Švýcarské Alpy jsou rájem milovníků hor. Přinášíme tipy na dovolenou ve Švýcarsku a outdoorové aktivity od trekingu přes via ferraty až po lyžování.
Když v roce 1893 přišel průmyslník Adolf Guyer-Zeller se smělou vizí vybudovat zubačkovou dráhu z Grindelwaldu směrem k alpským velikánům, počítal se stavbou konečné stanice až na samém vrcholu Jungfrau. Technický skvost tehdejší doby, který provrtal severní stěny Eigeru a Mnicha jako ementál, skončil po bezmála dvaceti letech úmorného budování nakonec „jen“ v sedle Jungfraujoch (3454 m), přesto se díky němu stal „panenský“ vrchol jednou z nejsnáze dostupných čtyřtisícovek.
Jediná opravdová ferata v pohoří Jura, které se táhne podél švýcarsko-francouzské hranice od Basileje až po Ženevu, vám nabídne romantické výhledy na okolní zalesněné hřebeny.
Engadin je dlouhé údolí na východě švýcarských Alp. Ve stínu vysokých hor zde protéká řeka Inn. Engadin je proslulý svým přívětivým podnebím, krásnou přírodou a pestrou škálou možností pro milovníky outdoorových aktivit. My jsme se na kolech vydali do dvou nejkrásnějších vesnic údolí – Ftan a Scuol.
Vinná stezka v oblasti Lavaux vede kolem stovek kilometrů dlouhých kamenných zídek, s nezapomenutelnými výhledy na Ženevské jezero a francouzské Alpy. U místních lze ochutnat výborné sýry a především skvostné víno ze zdejších vinic. Mimořádnost této oblasti dokazuje zapsání do seznamu UNESCO.
Co udělá člověku lépe než si zajít po celodenním lyžování nebo ježdění na snowboardu do lázní? Přinásíme Vám tipy na švýcarské termální lázně, kde si užijete relaxaci, zábavu a můžete využít i široké nabídky wellness procedur.
Vydat se od pramene Innu po stejnojmenné cyklostezce z průsmyku Maloja (1815 m) přes světoznámý Sv. Mořic a pozvolně klesajícím údolím napříč Engadinem je fascinujícím a zároveň nejpříjemnějším způsobem, jak poznat tento kraj ze sedla kola.
Turisty hojně navštěvovaná obec Engelberg nabízí nespočet možností vyžití ve svém okolí. Jedním z nich může být výjezd novou supermoderní lanovkou „Rotair“, která poskytuje panoramatický výhled cestou na vrchol Kleintitlis lehce přesahujícího hranici 3000m.n. m.
Jak už název feraty napovídá, šplhat budete na vrchol Sunnighorn do výšky 1397m. Tedy v případě, že vás láká podívat se z jeho špičky na průzračné jezero Thun a věčně bílé vršky hor masivu Jungfrau na jeho pozadí. Technicky nenáročný výstup s převýšením 800m najdete poblíž obce Wimmis.
Po všech stránkách se jedná o velmi pěkný zajištěný výstup podél mohutného vodopádu, který padá do údolí jen nedaleko od slavného zimního střediska St. Moritz. Tato oblast v sobě nese prvek něčeho vznešeného, nadstandardního a v určitém pohledu i snobského.
Svobodněji než na kole a rychleji než pěšky projíždíme na in-linech po hladkém asfaltu předalpskou krajinou z lázní Bad Ragaz přes Lichtenštejnsko podél řeky Rýn.
Uprostřed léta ze zaparkovaného auta vyskáče skupina lyžařů v plné polní. Taková podívaná není neobvyklá v okolí ledovců Zermatt a Saas Fee na jihu Švýcarska. Nachází se zde jedny z největších areálů pro letní lyžování v Evropě. Díky společnému ski passu je zde k dispozici více než 40 km sjezdovek.
Pokud je ve vašem hledáčku nějaký vypečený rafting ve Švýcarsku, při kterém nepůjde pouze o adrenalin stříkající z uší, ale také o pěkný krajinový zážitek, pak byste určitě měli vzít v úvahu zdrojnici Rýna nesoucí název Vorderrhein (přední Rýn), který protéká hlubokým údolím bez civilizace, které lze bez nadsázky nazvat Grand Canyonem Švýcarska.
Dokonale asfaltovaná Rýnská stezka je rájem bruslařů a vede hlubokým údolím mezi Švýcarskými Alpami a pohořím Rätikon, míjí Lichtenštejnsko a ústí u rozlehlého Bodamského jezera. Ve 4 etapách po břehu Rýna a Bodamského jezera je možné urazit svižných 200 km. Trasu si můžete rozložit na více dní a využít též nově vzniklých skatelines jak podél Rýna a v jeho okolí, tak i kolem celého Bodamského jezera.
Pokud někdy hodláte trávit dovolenou ve Švýcarsku a jste nadšení do všemožných outdoorových aktivit, pak byste určitě neměli opomenout rafting, který je v této alpské zemi nabízen na mnoha řekách, avšak jen některé z nich opravdu stojí za to a přinesou vám plnohodnotný zážitek. Jednou z takových řek je i Lütschine.
Inn je pravděpodobně krajinně nejkrásnější a vodně-technicky nejvíc se měnící řeka Švýcarska. V Unterengadin vstupuje Inn do množství soutěsek, které dříve platily za nesjízdné. Poté, co v roce 1970 postavili přehradu S-chanf, byla větší část vody odvedena a soutěsky se za zůstatkového povinného průtoku staly sjízdnými. Nabízejí těžkou až extrémně těžkou vodu s vrcholem v Ardezské soutěsce.