I když jsou Letní olympijské hry v Tokiu odsunuty na další rok, oslovili jsme Adama Ondru a zeptali se ho na to, jak se na olympiádu připravuje, co si myslí o olympijském formátu. Stane se lezení díky olympiádě mainstreamovým sportem?
Devatenáctiletá německá lezkyně Martina Demmel se až do svých patnácti věnovala závodně lyžování, ale pak objevila lezení a s ním i velkou vášeň a nemalý talent. Během uplynulých čtyř let vypilovala svůj lezecký um natolik, že se jí nedávno podařilo přelézt cestu Joe Cita za 9a ve španělské Olianě, a to navíc v pouhých pěti pokusech. Během uplynulého roku strávila neskutečných 218 dní na lezeckých výjezdech a přelezla více než 200 osmiček ve francouzské klasifikaci, z toho dokonce 30 na onsight.
Jan Čermák, majitel firmy Prosport Praha, už třicátým rokem distribuuje a prodává na českém trhu špičkovou trekingovou obuv bavorské značky Lowa. Jelikož sám rád lyžuje, jezdí na kole, ale také chodí po horách, dokáže kvalitní boty do hor ocenit. Díky četným školením ve firmě Lowa, přednáškám v rámci ISPO ACADEMY na veletrhu ISPO nebo díky seminářům České obuvnické a kožedělné asociace se v botách vyzná jako málokdo jiný. Zeptali jsem se ho proto podrobně, na co dát při výběru bot pozor.
Kromě legendárních a celosvětově známých horo/lezců dáváme prostor i dravému mládí a nadějím sportovního lezení. Takovým případem je i reprezentant České republiky v lezení na obtížnost a boulderingu. Může úraz zabránit špičkovým výkonům a co motivuje Vojtěcha k tréninku?
Na své první šlápnutí do pedálu kola si už nepamatuje, ale jízda mu neustále přináší radost. Proto se neustále usměvavý doktorand Vysoké školy chemicko-technologické v Praze chystá na 28 000 kilometrů dlouhý cyklozávod.
Ve svých 25 letech se Lůca Kutrová vydala napříč USA po Pacifické hřebenovce (PCT), která vede v délce přes 4000 km po hřebenech hor podél západního pobřeží USA od Mexika do Kanady.
Finská závodnice v běhu na lyžích Heli Heiskanen patří ke zkušeným laufařkám. V loňské sezóně se už potřetí v řadě umístila v top sedmičce v celkovém hodnocení prestižního seriálu závodů dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics. V minulé sezóně oblékla poprvé barvy českého Vltava Fund Ski Teamu, kterému svými výkony pomohla probojovat se na desátou příčku mezi týmy.
Sedím v malé kavárničce poblíž náměstí v Hranicích na Moravě a čekám na zakladatele české značky Sensor, která již 20 let v tomto regionu vyrábí funkční oblečení. Po chvíli přichází „padesátník“ s plnovousem, kšiltovkou na hlavě a dioptrickými brýlemi s hranatými rámečky na nose. Po přivítání usedáme ke stolu a začínám Milana zpovídat.
Sál Horo Guru na pražské Filozofické fakultě se ve druhý den největšího tuzemského cestovatelsko-outdoorového festivalu Obzory promění v horskou univerzitu
Nejen představit jeho očima Marka Holečka stojí za to. Zdeněk Hák brzy samovolně přesvědčuje, že je jeho rovnocenným parťákem nejen ve stěně. Zatím mají společně (prvo)trojkorunu Gašerbrum I – Kyajo Ri – Čamlang, jednu z nejcennějších v současném světovém alpinismu. A povídat o tom budou na největším cestovatelském-outdoorovém festivalu Obzory 9. a 10. listopadu v Praze na Filozofické fakultě. Tam nesmíte chybět.
Vyrůstal v horách, lyžování a turistiku provozoval od útlého mládí. Poté začal i s lezením a v Tatrách podnikal první skialpinistické túry – tehdy tedy v pohorkách s dvoumetrovými sjezdovými lyžemi a plastovými lyžáky v batohu. Povídali jsme si o životě horského vůdce UIAGM, skialpu v Česku a na Slovensku a největších chybách českých horalů. Bez čeho by na horskou túru nevyrazil a proč občas odmítne klienta vzít na kopec?
Mathilde Becerra (28) je neustále usměvavá Francouzska, mistryně Francie v lezení na obtížnost i kombinaci z roku 2016, milovnice dobrodružství a lezení na skalách. Co jí příroda ubrala na výšce (159 cm), to jí na druhou stranu přidala v odhodlání, srdnatosti a schopnosti inspirovat ostatní. K čemu Mathilde dospěla během své lezecké kariéry a čemu by se ráda dále věnovala? Přečtěte si dále v našem rozhovoru.
Fotografka, cestovatelka, blogerka a ambasadorka značky Fjällräven Teru Menclová vášeň pro cestování objevila během dlouhodobého pobytu v Madridu. Nejraději se ztrácí v horách a ve svých fotografiích se snaží vystihnout rovnováhu mezi lidskou duší a přírodou.
Horolezce a šéfa testovacího týmu Světa Outdooru, Vojtěcha Dvořáka, nic jen tak nerozhodí. Ani, když náhodou na ledovci zapadne do trhliny, protože si na to pořídil speciální jistítko, díky kterému se z něj dostane raz dva.
Lidí, kterým se po úrazu při sportu změnil život, je mnoho. Mezi ně patří i sociolog a výborný lezec s dlouholetou lezeckou praxí Dušan „Stoupa“ Janák. Co se mu stalo a jak jeho příběh pokračuje dále se můžete dočíst na následujících řádcích.