Zajímavosti

Pod ochranou sv. Jáchyma: Půvabnou krajinou na západ od Telče
Česko

Pod ochranou sv. Jáchyma: Půvabnou krajinou na západ od Telče

Na západ od Telče leží půvabná krajina, postupně se zvedající až k vrcholu nejvyšší hory Českomoravské vrchoviny Javořice. Je to oblast rozlehlých lesů, velkých rybníků, žulových balvanů i vzácných kulturních památek. Některá z nejhezčích míst spojuje i tato trasa. Je na ní několik stoupání, jako obtížnější můžeme označit jen výstup ke hradu Štamberku. Většinou půjdeme po dobře schůdných cestách a pěšinách, v samotném závěru po silnici. O naše žaludky se postará několik příjemných hospůdek, takže se zásobami v batohu to nemusíme přehánět.

Krajem žuly procházkou z Mrákotína na Javořici
Česko

Krajem žuly procházkou z Mrákotína na Javořici

Velice kvalitní mrákotínská žula nás provází nejen při následujících kilometrech – např. známý monolit na nádvoří Pražského hradu pochází z lomu, který je vpravo od silnice z Mrákotína do Studené. Podíváme se i na pověstmi opředená romantická místa včetně ve skalách ukrytých zbytků hradu Štamberka, především pak vystoupíme na nejvyšší z kopců Českomoravské vrchoviny Javořici (837 m). Putování není obtížné, trochu se zadýcháme jen při krátkém strmém stoupání na Štamberk, výstup na Javořici je poměrně povlovný.

Pohodlné toulání mezi Čechami a Moravou: Horní Dubenky, Sv. Kateřina, Janštejn…
Česko

Pohodlné toulání mezi Čechami a Moravou: Horní Dubenky, Sv. Kateřina, Janštejn…

Čtyřikrát překročíme „hranici“ mezi Čechami a Moravou na výletě, který spojuje řadu zajímavých cílů. Horní Dubenky jsou na Moravě, před Svatou Kateřinou vstoupíme do Čech, za ní zpátky na Moravu, Horní Ves je v Čechách a v romantickém údolíčku Švábovského potoka se opět vracíme na Moravu. Jihlávku a Horní Ves spojuje železniční trať, můžeme tedy i různě kombinovat nástupní místa výletu, případně putování rozdělit do dvou částí. V úvodu nás čeká strmější stoupání po svazích Lísku (759 m), jinak to je cesta pohodlná.

Z Třeště na Roštejn: Delší výlet za památkami a rozmanitou přírodou
Česko

Z Třeště na Roštejn: Delší výlet za památkami a rozmanitou přírodou

Pestrá trasa s mnoha dalekými výhledy. Seznámíme se s četnými památkami v Třešti, vydáme se ke hradu Roštejnu a zastavíme se u pramene Moravské Dyje. Poměrně dlouhý výlet lze zkrátit a z Hodic se vrátit vlakem.

Do lesů okolo Roštejna: Výlet z Batelova do Horní Cerekve
Česko

Do lesů okolo Roštejna: Výlet z Batelova do Horní Cerekve

U hradu Roštejna začíná rozlehlý komplex lesů, které se táhnou mnoho kilometrů k jihozápadu až za Javořici. Můžeme se jimi toulat od rána do večera a když ještě výlet spojíme se sběrem lesních plodů, budeme se se západem slunce vracet rozhodně spokojeni. Naše trasa je určena spíše zdatnějším chodcům, můžeme si ji však asi o třetinu zkrátit a z Nové Vsi dojet autobusem. Mnoho zajímavého nabízejí i výchozí a cílové místo.

