Teplické skály nejsou jen známý okruh skalním městem, ale i rozlehlé a obtížné schůdné rokliny zvané Bludiště s řadou vděčných turistických cílů, pozoruhodných útvarů a především se světem nekonečného ticha. Povedeme vás místy, kam obvykle nechodí turistické výpravy, ale které přesto stojí za to vidět. Navštívíme nejvyšší vrchol celých Teplicko-adršpašských skal, z ptačí perspektivy si prohlédneme osadu Skály a především budeme celé hodiny bloumat rozlehlými, lidskou rukou ne příliš dotčenými lesy. Čekají nás dva náročnější výstupy – k Lokomotivě na okraji Bludiště a na vrch Čáp, drobnějších stoupání i klesání však bude víc. Možnost občerstvení chybí, budeme se muset spolehnout na vlastní zásoby.
Vydejte se s námi do nitra Teplického skalního města, za stometrovými pískovcovými věžemi, za podivuhodnými kamennými útvary, které po milióny let formovala matka Příroda. Navštívíme několik skalních náměstí, dóm, Římské divadlo, ale i temnou a nevlídnou Sibiř, dokonce sestoupíme do Podsvětí. Za každým záhybem cesty se nám otevřou nová zákoutí, jejichž půvaby už po desítky let lákají turisty z celého světa. Trasa je to příjemná a pohodlná, kromě úvodního mírného stoupání k Ozvěně prakticky po rovině, po pěkných pískových pěšinách. Ideální výlet pro turisty všeho věku, obzvlášť vhodný pro rodiny s dětmi.
Pokud jsme poněkud unaveni náročným zkoumáním skalních labyrintů, roklin a vyhlídkových vrchů, přijde nám možná vhod pohodlná odpočinková trasa, při níž se od skal sice příliš nevzdálíme, ale přesto je budeme sledovat s určitým odstupem. Vede po obvodu Adršpašského a Teplického skalního města, v první části nabídne zajímavé výhledy, ve druhé příjemné putování údolím Metuje. S výjimkou krátkého výstupu k Liščímu sedlu nás nečeká žádné stoupání, trasa vede po kvalitních cestách, částečně i po silnici. K návratu můžeme použít železnici.
Trasa jako dělaná pro milovníky romantiky a divoké, nespoutané přírody. Vede méně známými a navštěvovanými partiemi skalních měst, do těch známějších nakukuje spíše zadními vrátky. Nechybí jí nic, co dělá putování přitažlivým – tajuplná zřícenina hradu, hluboká temná údolí, skalní labyrinty, kouzelné výhledy, peřeje potoků ani romantické jezírko. Ne vždy půjdeme po ideálně upravených cestách, některé úseky vyžadují kvalitní obuv a potřebnou dávku zručnosti, ale pro průměrně zdatného turistu by to nemělo znamenat žádný problém.
Přicházíme-li poprvé, vstupujeme do Adršpašských skal a okouzleni romantikou pískovcových věží, tajemných roklí i krásou jezírka, vycházíme z „Ádru“. To důvěrné pojmenování nenajdeme na žádné mapě, ale patří všem milovníkům tohoto krásného koutu, ať už jej poznávají jako turisté či výletníci, nebo z odvážnějších horolezeckých pozic. Následující putování je tím základním seznámením, nejfrekventovanější trasou, klasickým okruhem s pečlivě udržovanými cestami. Je ale jen tím prvním dotykem – pro intimnější pocity je třeba zajít i do odlehlejších koutů, mimo trasy autokarových zájezdů a školních výletů. Kupodivu i to je možné…
Do nejhezčích částí Vsetínských vrchů s množstvím výhledů, na trasu, kde se střídají lesní cesty s typickými valašskými pasekami a dřevěnými usedlostmi, povede následující trasa, využívající značených cykloturistických cest v okolí Velkých Karlovic.
Na kole se pustíme do kopců nad Vsetínskou Bečvou – čekají nás většinou asfaltové silničky nebo široké cesty, trochu nás potrápí kopce, ať už nahoru nebo dolů, potěší nás nádherné výhledy i seznámení s výjimečnou památkou ve Velké Lhotě.
Příjemný a nepříliš náročný výlet nás zavede do nejzápadnější výběžku Javorníků na jeden z bočních hřebínků, který postupně klesá k soutoku Vsetínské Bečvy a Senice. Putování vede trochu odlehlým krajem, možnost občerstvení máme jen na začátku a konci cesty…
Turistům, kteří rádi putují divokou liduprázdnou krajinou, kde jim společníky dělají většinou jen ptáci, lesní zvěř, šumění stromů a zurčení potůčků, dá tato trasa, procházející jihozápadní částí Javorníků, jistě hodně. Balzámem na duši bude určitě i pohled na romantické Pulčínské skály či miniaturní skalní město Izby. Daleký výhled se nám otevře z rozhledny na Čubově kopci, ale i z některých úseků hřebenových cest. Cesta je však poměrně dlouhá, se značnými výškovými rozdíly, občas nás čekají špatně schůdné blátivé či kamenité úseky. Proto trasu doporučujeme jen zdatným turistům.
Náročná trasa, při níž poznáme pěkná údolí a projdeme část hřebenovky Javorníků. V nástupu na túru a v závěru můžeme využít i autobusové dopravy, výlet se tak dá zkrátit i pod 20 km.
Náročný výlet, v jehož úvodu absolvujeme těžší stoupání, směřuje na hřeben Javorníků a k oblíbenému rekreačnímu a lyžařskému centru Kohútka – Portáš. Putování provázejí daleké výhledy i podívaná na několik typických valašských usedlostí.
Více než 400 m převýšení nás čeká při zdolávání Velkého Javorníku (1071,5 m), nejvyšší hory Javorníků, ležící již na slovenském území. Náročný výlet vede do oblasti Kasáren, která se po rozdělení Československa stala předmětem hraničního sporu – řada majitelů rekreačních zařízení (stojících ovšem již na slovenské straně) je z České republiky. Je pravda, že průběh státní hranic na tomto území je do jisté míry raritou – obvykle vede „čára“ po hřebeni, v tomto případě po jižním úbočí…
Až na moravsko-slovenské pomezí nás přivede následující trasa, plná nádherných výhledů. Podíváme se i na Čartak, k nejmladší z rozhleden v celé oblasti. Většinou se budeme pohybovat po pohodlných a mnohdy i asfaltových komunikacích, zabrat nám dá jenom úsek mezi Oselnou a Pindulou. Výstup na hřeben Vsetínských vrchů v první části putování je vcelku pohodlný. V druhé polovině výletu nemůžeme počítat s žádným občerstvením.
Krásná, členitá je krajina nad oběma břehy Vsetínské Bečvy při jejím dolním toku. Z kopců a lučinatých hřbetů se otvírají daleké výhledy, ve svazích se skromně krčí letité valašské dřevěnice,voňavé lesní porosty ukrývají skály podivuhodných tvarů. Právě do takových míst míří tato trasa, která i přes značné výškové rozdíly není fyzicky příliš náročná. Větší problémy než stoupání nám možná budou místy dělat sestupy. Místa s možností občerstvení jsou stejnoměrně rozložena po jednotlivých etapách cesty, takže o žaludky si starosti dělat nemusíme. Trasa patří k nejkrásnějším ve Vsetínských vrších.
Pestrá trasa nabízí ode všeho trochu – v létě příjemné koupání v přehradě Bystřička, romantické skalní útvary kolem Klenova, lesy plné hub pod Vsackým Cábem, skvostné výhledy z luk nad Santovem…