Švýcarské Alpy jsou rájem milovníků hor. Přinášíme tipy na dovolenou ve Švýcarsku a outdoorové aktivity od trekingu přes via ferraty až po lyžování.
Horami švýcarského Ticina se dravě vine smaragdový tok řeky Maggie. I když jsou místní vrcholky krásné, samotná řeka je úchvatná a úplně vybízí k vodním hrátkám. Canyonig ve skalním labyrintu říčky Maggia je nezapomenutelným zážitek.
Byl dobyt jako poslední alpská čtyřtisícovka. Vyžádal si spoustu životů. I přesto má však Matterhorn stále své kouzlo. Je jako siréna vábící tisíce turistů, kteří chtějí zdolat vrchol nebo alespoň zahlédnout jeho zrcadlící se obraz v jezeře Riffelsee.
Lac Léman nebo také Ženevské jezero je se svými 582km2 největším alpským jezerem. Zajímavé je však nejen svou velikostí. Má tvar půl měsíce, ze dvou třetin je švýcarské, zbytek patří Francii. Jeho hladiny čeří parníky, plachetnice i ušlechtilé labutě a kachny.
Matterhorn je majestátní hora, která neodmyslitelně patří ke Švýcarsku. Každoročně se o výstup na tuto horu pokusí až 3000 osob a turisté se na ní jezdí dívat z celého světa. Vyrazte prozkoumat městečko Zermatt a jeho nádherné okolí, které poskytuje outdoorové vyžití pro každého, po celý rok.
Ve středověku byl 2132 metrů vysoký Pilatus považován za sídlo několika druhů draků a místní se této hoře obloukem vyhýbali. Dnes se díky nejstrmější ozubnicové dráze se sklonem až 480 stupňů stal cílem mnoha turistů. Draky na vrcholu už nejspíš nenajdete, za to dračí naučnou stezku ve skále a dračí lanovku ano.
Celoročně zasněžený vrchol hory Titlis tyčící se ve výšce 3239 m.n.m patří mezi nejatraktivnější cíle ve Švýcarsku. Právě zde se psala historie švýcarské lanové dopravy. Systémy lanovek jsou tak jedním z největších místních lákadel.
Hřeben Rigi láká mnohé milovníky horské turistiky. Nepatří k největším, dosahuje výšky sotva dvou tisíc metrů, zajímavá je však jeho poloha. Za sousedy má jezero Zug a Luzern.
Jezero Vierwaldstättersee nebo jak jej většina lidí zná Lucernské leží na rozhraní čtyř kantonů. Patří mezi nejoblíbenější jezera ve Švýcarsku a rozhodně oprávněně. Už od historie je jedním ze symbolů Švýcarska.
Jistě si vzpomínáte, když jste jako malí za sebou táhli těžké sáňky, a pak se na nich řítili z prudkého kopce, hrboly, nehrboly. Rodiče pak trnuli, aby se vám něco nestalo, ale v duchu vám jistě záviděli. Ve švýcarských střediscích se můžete přenést do svého dětství a vyzkoušet znovu, jaký je to pocit, sjet kopec na saních.
Perfektně upravené sjezdovky, zasněžené vrcholky hor i luxusní střediska. Švýcarsko láká každou zimu nejen na ideální sněhové podmínky, ale i na spoustu zimních atrakcí. Už desítky let je tak oblíbenou destinací pro trávení zimní dovolené. Jednou takovou atrakcí jsou právě i zimní kluziště a ledové dráhy.
Už od roku 1969 vyrážejí běžkaři, každou druhou neděli v březnu, na trať mezi vesnicemi Maloja a S-chanf, které se nacházejí v kouzelné alpské dolině – Horním Engadinu. Už celá desetiletí patří tento závod mezi ty nejvýznamnější body sezóny mnoha „dálkových běžkařů“.
Snad nejlepší reklamu vzhledem k běžkařskému sportu dělá Val Müstair pravidelné pořádání největšího svátku tohoto sportu – Tour de Ski. Ale nebojte se, do Val Müstair nemusíte jen jako fanoušek s vlaječkou a vuvuzelou v rukou. Jedná se také o výjimečnou oblast pro rekreaci a aktivní odpočinek právě na běžkách.
I když to bude znít neuvěřitelně, pamatuju si ještě doby, kdy v zimě sněžilo i na Jižní Moravě. Jako malý kluk jsem s kamarády schraňoval shrnutý sníh na hromadu a pak si v něm kutal iglú. Lákalo mě obydlí postavené jen ze sněhu, představoval jsem si, jaké by to bylo přenocovat v něm, ale nikdy se mi to nepodařilo.
Podobně jako USA i Švýcarsko má své město andělů, které proslavily filmy. Horské městečko Engelberg je však známé z bollywoodských romantických filmů díky majestátní hoře Titlis. Na rozdíl od Los Angeles je však Engelberg oázou zimních sportů.
Pokud se rozhodnete pro letní dovolenou ve Švýcarsku, rozhodně to neznamená, že se nevykoupete. Pestrá nabídka možností Vás pravděpodobně spíše pozitivně překvapí.