Z Telče na Roštejn krajinou lesů a rybníků
Česko

Z Telče na Roštejn krajinou lesů a rybníků

Rozmanitá trasa, v první části je to jakási hra na „dobývání“ hradu Roštejna – juká na nás z nejrůznějších pozic a my si to přibližování pěkně vychutnáme. Následující část, to jsou především lesy a rybníky, v závěru vyhlížíme telčské dominanty. Pokud by se nám vzdálenost zdála příliš velká, lze výšlap kombinovat s dopravou autobusem.

Telč – perla Vysočiny
Česko

Telč – perla Vysočiny

Nádhernou polohou mezi třemi rybníky a obrovským množstvím kulturně historických památek nemá město Telč v našich zemích obdoby. Po zásluze bylo jeho jádro v r. 1992 zapsáno Organizací spojených národů pro školství, vědu a kulturu UNESCO do seznamu světového dědictví. Tímto zápisem uznalo mezinárodní společenství výjimečnou kulturní hodnotu této památky a prohlásilo ji za součást kulturního dědictví národů světa, v jejichž zájmu se tato památka těší ochraně. Náš prohlídkový okruh spojuje všechny významné objekty a zajímavá místa ve městě. Je to jen jedna z možností, jak se s bohatstvím Telče seznámit.

Z Frýdku-Místku k vodě
Česko

Z Frýdku-Místku k vodě

Ostravice, Morávka, Skaličník, Baščice, Bystrý potok, vodní nádrž Baška – je to samá voda, chtělo by se říci. Však také následující výlet měl by být jasným důkazem, že z okresního města Frýdku-Místku to máme sice kousek do beskydských hor, ale chceme-li se trochu osvěžit po zdolávání kopců, máme na dosah ruky mokrý živel. A bude-li opravdu hodně slunečný letní den, pak si odpustíme i ty následující kilometry a klidně zůstaneme u vody – zdejší přehrada patří jako rekreační místo k nejoblíbenějším…Pro cyklisty je výlet příjemnou projížďkou, krátký terénní úsek kolem vrchu Strážnice objedeme po silničce zleva, jsou to značené cyklotrasy č. 6003 a 6004. Protože trasa vede po silničkách, není pro lyžaře vhodná.

Zapomenutým světem z Vendryně do Třince
Česko

Zapomenutým světem z Vendryně do Třince

Bohem i lidmi zapomenutý je kraj při česko-polské hranici mezi Velkou Čantoryjí a Jahodnou. Je to oblast divokých, obtížně dostupných lesů, lišejníkem porostlých balvanů, mokřin a hlubokých údolí potoků, oblast klidu a ticha, kde můžete z úkrytu pozorovat hrátky srnek a jelenů a vysoko na obloze majestátní let dravých ptáků. Zejména druhá, horská část trasy nenabízí možnosti občerstvení, proto radíme vzít vlastní zásoby. Trasa je poměrně dlouhá a díky značnému převýšení i fyzicky náročná, proto ji doporučujeme hlavně zdatným a zkušeným turistům.Pro cyklisty a lyžaře není výlet vhodný.

Do světa slezských samot: z Bukovce do Jablunkova
Česko

Do světa slezských samot: z Bukovce do Jablunkova

Slezské Beskydy na českém území končí (nebo začínají) severně od Bukovce nad místem, kde řeka Olše vstupuje na naše státní území. Je to kraj nekonečného klidu a pohody, romantických výhledů, půvabných horských luk s rozptýlenými samotami, hlubokých lesů i horských potoků, stékajících zprudka kamenitými koryty. Právě do těchto míst míří tato trasa, na které si užijeme dostatek stoupání i klesání, aniž bychom však při tom museli mít pocit, že „vypustíme duši“. Pro cyklisty a lyžaře výlet nedoporučujeme.

