Být v jiném stavu bývává překvapující zpráva. Ovšem české slovo stav a polské „staw“ mají dva zcela rozdílné významy. V polštině se ve stawu (rybníku) můžete utopit. V případě Wielkeho a Malego Stawu na „zahraniční straně“ Krkonoš překlad neodpovídá skutečnosti. O žádný rybník totiž nejde.
Adrex.cz, který každoročně leduje skálu přehradou ve Víru na Vysočině, konečně oznámil, že se počasí letos umoudřilo a už v sobotu 4.2. by mělo být možné opět zatnout cepíny do ledu. Rezervace lezení na 776 433 880, vstupné na čtyřhodinový blok zůstává na 100 Kč pro registrované horolezce, 150 Kč pro ostatní. Základní ledolezecké vybavení lze po přechozí dohodě zapůjčit na místě. Zároveň byl zveřejněn nový termín mistrovství České republiky v ledovém lezení na rychlost, původní termín 28. ledna byl vhodný tak leda na drytooling. Letošní Adrex Ice Run se tak uskuteční (snad) v sobotu 25. února.
„V letošní zimě byla konečně lyžařsky zprovozněna Misarova cesta. Po ní je možné se vydat od parkoviště u biatlonových tratí na turistický přechod do Polska a dále přes železniční trať na polskou cestu vedoucí od nádraží Mýtiny do Jakuszyc, resp.Orle,“ udávají horkou aktualitu novinky z Harrachova a okolí.
Maďarsko je země jako stvořená pro cykloturistiku. Profil krajiny láká hlavně pohodové jezdce, kterým nejde v první řadě o výkony a současně vnímavé návštěvníky, kteří dokáží ocenit kulturní památky, které se zachovaly navzdory bouřlivým dějinám, ničivým válkám a častým osudovým zvratům. Najdeme památky 2000 let staré – z období Říše římské, dále stavby z doby tureckého panství 400 let staré, skvosty románského stavitelství. Maďarsko … je země jako stvořená pro cykloturistiku. Profil krajiny láká hlavně pohodové jezdce, kterým nejde v první řadě o výkony a současně vnímavé návštěvníky, kteří dokáží ocenit kulturní památky, které se zachovaly navzdory bouřlivým dějinám, ničivým válkám a častým osudovým zvratům. Najdeme památky 2000 let staré – z období Říše římské, dále stavby z doby tureckého panství 400 let staré, skvosty románského stavitelství. Oč umožňuje pohyb na kole intenzivnější prožitky, než jiné způsoby pohybu, o to více si na své přijdou všechny vaše smysly právě v Maďarsku, které je pestré, voňavé a chutné, ležérní a nonšalantní, rytmické a temperamentní, jindy zadumané, ale většinou veselé. Kolo je v Maďarsku běžným dopravním prostředkem. Nám však bude něčím víc: klíčem do zákulisí maďarského venkova, motorizovaným turistům nedostupného, do nitra zdravé a malebné přírody k pohostinným lidem i k sobě samým.
Žďárské vrchy leží trochu na okraji zájmu, ale kdo se k nim vydá, většinou rulový výchoz Čtyři palice nemine. Pokud je neuvidí na vlastní oči, může si koupit pohlednici.
V tomto článku jsme upozorňovali na extremní závod Lysohorská 24. Akce proběhla ze soboty na neděli v Moravskoslezských Beskydech. Závodníci se kromě převýšení museli vypořádat také s nepříjemnými mrazy. V mužské kategorii byl nejlepší Zbyněk Cypra, když dokončil celých čtrnáct okruhů. To znamená, že za 24 hodin uběhl 168 kilometrů a nastoupal 9842 metrů! To je opravdu šílený výkon. Kompletní výsledky najdete tady. (S využitím lh24.cz)
Kvůli zvýšenému lavinovému nebezpečí a zavátým tyčovým značením v oblasti hřebenů byla Horská služba Krkonoše nucena zcela uzavřít některé turistické trasy.
V krkonošských Vítkovicích se krátce před polednem zranila turistka při adrenalinové zábavě zvané snowtubing.
V závodě vyhrál Tomáš Slavík s časem 27,86 sekundy, na bednu ho doprovodili další fourcrossaři Michal Prokop a Kuba Říha. Pozvánka V pražském obchodním centru Arkády Pankrác se v sobotu 28. ledna uskuteční již čtvrtý ročník závodu Arkády DownMall Ultim8. Zúčastní se 30 českých i zahraničních jezdců včetně trojnásobného mistra světa ve fourcrossu Michala Prokopa. Čekají je tratě po ochozech nákupního centra, čtvery eskalátory a nakonec skok z prvního patra do přízemí. Vedlejší soutěží bude závod freestylistů o nejlepší trik. Hlavní závod startuje ve 13 hodin.
Titulem Seven Summits se může pochlubit mnoho lidí, včetně tří Čechů (V. Noska, M. Cabana a P. Béma). Letos v lednu se podařilo Hansi Kammerlanderovi jako prvnímu dokončit sbírku všech druhých nejvyšších vrcholů sedmi kontinentů. Ale co vrcholy číslo tři?
Polsko má většina Čechů spojeno především s rozsáhlými nížinami, Baltem a polskými trhy, ale už málo kdo si uvědomuje, že o několik pohoří se dělíme právě s Poláky. Jedno z nich jsou právě Orlické hory. Pojďme si představit pět míst, které stojí za to navštívit.
Ačkoli je většina skalních měst umístěna v Čechách (Český ráj, Adršpašsko-Teplické skály, České Švýcarsko), tak i Morava má svůj pískovcový „ráj“. Nebo snad neznáte Pulčínské skály?
Pokud tohoto chlapíka neznáte, tak se vám na chvíli může zastavit srdeční tep, protože to, co předvádí je nepochopitelné. Slezl třeba 670 metrů vysokou severozápadní stěnu Half Dome bez jištění a teď tohle.
Lužické hory nejsou turisticky tak atakováné, jako Krkonoše nebo Šumava. Možná je to tím, že nemají takovou propagaci jako KRNAP, nebo konfliktní kůrovcové téma jako Šumava. Kašlete na reklamu a kůrovce a jeďte na Jedlovou. Neprohloupíte.
Snímek, který je k vidění online, zobrazuje odvahu a entuziasmus při lezení na vrchol Shoshala (4700 m), ležící v severní Indii. Vznikl pro Giovanniho, který loni tragicky zemřel v severní stěně Eigeru (3970 m).