Každý, kdo aspoň trochu sleduje lezení, ví, že Libor je skvělým lezcem a navíc mu to jde i v disciplíně, kdy se leze na rychlost. Při závodě světového poháru v Chamonix se mu podařilo překonat světový rekord časem 5,80 s. Na vítězství to však nestačilo. Proč?
Největší domácí cykloorientační akce se po letech vrátila k česko-německému pohraničí, a rovnou do jedné z nejméně osídlených a navštěvovaných oblastí, které lze v naší malé zemi nalézt. Okolí zříceniny hradu Přimda, nejstaršího kamenného hradu v Čechách, se nalézá v centrální části vrchoviny Český les, a nabídlo skutečně pestré terény.
Ještě třikrát se letos uskuteční kurzy bezpečného lezení na skalách pod vedením horských vůdců. Přijeďte se naučit metodice, vyladit znalosti lanových technik a vyzkoušet novinky od firem Climbing Technology, Skylotec a Tendon.
Vícedélkové lezení v horách je pro mnoho lezců absolutně nejkrásnější formou tohoto sportu. Pravdou však je, že je k tomu potřeba nejen odpovídajících lezeckých schopností, které by měly převyšovat obtížnost lezené linie, ale také těch metodických, které jsou neméně důležité.
Už je to dávno, co jsme si o obdobné akci psali. Letošní ročník „nejtěžšího běhu na světě na 400 metrů“ se přesunul do Rakouska, kde opět velmi potrápil všechny odvážné, co se na start postavili …
Rakouská legenda Beat Kammerlander dokazuje, že ano, když se mu povedlo dokončit cestu „Drei Stiebe“ v západním Rakousku.
Hromy, blesky, dunění, temné mraky, stěny deště. Věci, kterým se většina lidí (a hlavně zvířat) vyhýbá. Jsou ale tací, kteří jim jdou naproti, aby si je natočili, načerpali z nich nějakou prazvláštní nadpozemskou energii. Vzhůru na lov!
V termínu 27. – 29. června se Chamonix ve Francii stalo dějištěm Mistrovství světa ve skyrunningu. Jak ho absolvovala jedna z našich nejlepších běžkyň, pro kterou byl po jarním úrazu první větší podnik?
V srpnu odstartuje nejdelší závod pořádaný v České republice, Wenger Czech Adventure Race – Mezinárodní mistrovství České republiky v extrémním závodě družstev.
Jak to vzniklo? Racionálním důvodem by mohla být obava z poškození plodu, případně i zdraví matky, avšak jedná se přesně o ten druh mýtu, ke kterému přijdete úplně náhodou, přiletí jako dotaz na kurzu první pomoci.
Brit James McHaffie (33) nevylezl na těžkou sedmitisícovku či osmitisícovku, ani nepřelezl žádnou cestu za 9b. Povedl se mu jiný hodnotný výkon. V oblasti Lake District v Anglii, vylezl sto cest stylem „free solo“, tedy bez jištění.
Nejen s Krisem Holmem, unicylistickou legendou z Kanady, o tom, proč je dobré nejezdit v přírodě (a ve městě) na vynálezu o dvou kolech, ale jen o jednom! Je to zkrátka více zábavy!
Cassin, Harrer, Buhl, Rebuffat, Bonatti, Hillary, Herzog, Diemberger. Všechna tato jména máme spojena s velkými výkony a průkopnickými výstupy, které byly uskutečněny v prvních dvou třetinách 20. století. Znáte aspoň jednoho horolezce, na jejichž základech tato esa stavěla? Jeden návrh bych měl – Albert Mummery.
Nejpopulárnější domácí orientační závod dvojic na horském kole podle turistické mapy Bike Adventure se v roce 2014 uskuteční v západní části republiky. Závod se bude konat o víkendu 12. – 13. července v trochu opuštěných a zapomenutých oblastech centrální části CHKO Český les. Centrum se nalézá u Hotelu na Pastvinách v Nové Vsi – Třemošné, Přimda.
Švýcarská firma Mammut stojí za nápadem „znovu přelézt“ klasiky, které se výrazně zapsaly do historie lezení. Myšlenku, která v sobě zahrnuje šest cest, mají zhmotnit dvě generace lezců, které tvoří tvůrci cest a talentovaní mladíci. První dílek skládačky je „Hyaena“ (8b+) v italském Finale Ligure.