Pro milovníky lyžování jsou to špatné zprávy, turistům naopak začíná sezóna. Pokud provozujete obě tyto aktivity, tak jen vyměníte lyžáky za pohorky a nic se pro vás nemění.
Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou bezpečné. Tedy pokud si nedřepnete uprostřed plynového jezírky. Kysličník uhličitý je totiž těžší než vzduch, takže se můžete „brodit plynem“ aniž o tom máte nejmenší tušení.
Jak se orientovat v nepřeberné nabídce cestovního pojištění? Jaké pojištění je pro mě to nejvýhodnější? Je potřeba zvolit kombinaci, která bude vyhovovat charakteru konkrétní cesty. Ale podle čeho vybírat? Martin Procházka, pojišťovací specialista pojišťovny UNIQA prozradil, jak takovou kombinaci vybrat.
Na mnohých sjezdovkách Východní Moravy leží dostatek sněhu, někde i přes půl metru, přesto tento víkend bude lyžařská sezona ve většině areálů oficiálně ukončena. Hlavním důvodem je klesající zájem lyžařů, kteří vesměs mění lyžařské nádobíčko za jízdní kola.
S trochou nadsázky by se dalo říci, že se jedná o horolezecké udílení Oscarů, které se koná ve francouzském Chamonix a italském Courmayeur.
První žena, která loňským výstupem na K2 (8611 m) završila výstup na všech 14 osmitisícovek bez použití umělého kyslíku, to je Gerlinde Kaltenbrunnerová a míří k další velké výzvě. Tou je nepálská sedmitisícovka Nuptse (7861 m), která svou výškou blížící se osmi tisícům, exponovaností a strmostí stěn přitahuje jen ty nejlepší a nejzkušenější horolezce. Jednačtyřicetiletá extrémní horolezkyně (původně zdravotní sestra) odjíždí na expedici v dubnu společně s osvědčenými parťáky – manželem Ralfem Dujmovitsem a Davidem Göttlerem. Jejich cílem bude samozřejmě něco víc než pouhý výstup na vrchol. Trojice se pokusí o prvovýstup po doposud nezlezeném východním hřebenu. Ještě na podzim minulého roku mluvila Gerlinde o Nanga Parbatu. Je to prý osmitisícovka, na kterou by se s manželem ráda vrátila. Možná, že po Nuptse by to ještě stihla, ale sedmitisícovka má nyní přednost. Jak Gerlinde prozradila, Nuptse byla dlouho jejím tajným snem. S využitím lideahory.cz
Podle kalendáře už je jaro, a to znamená jediné, za chvíli je tady léto a s tím i specifické podmínky na horách. Jedním z typicky letních projevů počasí jsou bouřky.
Ve dnech 30.3. – 1.4. se můžete těšit na „pražský“ veletrh For Outdoor, který se odehrává pod heslem: „setkávání značek se zákazníky“. Více informací naleznete na oficiálním webu veletrhu. Zajímavostí je, že v rámci tohoto outdoorového svátku se uskuteční závod v boulderingu s názvem AIX HIGH JUMP.
V sobotu 24. března se ve strahovském sídle Českého horolezeckého svazu uskutečnila volební Valná hromada. Vyměnila se část výkonného výboru, předsedou byl dle očekávání znovuzvolen Zdeněk Hrubý.
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o lavinových batozích, ale neměli koho se zeptat. Podrobný článek Honzy Paly pro všechny skialpinisty a freeridery o dostupných lavinových batozích, jejich výhodách, nevýhodách a využití.
Žijíc v jižní Kalifornii, záviděla jsem tamějším outdoorovým nadšencům, že v sobotu dopoledne rozrývají na lyžích manšestr v horském středisku Big Bear a odpoledne už krotí na surfech vlny Pacifiku. Ale i my máme období, kdy dopoledne můžeme běžkovat a odpoledne sednout na kolo a užívat si příjemného slunce. To období je právě teď!
V Herlíkovicích se 24. března uskuteční druhý ročník závodu kajaků na sněhu. Čtveřice kajakářů se postaví na start půlkilometrové dráhy s převýšením 260 metrů, první dva v cílovém bazénku postupují do dalšího kola. Zúčastnit se může každý s touhou po adrenalinu a dostatkem odvahy, vybavení bude na místě k zapůjčení.
Muž, jež umí zahalit loď tabákovým kouřem a dostat sebe i ženu svých snů z břicha velryby, musí dosahovat kvalit takřka Cimrmanovských. Škoda, že nikdy nebyl v původní osadě sklářských dělníků, která mu svým jménem skládá hold.
Kultovní film Magická hlubina (Grand bleu, Le, rok 1988) z prostředí freedivingu znovu uvede TV NOVA CINEMA ve čtvrtek 22.3. od 20:00.
Před rokem skončil velkolepý projekt extrémního horolezce Ueliho Stecka zhruba sto výškových metrů pod vrcholem nejvyšší hory světa. Tím si patrně zachránil tento pětatřicetiletý Švýcar prsty na nohou před umrznutím. Letos v květnu bude jeho pohled opět směřovat k vrcholu Mt. Everestu (8848 m), na který se chystá vystoupit bez kyslíku, ovšem po jiné cestě – nikoliv ze severu, ale tentokrát z jihu. Pokud se mu výstup podaří, stane se v historii čtvrtým Švýcarem (po Erhardu Loretanovi, Jeanu Troilletovi a Gianni Goltzovi), který zdolal nejvyšší horu světa bez použití podpůrného kyslíku. Ueli Steck na své další nepálské tažení tvrdě trénuje a sám si klade za cíl přesné načasování formy na rozhodující dny. Nepodcení ani aklimatizaci: „Než se vydám na Everest, vystoupím před tím na tři šestitisícovky.“ Švýcarská mašina se do Himálaje rozjede v dubnu. S využitím lideahory.cz