Oblast zvanou Kappadokie budeme na mapách hledat asi marně. Tato rozsáhlá náhorní plošina o průměrné výšce 1000 m ve středu Anatólie je spíše historickým pojmem, známým již za Asyřanů jako Katpatuka, názvu Cappadocia se pak dočkala za časů antiky.
A je zde druhý díl tradičního podrobného přehledu novinek a zajímavostí z veletrhu OutDoor 2008. Pro rychlou orientaci v množství novinek jsou informace členěné abecedně podle značek a rozdělené do dvoudílné série článků. Dnes vám přinášíme druhý díl se značkami začínajícími na písmeno L až W …
Sledujeme cestu expedice do afghánských hor – Humi outdoor expedice Uparisína 2008. Dnes si přečtete o práci ruských celníků s počítačem a taky o cestě Kazachstánem. Expedici podpořil Expediční fond.
Přinášíme tradiční podrobný přehled novinek a zajímavostí z veletrhu OutDoor 2008. Pro rychlou orientaci v množství novinek jsou informace členěné abecedně podle značek a rozdělené do dvoudílné série článků. Dnes vám přinášíme značky začínající na písmeno A až J …
Italský horolezec Simone Moro se chystal vepsat své jméno k nejvyšší zatím nevylezené hoře světa – Batura 2 (7729 m). Jenže, zatímco podnikal aklimatizační výstupy v okolí, ho předběhla expedice Soulské univerzity.
Dva členové Humi outdoor expedice Uparisína 2008 do Vachánského údolí na severu Afghánistánu, jež je součástí projektu Triple North Wall se ozvali po úspěšném prvovýstupu z Pákistánu.
Reprezentativní přehlídka vybavení pro cestování a pobyt v přírodě na veletrhu OutDoor ve Friedrichshafenu ve dnech 17. – 20. 7. 2008 přinesla jako každoročně poměrně přesný obrázek světa outdooru. A Svět outdooru u toho, stejně jako každý rok, nemohl chybět …
Dnes ráno byl zahájen přední evropský outdoorový veletrh OutDoor 2008. V jihoněmeckém Friedrichshafenu se schází opravdu reprezentativní výběr firem, obchodníků a odborníků. Veletrh potrvá od čtvrtka 17.7. do neděle 20.7. 2008.
Sledujeme cestu expedice do afghánských hor – Humi outdoor expedice Uparisína 2008. V další části expedičního deníku se dočtete o opravě jejich milovaného vozítka a nálezu ještě milovanějšího zajíce. Expedici podpořil Expediční fond.
Expedice Himalayan Trilogy Reactivation v základním složení Peter Hámor a Piotr Morawski nedávno přešla traverz Gasherbrumu I alpským stylem. Ale nejen to letos v Asii zvládli…
Pro přivolání pomoci se používá celá řada způsobů, jejichž použití je závislé na situaci. Těžko budeme při nehodě v horách vytvářet tři ohně nebo sloupce dýmu, jak doporučují brožury přežití v polárních podmínkách, nebo vysílat vlajkami námořní signál SOS (nehledě k tomu, že morseovka byla z mezinárodní komunikace již před léty vyřazena). Rád bych však alespoň stručně zopakoval elementární zásady přivolání pomoci na horách, a přidal pár poznámek pro správné oznámení nehody a o spolupráci s profesionálními záchrannými složkami.
Gasherbrum II, pohled z výška 5900m, autor: Uwe Gille Základní údaje Gasherbrum II je o 46 metrů nižší sestřička Gasherbrum I, tzn. že měří 8 034 m. Vrcholy jsou od sebe vzdáleny méně než šest kilometrů. Hora leží na hranicích mezi Čínou a Pákistánem. Gasherbrum znamená v překladu „Krásná hora“, někdy nazývaná K4. Hora vyrůstá z masívu Gasherbrum, který patří do pohoří Karákorám. Z masívu Gasherbrum vyrůstá sedm vrcholů, které měří nad 7 000 metrů. Jmenovitě jsou to Gasherbrum I (8.068 m), Broad Peak (8.047 m), Gasherbrum II (8.035 m), Gasherbrum III (7.952 m),Gasherbrum IV (7.925 m),Gasherbrum V (7.321 m),Gasherbrum VI (7.003 m). Jako první na tento pákistánský vrchol v roce 1956 vystoupila rakouská expedice, konkrétně Josef Larch, Fritz Moravec a Hans Willenpart.
Pohled na Cho Oyu z úpatí hory Gokyo, autor: Uwe Gille Základní údaje V tibetštině nese hora název Chomo Yu, což znamená Tyrkysová bohyně. Hora leží na hranicích mezi Nepálem a Čínou, pouhých 20 kilometrů od Mount Everestu. S výškou 8 201 metrů jí patří šestá příčka v žebříčku osmitisícovek a zároveň patří do skupiny tzv. „malých osmitisícovek“. Jedná se o vrcholy, které svoji výškou zasahují do míst, kde se v prvních pěti nejvyšších horách světa teprve budují poslední výškové tábory. Je označována jako nejlehčí z osmitisícovek. Důvodem je horský průsmyk Nangpa La ve výšce 5716 metrů, který slouží jako obchodní cesta mezi šerpy. Dalším důvodem pro označení „nejlehčí osmitisícovka“ je její mírná strmost hřebenů. Prakticky se jedná o „choďák“ se dvěma problematickými místy. O prvovýstup se postarala rakouská expedice 19. října 1954. Na vrchol se tehdy podívali Joseph Joechler, Herbert Tichy a šerpa Pasang Dawa Lama.
K2 v srpnu roku 2006, autor: Svy23 Základní údaje 8 611 m vysoká hora, položená v pohoří Karákorám. Tvoří přírodní hranici mezi Pákistánem a Čínou. Jako první na vrcholu stanuli 31. července 1954 horolezci italské expedice, konkrétně Lino Lacedelli a Achille Compagnoni (s kyslíkem). Po nich hora osiřela na dlouhých 23 let. Toto čekání prolomila až japonská expedice, jejichž sedmi členům se podařilo stanout až na vrcholu.
Východní stěna Kančendžengy, autor: Carsten Nebel Základní údaje Hora leží mezi Nepálem a Indií. Svoji výškou 8 586 metrů je třetí nejvyšší horou na světě. Až do roku 1852 byla brána za nejvyšší horu na světě, ale po několika britských měřeních se před ni dostali K2 a Mount Everest. Zároveň je druhou nejvyšší horou Himalájí. Jméno hory v tibetštině znamená „Pět pokladnic velkého sněhu“, název je patrně odvozen od pěti vrcholů masívu Kančendženga, z nichž čtyři přesahují výšku 8 400 metrů. Až do roku 1949 byl výstup z nepálské strany nemožný, protože tady měli cizinci zákaz vstupu. Rok před zpřístupněním z nepálské strany se Indie vymanila z britské nadvlády a z náboženských důvodů jsou výstupy z indické strany téměř nemožné. První pokus o zdolání hory proběhl v roce 1905. Mezinárodní expedice se snažila uspět jihozápadní stěnou. Pokus však skončil tragicky ve výšce 6 400 metrů v důsledku sesuvu laviny. Prvními kdo se prošel po vrcholu byli členové britské expedice George Band a Joe Brown v roce 1955.