Pete Bridgwood předvedl zajímavý lezecký výkon, když před pár dny stylem sólo vylezl 600 cest.
Chýnovská jeskyně představuje nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech. Díky střídání barevných amfibolitů a vápenců její stěny hrají všemi barvami. Jedná se o první zpřístupněnou jeskyni na území dnešní České republiky.
Jeskynní systém s podzemními jezery a pozoruhodnou geologií se nachází na severu Čech v malebné krajině Podkrkonoší, v těsné blízkosti obce Bozkov u Semil. V nevelké čočce vápnitých dolomitů vznikl systém krasových chodeb, síní a dómů o několika úrovních a délce přes 1 kilometr. Lidem zůstávaly dlouho ukryty. Do prvních prostor Staré jeskyně pronikli až roku 1947 při těžbě kamene v malém lomu.
Název projektu Walk for Help přesně vystihuje fenomén cestovatelů dnešní doby, kteří své dobrodružné výpravy nechtějí využít pouze k poznání a rekreaci, ale chtějí díky nim přitáhnout pozornost k tíživé situaci lidí, kteří pro většinu společnosti zůstávají neviditelní.
Už ani příroda se asi nemohla dívat na toho ohromného hada, který se plazil po úbočích Everestu (8848 m) a byl tvořen stovkami lidí. Loňské zemětřesení, které poznamenalo také nejvyšší z osmitisícovek, odstranilo největší překážku výstupu, vzhledem k normálce, pověstný „Hillaryho výšvih“.
Myslím, že většina těch, kteří se poprvé vydají na zajištěné cesty, to podniknou s někým, kdo už s pohybem po nich má zkušenost. No, a pokud ne, tak jsou to dobrodruzi a těm se má vždy pomáhat!
Vylézt na tři vrcholy, které jsou vyšší než 6000 m, během šesti dní, to chce pořádnou odvahu! Antonin Cecchini si se svým týmem vybral hornatou Bolívii a aby vše stihl, z každé hory zvolí nejrychleší zpáteční cestu – na paraglidu!
Plánujete letos vyrazit na vodu? Pak by Vás mohl zajímat nový internetový průvodce a kilometráž nejznámějších českých řek. K dispozici je nejen na webu, ale také jako mobilní aplikace pro Vaše telefony a je navíc zcela zdarma.
Navzdory své popularitě je u outdoorových sportů často podceňována výbava a týká se to nejen nadšenců, ale i zkušených sportovců, kteří se brání inovacím. Představíme si 10 důležitých tipů pro outdoor výbavu, které byste měli brát v potaz.
Fenomén polského skialpinismu Andrzej Bargiel si pro letošní léto vytyčil ambiciózní cíl, a to získat titul Sněžného leoparda v rámci jedné sezóny, což obnáší vylézt na pět sedmitisícovek bývalého Sovětského svazu. To už tu bylo v podání Denise Urubka a Sergeje Molotova v roce 1999, a tak chce Andrzej sestup vždy provézt sjezdem na lyžích.
Postupujeme zvolna chodbami Sloupsko-šošůvských jeskyní a blížíme se ke Stupňovité propasti. Odtud, z jejího dna, je vstup do spodních pater Sloupko-šošůvských jeskyní, a hlavně na dno Nagelovy propasti. Už zdálky slyšíme temné hučení podzemního toku Sloupského potoka. Čím jsme blíž, tím je hukot silnější a na začátku sestupu do Stupňovité propasti už skoro není slyšet vlastního slova.
Polárníci Václav Sůra a Petr Horký se letos v březnu vydali do severního Mongolska, kde jako první Češi přešli zamrzlé jezero Khuvsghul. Podle reakcí a výpovědí místních obyvatel je velmi pravděpodobné, že před nimi zimní přechod bez zabezpečení zvenčí ještě nikdo neuskutečnil – jedná se tak zřejmě o prvenství světové!
Jméno Jakub Konečný vám pravděpodobně nic neříká, pokud se tedy intenzivněji nezajímáte o to, co se děje v lezeckém sportu. Ale všechno nasvědčuje tomu, že se nám před očima rodí velký talent.
Pravidelní čtenáři Markétu Marvanovou již dobře znají – drobná blondýnka, která si libuje v extrémních výzvách. Má za sebou mnoho cyklistických závodů po Čechách i ve světě. Svými výkony se snaží pomáhat potřebným a motivovat k tomu další sportovce. Letos už stihla přijmout extrémní cyklistickou výzvu v mrazivém Laponsku a zvládnout ujet na kole 900 km skotských kamenných cest.
Vody, slunce i tepla je dostatek, tak proč nezkusit některý z outdoorových závodů? Přinášíme pravidelný přehled akcí na následující dva měsíce, tedy červen a červenec 2016. Na koci článku najdete reportáže z již uplynulýách akcí.