Stan neboli plátěný přístřešek je úžasný vynález. Dovoluje nám přečkat noc či nečas v divočině, a to i v extrémně rozdílných podmínkách. Od pouště po osmitisícové vrcholy. Stan může být také místem společenských událostí nebo fungovat jako improvizovaný přístřešek pro humanitární účely. My se však v tomto článku zaměříme na stany, které si ponesete s sebou na výpravách nebo budete převážet autem pro spaní v kempech.
V outdooru používáme různé boty, od lezeček, přes trailovky, pohory až po skialpové lyžáky. Taky tady je barefoot obuv, o které se v outdooru moc nemluví. Navštívil jsem fyzioterapeuta Mgr. Tomáše Zemánka ve Fyzio Beskyd, abychom se o benefitech bosého chození pobavili.
V dnešní době se zrychluje vše, i způsob pohybu v horách. Důvod může být buď sportovní, v podobě překonávání tzv. FKT (Fastest Known Time), tedy nejrychlejšího přechodu/přeběhu dané trasy, nebo zvýšení efektivity pohybu v horách, a tím i zvýšení bezpečnosti. Ať je vaše motivace ke zrychlenému pohybu v přírodě jakákoliv, může se vám hodit následujících pět tipů.
Před odjezdem na kempování je dobré si zkontrolovat stan. Mezi jeho kritické vlastnosti patří odolnost vůči dešti. Rozhodně se vyplatí vzít si s sebou takový stan, který odolá dostatečnému vodnímu sloupci, a dokáže vás ochránit i před silným deštěm.
Musím říct, že až do chvíle, než jsem si měl znovu kupovat stan, mě péče o něj moc nezajímala. Když jsem si uvědomil, že bych měl každé čtyři roky investovat do nového, začal jsem přemýšlet trochu jinak…
Výběr stanu je vždy otázkou kompromisů. U dobrého stanu do hor hraje roli hmotnost, odolnost a pak samozřejmě cena. Na co si dát pozor a podle čeho vybírat stan?
Horský vůdce Vojta Dvořák je nadšeným horolezcem, lyžařem a koketuje i s kajakem. Za deset let vodění po horách už se setkal s ledasčím. Proto se snaží napravovat zažité omyly a seznámit lezeckou veřejnost se správnými technikami pohybu na horách a vhodným vybavením na různých kurzech, workshopech a mimo jiné i na stránkách našeho časopisu. Své bohaté zkušenosti s outdoorovým vybavením už třetím rokem zúročuje i jako šéf testovacího týmu Světa outdooru.
Jak funguje GPS? Základní funkce GPS: trasový bod a trasa. Jak přenést do mapy geografické souřadnice a souřadnice UTM UPS? Podle čeho GPS vybírat? A je třeba mít GPS nebo stačí chytrý telefon? Odpovědi najdete v následujícím článku!
Správná impregnace outdoorového oblečení může výrazně prodloužit jeho životnost. Jsou ideální spreje nebo impregnační prací prostředky? A jakou impreganaci použít na oblečení s membránou?
Slovem kůže bychom měli označovat pouze prvotní, nezušlechtěnou surovinu. Materiál, který se používá k výrobě obuvi, se správně nazývá useň.
I při své malé rozloze oproti ostatním kontinentům nabízí Evropa pestrou paletu různorodých zážitků. Od historických měst s prastarými památkami přes kulturní vyžití až po přírodní skvosty a odlehlá místa se svébytným geniem loci. Pokud vyrážíte za poznáním evropského dědictví, načerpejte inspiraci, jak vybrat a sbalit batoh na prodloužený víkend!
Přinášíme vám naše postřehy a novinky z veletrhu ISPO 2019. Co tam Svět Outdooru a jeho tým viděl? Na co se můžete těšit letos nebo až příští rok na pultech outdoorových obchodů? V tomto článku vám předkládáme takřka vše, co nás zaujalo, opravdu potěšilo nebo i pobavilo.
V našem výběru s našimi komentáři uvízly především výrobky z kategorie Outdoor. Avšak i z jiných kategorií jako je Snowsport nebo Aparrel a Urban jsme našli další zajímavé výrobky, které zaslouží vaši pozornost. Na co se tedy můžete těšit v nabídce outdoorových obchodů už teď, příští sezónu nebo nikdy?
Přední české outdoorové značky se i letos opět objevily v Mnichově. Co tedy zaujalo redakci Světa outdooru na veletrhu ISPO 2019? Vybrali jsme pro Vás to nejlepší z českých značek v outdoorové kategorii na největším veletrhu se sportovním zbožím ISPO 2019 v Mnichově.
V mraze je polárník Václav Sůra jako doma. Za sebou má řadu polárních výprav, třeba na Severní pól, do Grónska nebo na Špicberky. Prvenství drží spolu s Pavlem Blažkem za první český přechod 650 km po zamrzlém Bajkale. Těžko bychom našli někoho povolanějšího, od koho si nechat poradit, jak se v zimě správně oblékat.