Biatlonový areál Eduard v místech někdejšího uranového dolu neleží na žádné ze značených turistických cest, přesto si zaslouží naši pozornost, byť nemusíme být velkými sportovním fanoušky. Eduard patří k Jáchymovu a zajímavé putování nás jistě okouzlí.
Rozlehlý (930 ha) chráněný komplex rozvodnicových i svahových rašelinišť uprostřed krušnohorských polokulturních luk a smrkových lesů na dohled čedičového Božídarského Špičáku (1115 m) patří vůbec k nejcennějším lokalitám naší oblasti. Zajímavým územím z větší části po povalovém chodníčku prochází naučná stezka s 12 zastávkami, vybavenými informačními panely. Výchozím místem je nejvýše položené městečko u nás i ve střední Evropě Boží Dar (1028 m).
Lázeňství a důlní činnost – to jsou hlavní atributy Jáchymova, historického města, které je vstupní branou do nejnavštěvovanější části Krušných hor a jejich nejvyšší hory Klínovce. Lázeňství a někdejší dolování mají významnou spojitost (o tom nás přesvědčí i následující putování), dobývání uranových rud je ale spojeno i s neblahou historií pracovních „lágrů“ a tragických osudů politických vězňů – i s touto temnou kapitolou našich dějin se můžeme v Jáchymově seznámit. Procházku městem spojíme s výletem, který nám nabídne i několik půvabných pohledů do krajiny a na zajímavé město.
Za Hroznětínem, ležícím v kotlině na říčce Bystřici, se Krušné hory zvedají strmě jako zeď do úctyhodné výšky s dominujícím vrcholem Vlčince. Je to oblast divoká a opuštěná, a přesto neobyčejně kouzelná. Vystoupáme až do blízkosti Vlčince, poznáme romantické lesní jezero i rekreační oblast Velkého rybníka s krásným koupáním. Nejdřív ze všeho se však seznámíme s městečkem, jemuž dal jméno dávný majitel, český velmož Hroznata. Cesta není dlouhá, v první třetině nás však čeká velmi ostrý výstup; pak už půjdeme prakticky pořád z kopce.
Již 30. ročník závodu lodí České Budějovice – Praha se uskuteční 17. – 19. 8. 2012. Závod na řece Vltavě se uskutční ve třech dnech a v hlavním závodě pak vodáci urazí 180 kilometrů.
Letošní 29. ročník Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu (MHFF) v Teplicích nad Metují začne již tradičně ve čtvrtek a to 23. 8. 2012 v 17. hodin odpoledne vernisáží výstavy fotografií Pavla Žofky „Lezení v Sasku“. Pokračovat pak bude až do nedělě 26. 8. 2012, kdy proběhne vyhlášení Výstupu roku, vyhlášení výsledků 29. MHFF a projekce vítězných filmů.
Každý, kdo bydlí v okolí Lysé hory (1323 m) a je nadšencem cyklistiky, ať už silniční nebo terénní, by měl aspoň jednou za život na tento vrchol vystoupat . Pojďme se na „beskydskou klasiku“ podívat blíže.
Čedičový vrch Plešivec, jedna z největších a nejvýznamnějších dominant Krušných hor, je cílem nepříliš náročného výletu – ostatně od Abertam je výstup na vrchol nejlehčí (zdoláme převýšení asi 150 m). Seznámíme se i s hezkými zalesněnými partiemi, ze kterých v sezóně nevyjdeme bez houbařského úlovku.
Naučná stezka nejbližším okolím Horní Blatné nás přivede do míst někdejšího dolování, k unikátním přírodním lokalitám, rozhledně na Blatenském vrchu i k pozoruhodné technické památce, která se po letech dočkala obnovy.
Dračí skála, Vlčiny, Vlčinec – názvy napovídají, že jsme si vybrali jakési toulání mezi draky a vlky. Ani pohádkové bytosti ani šelmy tady ale nepotkáme, dost možná po vstupu do lesa vůbec nenarazíme na živou duši. Na trase ovšem nečekají ani žádné „osvěžovny“ – všechno si však můžeme vynahradit v Perninku, kde je opravdu solidní výběr penzionů a restaurací.
Jedním z výrobků, typických pro oblast Karlovarska a Sokolovska, je porcelán, jehož sláva se odtud šíří do celého světa více než stovku let. Jednu z největších porcelánek v popisované oblasti najdeme v Nové Roli; i když nepatří mezi ty nejstarší, produkovala vždy kvalitní a žádané zboží, které dělalo čest českému průmyslu. Trasa, která nás do Nové Role přivede, není nijak dlouhá ani náročná; berme ji spíš jako příjemnou polodenní vycházku, kterou v době sezóny můžeme spojit i s houbařením.
Perlou v náhrdelníku, tvořeném horskou řekou Rolavou, je historické město Nejdek. Má bohaté a zajímavé dějiny, turisticky atraktivní památky, z nichž především zbytek bývalého hradu s kostelem tvoří mimořádně malebný celek. Vděčné je i blízké okolí s dominujícím Tisovským vrchem – Pajndlem a kamennou rozhlednou, na znovuvzkříšení čeká kdysi hojně navštěvovaný Křížový vrch. Náš vycházkový okruh není příliš náročný, přestože nás dovede do nadmořské výšky přes 900 m. Výstup je vcelku pozvolný a jistě ho bez problémů zvládnou i méně zdatní turisté.
Hluboké údolí řeky Rolavy s kamenitým řečištěm, půvabná oblast klidu, cesta za dalekými výhledy – jako bychom vstoupili do pohádky. A dokážeme-li navíc ocenit romantiku horské železnice, pak do rekreační obce Nové Hamry můžeme vyrazit Krušnohorským Semmeringem – tak se říká trati z Karlových Varů do Potůčků (Johanngeorgenstadtu), zprovozněné r. 1898 a přirovnávané k alpské trati. (Alpským průsmykem Semmeringem [1985 m] vedla první horská dráha v Evropě.) Trať se stavěla jako tzv. železnice nižšího řádu – to znamenalo řadu úlev a z nich i možnost více se přizpůsobit náročnému terénu, menší nároky na zařízení stanic, použité kolejnice atd. Právě od Nových Hamrů získává trať dramatický horský charakter – dosud vedla údolími, teď už šplhá po úbočí Tisovského vrchu.
Jako bychom chodili po šumavských Pláních, tak půvabná a zadumaná je krajina Přírodního parku Jelení. Odlehlá místa nedaleko státní hranice nabízejí i spoustu zajímavostí – od cenných přírodních lokalit až po unikátní zbytky někdejšího důlního díla. Cestou se spolehneme jen na vlastní zásoby, žádné hospůdky tu zkrátka nejsou.
Jako bychom stanuli na konci světa. Přírodní park Přebuz je nejen zajímavou přírodní lokalitou, ale i oblastí, kde je ze vsi do vsi poměrně daleko – dnes jen několik názvů připomíná bývalé osídlení. Za Přebuzí vstupujeme do světa rašelinišť a hlubokých lesů, mineme i podmáčené louky utápějící se v ranních mlhách. Z větší části vede naše trasa po silnici, silničkách či zpevněných komunikacích. Cestou nemáme žádnou možnost občerstvení, přibalíme tedy něco do batohu.