Hana Benešová je horská průvodkyně UIMLA a cestovatelka s vášní pro hory a oceán. Letos to je její šestá sezóna, kdy svým klientům ukazuje krásy outdooru, předává zkušenosti a zprostředkovává zážitky na celý život.
S Adamem jsme se potkali na jeho domácí boulderovce, kterou má přistavenou přímo k domu. Bavili jsme se především o olympiádě v Tokiu, závodním konceptu, který byl pro OH zvolen, tréninku, ale také o problematice spaní v přírodě, na skalách a o jeho odolnosti vůči zimě.
Denis Pail je rodilý Ostravák, který se lezení věnuje od svých jedenácti let. Leze kdykoliv a kdekoliv, reprezentuje Českou republiku v lezení na obtížnost a našel se v řemesle, které do nedávna neexistovalo. Denis je profesionální stavěč cest na lezeckých stěnách.
Horský vůdce Vojta Dvořák je nadšeným horolezcem, lyžařem a koketuje i s kajakem. Za deset let vodění po horách už se setkal s ledasčím. Proto se snaží napravovat zažité omyly a seznámit lezeckou veřejnost se správnými technikami pohybu na horách a vhodným vybavením na různých kurzech, workshopech a mimo jiné i na stránkách našeho časopisu. Své bohaté zkušenosti s outdoorovým vybavením už třetím rokem zúročuje i jako šéf testovacího týmu Světa outdooru.
V mraze je polárník Václav Sůra jako doma. Za sebou má řadu polárních výprav, třeba na Severní pól, do Grónska nebo na Špicberky. Prvenství drží spolu s Pavlem Blažkem za první český přechod 650 km po zamrzlém Bajkale. Těžko bychom našli někoho povolanějšího, od koho si nechat poradit, jak se v zimě správně oblékat.
Horolezec, extrémní sportovec a profesionální hasič Tomáš Petreček se letos společně s Márou Holečkem pokoušel o prvovýstup Rupálskou stěnou Nanga Parbat (8125 m). Jejich pokus o vrchol zhatilo počasí ve výšce asi 7800 m, oba horolezci proto museli “pozpátku” slézt bez jediného zaváhání nejvyšší skalní stěnu světa s převýšením přes čtyři výškové kilometry. Zeptali jsme se na podrobnosti z expedice.
Jeho příběh připomíná pohádku o Honzovi, který se vypravil do světa na zkušenou. Na Nový Zéland vyrazil Martin Mařík jako nezkušený holobrádek, vrátil se jako ostřílený vousáč, hýřící vtipem.
Horolezec Marek Holeček má za sebou za poslední rok tři expedice – ze dvou z nich si navíc domů přivezl pomyslný věneček prvovýstupů.
Nabídka péřových spacích pytlů je převeliká, a není snadné vybírat vhodný spacák naslepo nebo zcela bez přípravy. Ačkoliv se povědomí veřejnosti v této oblasti stále zlepšuje, není od věci připomenutí několika základních informací o výběru, používání a údržbě péřových spacích pytlů. Právě o to se chceme pokusit v následujícím rozhovoru s Pavlem Habětínem, zakladatelem firmy Warmpeace, která péřáky vyrábí.
Tomáš Petreček patří mezi všestranné sportovce. Už víc než deset let se umisťuje v top desítce na světových kláních v adventure race, podniká výstupy v Alpách i Tatrách a občas vyrazí na expedici na nějakou osmitisícovku.
Horolezec Radek Jaroš po vylezení všech čtrnácti osmitisícových velikánů zamířil na nejvyšší vrcholky kontinentů.
Vladimír Bureš je horolezec ale i výrobce oblečení. Má za sebou řadu zajímavých cest, prvovýstupů i expedic, ve stěně ho zasáhl blesk, ale šel dál a neztratil smysl pro humor.
Český polárník a dokumentarista Václav Sůra má za sebou polární výpravy na Špicberky, do Grónska nebo na Severní pól. Spolu s Pavlem Blažkem se mu podařilo přejít jako prvním Čechům 650 km po zamrzlém Bajkale. Vaška jsme se zeptali na jeho vyzkoušené rady a tipy pro první táboření na sněhu.
Specialistka na dálkové běhy na lyžích Kateřina Smutná dlouhou dobu oblékala na závodech rakouské barvy. Když ji v roce 2003 kvůli neshodám s tehdejšími činovníky svazu a reprezentačním trenérem vyloučili z reprezentace, přijala nabídku od sousedního Rakouska, aby mohla dál závodit na světových soutěžích
Už loni se česká bikerka Markéta „Peggy“ Marvanová a její přítel Adam Záviška pokoušeli zdolat na snowbikách výzvu Lapland Extreme Challege, 900 km zamrzlým Laponskem bez podpory. Neúspěch je nezastrašil a letos v únoru se vrátili zpátky. Zvolili tentokrát jinou taktiku, nechali za sebou všechny soupeře a závod dokončili jako historicky první účastníci za 27 dní a 13 hodin. Z jejich vyprávění v pražské čajovně sršelo zapálení pro věc. Jsou důkazem lidské vytrvalosti a nezdolnosti i v těch nejtěžších podmínkách.