Z Nýdku na Čantoryji: za rytíři po hřebeni Slezských Beskyd
Česko

Z Nýdku na Čantoryji: za rytíři po hřebeni Slezských Beskyd

Vrch na hřebeni Slezských Beskyd, opředený mnoha pověstmi, je sám o sobě prvotřídním cílem, následující hřebenové putování pak dalším úžasným zážitkem. Túra je náročná, lze ji však podle chuti zkrátit. Na kole se sice dostaneme na Velkou Čantoryji, sjíždět ale v žádném případě nelze! Také další hřebenovka není pro kolo vůbec vhodná. Zdatnější jezdci by to mohli zkusit od Beskydského sedla. Na lyžích, pokud přežijeme sešup z Velké Čantoryje (je to drsné i s běžkami v ruce), nám to dál bude připadat až idylické. Od Velkého Stožku to už idylka není, opět se to vylepší za rozcestím s červenou.

Dlouhé stráně: Jeden z nejdrsnějších „stoupáků“ v ČR
Česko

Dlouhé stráně: Jeden z nejdrsnějších „stoupáků“ v ČR

Prudké stoupání, lýtka v ohni, kýbly potu a vysoké nároky na vůli, to všechno definuje tenhle kopec v Jeseníkách.

Přes Gírovou do Hrčavy: Romantická cesta nejvýchodnějším koutem republiky
Česko

Přes Gírovou do Hrčavy: Romantická cesta nejvýchodnějším koutem republiky

Do nejvýchodnějších míst naší republiky se vypravíme romantickou cestou přes pověstmi opředený vrch – zastavíme se v půvabné vsi Hrčava a odbočíme i k trojmezí, kde se stýkají hranice Česka, Slovenska a Polska.Cyklistům radíme vynechat vrchol Gírové a výlet absolvovat po cy­klotrase č. 6080 – do Hrčavy a přes Bukovec silnicí zpět do Jablunkova. Pro lyžaře přesně naopak – nejhezčím úsekem je cesta od Komorovského Gruně přes Gírovou do Mostů u Jablunkova. Od Polanky po značce to je ovšem nesjízdné!

Na „tyrskou“ podkovu: z Oldřichovic na Javorový
Česko

Na „tyrskou“ podkovu: z Oldřichovic na Javorový

Jednou z mála technických vymožeností, které nám při poznávání Beskyd ušetří obtížný výstup k vrcholům, je sedačková lanová dráha z Oldřichovic na Javorový. Během několika minut překonáme 500 m výškového rozdílu a zůstanou nám tak síly pro další kilometry. Pod dolní stanicí lanovky je prostorné parkoviště, k němuž se můžeme na konci výletu zase vrátit. Na trase je několik turistických chat s celoročním provozem, takže zásoby jídla a pití můžeme tentokrát oželet. Pro cyklisty se nabízí pěkná varianta s vynecháním lanovky, jet z Podgrúně údolní silničkou po cyklotrase č. 6201 až k chatě Javorový a stejnou cestou sjet zpět k rozcestí Tyra-Pod Ostrým, odsud vystoupat po některé z lesních silnic na rozcestí u Kalužného a pokračovat po cyklotrase č. 6083 do Podgrúně. Pro lyžaře výlet doporučujeme bez úprav.

Pěšky či na kole zajímavým okolím Komorní Lhotky
Česko

Pěšky či na kole zajímavým okolím Komorní Lhotky

Zajímavá obec Komorní Lhotka, malebné údolí Řeky, nejznámější z beskydských dřevěných kostelíků v Gutech, úpravná obec Smilovice – jedno příjemné překvapení za druhým nás čeká při následujícím přepestrém výletu. Poznáme při něm jak hezké kopce, tak zajímavá místa na jejich úpatí. Překvapením možná bude i spousta hezkých nových domků, moderních vilek, pohodově na nás zapůsobí i vlídná atmosféra všech těchto sídel. Cesta vede většinou po značených cyklotrasách (č. 6083, 6150, 56 a dálkové Beskydsko-karpatské magistrále) nepříjemný sjezd po žluté značce se dá nahradit, bez značení pokračovat vrstevnicovou cestou do horní části Řeky. Na lyžích výlet nedoporučujeme.