„Myslím, že kdo chce vidět zázrak přírody, a chce vším právem o něm hovořit, může pominout drsné pohoří pyrhenské a vysoké Alpy tyrolské a švýcarské a hledat jej na hranicích slezského území,“ zapsal si v roce 1723 hrabě František Antonín Špork po návratu ze skalního areálu u Teplic nad Metují.
Nemáme moc moderních technických památek, kterým by turisté fandili se stejným nadšením jako hrádům, zříceninám a horolezeckým terénům. Světlou výjimkou je i přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Leží v Hrubém Jeseníku, v chráněné oblasti, kvůli které její stavba dostala jasný příkaz: všechny provozy umístit pod zem.
Když v roce 1912 začali na téhle zdánlivě nevinné, krásné říčce stavět přehradu, nikdo netušil, že zadělávají na tragédii. Přitom důvod, proč se budovala, byl logický: Bílá Desná se uměla rozlít a za povodněmi zůstávali i mrtví. Stavělo se tři roky, pak kolaudační komise podepsala, že nová hráz je v pořádku.
Bungee jumping na zajímavých místech může být zajímavým i nebezpečným zážitkem zároveň. O velkém štestí může mluvit Australanka Erin Langworthy, která skákala na pružném laně ze 111 metrů vysokého mostu přes Zambezi nedaleko Viktoriiných vodopádů. Lano se ale přetrhlo a tak turistka spadla do řeky, kde bývají krokodýli, a musela unášená proudem s nohama svázanýma dlouhým zachytávajícím se lanem doplavat ke břehu, což se jí nakonec povedlo. Lano před přetrhnutím naštestí dostatečně utlumilo pád, takže dopad nebyl tak prudký.
Úplně obyčejný oběd s kamarády horolezci. Už tušíte, že se odehrává v hospodě nad pivkem? Tak pro tentokráte se mýlíte. Proč? Podívejte se na video v článku a zjistíte kam chodí poobědvat horolezci na Plzeňsku.
Moravský kras je odedávna horolezeckým rájem. Množství vápencových skal i skalek láká během sezóny spousty lezeckých nadšenců zejména z Brna. Snad nejoblíbenějším místem se stalo okolí Rudického propadání mezi obcemi Rudice a Jedovnice, a to zejména pro svou dostupnost z moravské metropole.
Mezi Žďárem nad Sázavou, Hlinskem, Poličkou a Novým městem na Moravě leží kraj, který jeho fandové považují za poslední oázu klidné a čisté přírody u nás. Pravda, hýří to tu zelení, svěžím vzduchem, rozlehlými lesy a hladinami rybníků. Na jejich nedotčenosti se možná podepsal fakt, že je turisté objevili až ve 30. letech 20. století.
Sněhová kalamita odřízla v noci na dnešek oblast Voralsbersko na západě Rakouska. Ani po silnici, ani po železnici není oblast přístupná ze sousedního Tyrolska. Pro automobily je nepřístupný i čtrnáctikilometrový Arlberský tunel spojující Tyrolsko a Vorarlbersko. V oblasti navíc platí čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí.
Pokud cestou ze Špindlerova Mlýna minete lanovku na Medvědín a dorazíte téměř k Dívčím lávkám, dojdete k místu, kde se k hlavnímu toku Labe připojuje jeho menší bratr – Bílé Labe. Proti jeho proudu vede Weberova cesta k Úpskému rašenilišti pod Studniční horou, kde říčka pramení. Trasa patří k nejpříjemnějším, jaké si ve zdejším okolí můžete dopřát.
Říká se o ní, že je královna Českého středohoří. Pasuje ji na to nejen výška, z níž přehlíží ostatní zdejší kolegyně, ale hlavně charakteristický kužel, který se nedá odnikud přehlédnout. Právě ten počátkem 20. století zaujal meteorolgy, protože jeho vzácně osamocený, nezastíněný vrchol nabízel podmínky srovnatelné s volnou atmosférou.
Rádi zveřejňujeme i čtenářské články. Tentokrát nám čtenář Petr Kadlec zaslal recept, jak si doma připravit sušené hovězí maso, tzv. jerky. Podívejme se společně na „průvodce“ jeho přípravou.
Triatlon je jeden z nejnáročnějších sportů. Zahrnuje v sobě velkou fyzickou náročnost, ale také psychickou odolnost. Vaše vůle je neustále podrobována těm nejtěžším zkouškám, protože trénovat triatlon to je boj, ve kterém jste často sami.
Pokud si chcete vyzkoušet kvalitní lyže a snowboardy, jistě se vám zalíbí nabídka firmy K2, která nabízí ve vybraných dnech testování lyží v českých lyžařských střediscích a to zdarma. Jediné, co budete na půjčení vybavení potřebovat, jsou dva doklady totožnosti. V některých termínech vám bude taktéž zdarma k dispozici i instruktor snowboardingu.
Konečně k nám dorazila sněhová nadílka, tak důležitá pro všechny sporty na sněhu. Ale pozor, dorazila velmi rychle a v návalech, takže někde hrozí laviny, jinde jsou zastaveny lanovky.
Není na našem trhu mnoho knížek, které by se beletristickou formu věnovaly speleologii. Cesta slepých brouků je tak jednou ze vzácností, po které by měl sáhnout každý, kdo se čelovkou na hlavě semtam podívá do podzemí. Patříte mezi ně?