Radka Jaroše přesunuta na letošní rok a Honza Trávníček si přichystal náhradní plán v podobě Jižní Ameriky. V následujícím rozhovoru se dozvíte, jak jihoamerické snažení dopadlo a jaká výbava se „Trávovi“ nejvíce osvědčila.
V našich horách se s potřebou znát dovednost brodění asi nesetkáte. Teda pokud jste se neztratili nebo se s kamarády navzájem nehecujete. Ale pokud vyrazíte za naše hranice a třeba na jiný kontinent, tak věřte, že „turistické cestičky“ tam nejsou tak umetené jako u nás.
Poslední roky jsou nejen v outdooru, ale hlavně ve světě filmařského umění (či vojenství) ve znamení dálkově řízených letounů, v angličitně označovaných jako drones či někdy přímo ve spojení s natáčením jako cinedrones. Jak vypadá výsledek z natáčení pomocí tohoto stroje?