Před nedávnem na našem webu vyšel článek o udílení cen Piolets d´Or, respektive byly oceněny nejlepší výstupy loňského roku. Byla to však „jen“ slova. Videa z šesti nominovaných expedic pro vás budou jistě mnohem zajímavější.
Snad každý zálesák už někdy zkoušel rozdělat oheň bez pomocí sirek či zapalovače. Ne každému se to však podařilo. Jak dosáhnout tzv. přírodní metodou toho malého, oranžového zázraku si můžete přečíst v článku. Možná vám to v kritické situaci značně zpříjemní život.
Podle cnn.com došlo na pákistánské vojenské základně u ledovce Siachen na hranici s Indií ve sporném Kašmíru k tragédii. Na prostor základny spadla velká lavina, pod níž zůstalo více než 100 vojáků. Záchranné práce se připravují, žádní mrtví zatím potvrzeni nebyli, ale vzhledem k tamním podmínkám lze spíše očekávat velmi černé následky. Ledovec Siachen, který leží 5500 – 6500 metrů nad mořem, byl v 80. letech nejvyšším bojištěm světa, tehdy na něm došlo ke střetu mezi pákistánskou a indickou armádou o území Kašmíru. Až do současnosti je z obou stran hranice velká vojenská základna.
Druhý Čech, který stanul na vrcholu K2, připravil expedici na sedmou nejvyšší horu světa – Dhaulagiri (8167 m), která byla dříve považována za nejvyšší horu světa kvůli velkému výškovému rozdílu oproti okolí.
Pro Lynn Hill to muselo být neskutečně náročné. Týdenní přednáškové turné na Slovensku, noční přesun do Prahy, dopolední prohlídka hlavního města, v podvečer slavnostní otevření zmodernizované prodejny Rock Point v Praze Na Perštýně a v půl osmé večer už přednáška v Tendon lezeckém centru Smíchoff, kde se na její vystoupení těšilo více než 250 diváků.
Pokud byste rádi vyrazili na túru, třeba i s dětmi a obdivovali krásu jarní přírody a pamětihodností v okolí Brna, je tento výlet pro vás jako stvořený. Můžete si zvolit délku, náročnost i způsob, jakým trasu zvládnete. Tady totiž zažijete krásný jarní den „jako Brno“!
V pátek 30. března vyrazila vstříc svému himálajskému dobrodružství dvojice Radek Jaroš a Honza „Tráva“ Trávníček. Cílem této dvojice, která se dala dohromady poprvé, je náročná (s K2 nejnebezpečnější osmitisícovka) Annapurna (8091 m). Sledujte s námi průběh této expedice.
Před nedávnem jsme vám přinesli video ze Singltreku pod Smrkem. Sever Čech však není jediným místem, kde v naší republice myslí na bikery. V roce 2008 se zrodila myšlenka vytvořit stezky pro bikery i v Jeseníku, a to přímo za pomoci odborníků z Walesu.
Těžko říct, zdali se na Vysokém Toku nedaleko Karlovy Vsi jižně od Roztok odehrávalo tetřeví tokání, či je název pozůstatek na něco jiného. Ale rozhodně je to prima místo na výlet. Moc lidí tam totiž „neleze“.
Švýcarský extrémní horolezec Ueli Steck se na webu rozpovídal o svých plánech, které by rád uskutečnil v nepálském regionu Solo Khumbu. Že se bude pohybovat spíše jako dobře namazaný stroj a ne jako běžný smrtelník, napovídá i sám název jeho projektu „Khumbu Express II“. Nejprve se hodlá aklimatizovat na třech šestitisícovkách. Cílem ale zdaleka nebude jen nabrání červených krvinek, protože tyto vrcholy se chystá zdolat společně s Američanem Freddiem Wilkinsonem náročnými stěnovými výstupy. Freddie Wilkinson, který se společně s Ueli Steckem pokusil např. o prvovýstup v severní stěně Cholatse, odlétá 15. května na Aljašku. Potom se dostatečně aklimatizovaný Steck bude soustředit na sólový výstup nejvyšší hory světa. Více už samotná „švýcarská mašina“: „Když jsem zjistil, že jsem schopen vylézt severní stěnu Eigeru za tři nebo čtyři hodiny, otevřely se mi nové dimenze. Bez této znalosti bych nikdy nevystoupil jižní stěnu Shisha Pangmy za 10,5 hodiny. Uznávám – vylézt tímto způsobem dvoukilometrovou stěnu na nejvyšší osmitisícovce je bláznivá věc. Ale teoreticky to je možné. Musí vyjít počasí, aby bylo alespoň 24 hodin pěkně. To mi dává mnohem větší šance, že danou stěnu zvládnu vystoupit. Filosofie „Khumbu Expressu II“ je taková, že čím rychlejší jsi, tím více toho stihneš přelézt a tím rychleji se dostaneš do pohodlí, kde si vychutnáš šálek dobré kávy! Doufám, že tentokrát mě mráz nezastaví.“ Rychlostní rekordy na Everestu: Ze severu: Rakušan Christian Stangl (2007): 16 h 42 min, Rakušan Hans Kammerlander (1996): 17 h (! S LYŽEMI NA BATOHU) Z jihu: nepálský Šerpa Pemba Dorjie (2004): 8 h 10 min (! S POUŽITÍM PODPŮRNÉHO KYSLÍKU), bez kyslíku – Francouz Marc Batard (1988): 22 h 30 min Článek vyšel také na LIDÉ&HORY.
V sobotu 17. března se konal 21. ročník skialpinistického závodu pod názvem Krkonoše 2012. Závod byl předposledním závodem SCARPA českého poháru ve skialpinismu v letošní sezoně a zároveň SKI TRAB Mistrovství České republiky ve skialpinismu pro rok 2012.
Jak jsme Vás již dříve informovali, zimní expedice Gasherbrum I. se změnilo v boj o život, když započalo pátrání po triu horolezců. Naděje však umírá až poslední – tohoto hesla se držel i záchranný tým ze Švýcarska, který se snažil nalézt alespoň nějaké stopy po trojici horolezců, kteří v březnu zmizeli při zimním výstupu na Gasherbrum I (8068 m).
Co užitečného udělat 14. 4. 2012? Co takhle trochu odlehčit přírodě v jejím nekonečném boji s lidskou činností.
Na inline bruslích k lužickým jezerům, k Berlínu na Flaeming, k Labi do Poděbrad, ale do Alp? Říkáte si, že to bude asi spíše nějaký žert? Kdepak, i alpská údolí mohou nabídnout kvalitní podmínky pro bruslení s nádhernými ohromujícími výhledy.
Pokud nemáte čtvrtý dubnový víkend, tj. 21. – 22. 4. co dělat, tak vyrazte s Českým horolezeckým svazem na metodický den, který se koná na Českomoravské vrchovině (Milovy – Penzion Poslední míle a skalní útvar Drátník). O co jde? Jak jste si mohli přečíst výše, jedná se o dvoudenní akci, na které se naučíte znalosti bezpečného lezení. O školení v oblasti jištění, slaňování, první pomoc atd. se postarají instruktoři ČHS. Bude to něco stát? Nebude! Školení je zdarma a zúčastnit se ho mohou lezci a široká veřejnost, kteří nejsou členy ČHS. Pokud se chcete této události zúčastnit, tak se musíte přihlásit na sekretariátu ČHS. Další informace a instrukce k přihlášení naleznete na stránkách ČHS. S využitím horosvaz.cz