Švýcarské Alpy jsou rájem milovníků hor. Přinášíme tipy na dovolenou ve Švýcarsku a outdoorové aktivity od trekingu přes via ferraty až po lyžování.
Rychle se rozrůstající turistické středisko Silvretta Arena u švýcarského městečka Samnaun je bohatší o dva, profesionály vybudované singltreky pro horská kola. Tak honem zabalit kola a vyrazit do Švýcarska!
Vysoké hory člověka přitahovaly už od nepaměti. Jednou z možností, jak obrovských výšek dosahovat je stát se horolezcem. Existují i alternativní možnosti, kterými jsou například následující alpské čtyřtisícovky. Výstupy na ně jsou relativně snadné a s zvládne je téměř každý zkušený vysokohorský turista.
Přes 400 km špičkově značených cest pro cyklisty na horských kolech, to už je dobrý důvod navštívit Svatý Mořic ve švýcarském Engadinu.
Přesto, že Mnich stojí ve stínu svého slavného souseda, Eigeru, neubírá mu to nic na oblíbenosti a zajímavosti. Stejně jako v případě Jungfrau se jedná o snadno dostupnou a často lezenou čtyřtisícovku Bernských Alp, která nabízí hned několik atraktivních výstupových linií. Rychlý přístup má bohužel za následek i to, že bývá výstup normálkou často podceňovaný a vrchol sklízí ve statistikách po Matterhornu druhý nejvyšší počet úrazů ve Švýcarských Alpách.
Samotný příjezd do obce Grindelwald na každého návštěvníka musí udělat dojem. Jen co opustíte hlavní silnici č. 8 u města Interlaken, začnou před vámi vystupovat věčně bílé štíty horského masivu Jungfrau. S ubíhajícími kilometry v zádech se věhlasné vrcholy budou obnažovat v celé kráse a vás se zmocní pocit malosti lidského bytí ve vztahu k těmto velikánům.
Pokud sháníte ubytování ve Švýcarsku, pravděpodobně nemyslíte zrovna na ty nejdražší a nejluxusnější služby (které si často nedopřejeme ani u nás). Pokud hodláte spíše obdivovat přírodní krásy této nádherné země a nikoli zkoušet hvězdičky nejdražších welness hotelů, čeká tady na vás spousta možností za celkem normální peníze.
Strávit noc v přírodě je vždycky zážitek, natož v obklopení alpskou scenérií. Ať už rozbíjíte stan, chcete spát pod širým nebem nebo třeba v přírodním igloo, je důležité mít na paměti některá pravidla – sledovat právní situaci, zvolit si vhodné místo, dbát na vlastní bezpečí a chovat se ohleduplně k přírodě.
Alpská krajina okolí Davos Klosters je různorodá a nabízí cyklistům zábavu, výzvy a také adrenalin – a je jedno jestli se jedná milovníky free ridu, profesionální cyklisty nebo příležitostné jezdce.
Horský region Diavolezza blízko známého střediska Pontresina je velmi populární hlavně v zimě. Avšak i během léta tu lze vykonávat spoustu aktivit – například via ferrata na Piz Trovat.
Volání dálek se opět ozvalo a tak nezbývalo než je vyslyšet a vyrazit opět do hor. A když do hor, tak do Alp, a když do Alp, tak do Walliských.
Osm hodin poctivého a velmi vzdušného lezení obtížnosti D/E, to je nejdelší zajištěná cesta ve Švýcarsku Gemmi-Daubenhorn.
Zamíříte-li vyzkoušet vaše dovednosti na tuto feratu, připravte se na náročný silový travers. Svaly na vašich pažích dostanou zabrat hned v několika převislých úsecích. To není ale zdaleka vše, co tato rozmanitá cesta přináší.
S koncem zimní sezony kdy spolu se sněhem zmizí z městečka Adelboden i poslední lyžař, přichází správný čas podívat se, co nám toto věhlasné středisko nabízí pro zbytek roku. Rušnou atmosféru, kterou s sebou zimní sporty přináší, vystřídá klid a pohoda.
V Bernských Alpách si najde každý své – od kavárenského povaleče až po náročného extrémistu. Nechcete-li napodobovat místního borce Ueli Stecka a šplhat severní stěnou Eigeru, a přesto toužíte po dobrodružství ve vertikále, je tento region v samotném srdci Švýcarska to pravé.
Na tuto lehce zastrčenou feratu mimo hlavní proud turistů narazíte, pokud se vydáte z města Sion ležícího na řece Rhona směrem na obec Nax. Silnice ze Sionu se škrábe směrem vzhůru a ostře řezané zatáčky vyžadují obezřetnost.