Doporučujeme:
– Vysoké Tatry za 5 dní: od Belianek po Roháče
– Přechod Nízkých Tater a Velké Fatry: nejdelší slovenská hřebenovka
– Přes Malou Fatru za prodloužený víkend
– Dálková trasa Cesta hrdinov SNP
Detailní popis víc než 40 horských túr na Slovensku, včetně map a praktických informací.
A spousta další inspirace v článcích níže!
Bača je v rámci ČR dlouhodobě uznávaným horolezcem, který do pokladnice českého horolezectví pravidelně přispívá hodnotnými prvovýstupy na území Tater či Alp. Letos si toho všimli i porotci Piolets d’Or (Zlaté cepíny), když výstup „Dračí let“ v severovýchodní stěně Les Droites, který uskutečnil společně s Honzou Strakou, zařadili do širší nominace.
Taky si vzpomínáte, když jste byli malí a při turistice ve Vysokých Tatrách jste potkávali podivně vypadající chlapy s lanem na zádech a spoustou cinkátek? Rodiče vám možná tehdy řekli: „To jsou horolezci“ a možná to i někteří z nich doplnili o: „Ti blázni“.
Pro spoustu turistů je parťákem při jejich výšlapech čtyřnohý „nejlepší přítel člověka“. Co se Tatranského národního parku týče, je u takovýchto výletů potřeba dodržovat určitá nařízení. Ta se týkají především toho, kde všude v NP můžete psa vzít, jaké podmínky musí splňovat a co je potřeba dodržovat?
Jak název napovídá, Muránský hrad se nachází na okraji Muránské planiny, nad vsí Muráň. Byl vystavěn na protáhlé plošině vrchu Cigánka (v nejvyšším bodě má 935 m). Patřil mezi největší hrady na Slovensku, uvádí se, že v určitém období snad vůbec největší. Na délku měří úctyhodných 40 m. Vzhledem k nadmořské výšce přes 900 m patří také mezi nejvýše položené slovenské hrady.
Jedním z vrcholů Západních Tater je Bobrovec. Nachází se nedaleko severozápadního vstupu do Tatranského národního parku, těsně u hranic s Polskem.
Když nejvyšší české a slovenské hory přikryje bílá peřina, máme většinou pocit, že se z hor stává velké hřiště bez pravidel. Je tomu ale opravdu tak? Co se v našich a sousedních „bratrských“ horách v zimě smí a nesmí a jaké jsou tresty, pokud „hrajeme nedovoleně“?
Skupina čtyř horských ledovcových jezer je doslova magickým místem na severní straně hlavního hřebene Západních Tater, nazývaných také Roháče.
Belianská jeskyně je jedna z mála zpřístupněných jeskyní v celých Tatrách. Je paradoxem, že Slovensko je jeskyňářským královstvím, ale jen zlomek z něj je zpřístupněn veřejnosti.
Turistika neznamená jen to, mít sklopenou hlavu a odpočítávat metry k cíli. Člověk by měl taky někdy zvednout hlavu a kochat se okolím. Túra, kterou ocení především obdivovatelé lezeckých výkonů a vysokých skalních stěn je ta, která vede pod nejvyšší stěnou Tater.
Největší a nejhlubší pleso slovenské části Tater. I tak by se dalo nazvat dílo přírody, které kdysi dávno vymodelovaly ledovce v Mengusovské dolině pod Koprovským štítem.
Na severní straně, vzhledem k hlavnímu hřebeni Nízkých Tater, se nachází přírodní unikát v podobě ledové jeskyně, ve které můžete kromě klasických krasových výzdob obdivovat také výtvory, které vznikly souhrou vody a mrazu.
Nejvyšší, nejhezčí, nejznámější. Takové přívlastky se vážou na Šútovský vodopád, který najdeme u sousedů na Slovensku v malebném pohoří Malá Fatra.
Žebříky, lávky, řetězy, můstky. To vše je při průstupu rokle „Jánošíkove diery“ potřeba. Rokle je totiž místy pro turistu neprůstupná a skála je díky přítomnosti Hlbokého potoka často kluzká.
Štrbské pleso je jedno z nejznámějších jezer na Slovensku. Může za to zasazení mezi tatranskými štíty, které lahodí oku, ale v této souvislosti má také skvělou výchozí pozici pro mnoho túr.
I když se to na první pohled nezdá, je 80 metrů vysoký Kmeťov vodopád nejvyšší v celých Tatrách i na Slovensku.